Linux Distros 100% pa komponentë "të pronarit"

Këto janë shpërndarjet e GNU / Linux që sipas Fondacionit të Free Software (FSF) kanë një politikë në të cilën bien dakord të përfshijnë dhe ofrojnë vetëm program falas. Këto shpërndarje refuzojnë aplikacione jo falas, platforma programimi, drejtues dhe firmware. Nëse përfshijnë ndonjë gabim, ato hiqen.


Nëse po pyesni pse një shpërndarje e caktuar nuk është në listën më poshtë, ju mund të dëshironi të shihni arsyet që FSF nuk mbështet disa shpërndarje të njohura. Detajon arsyet pse disa shpërndarje të njohura nuk i plotësojnë standardet e vendosura nga FSF.

Të gjitha shpërndarjet e renditura më poshtë mund të instalohen në diskun tuaj të ngurtë dhe shumë punojnë pa instalim. Ato janë rregulluar sipas alfabetit.

 • SHQIP, BLAG Linux dhe GNU, një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Fedora.
 • dragora (Arg.), Një shpërndarje e pavarur GNU / Linux bazuar në konceptin e thjeshtësisë.
 • Dynebolik, një shpërndarje GNU / Linux që i kushton një theks të veçantë redaktimit të audios dhe videos.
 • gNewSense (SHBA), një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Debian dhe Ubuntu.
 • Kongoni është një sistem operativ falas GNU / Linux me një emër me origjinë afrikane. Emri vjen nga fjala Shona për "gnu" (i njohur gjithashtu si lidhës).
 • Musix GNU + Linux (Arg.), Një shpërndarje GNU + Linux bazuar në Knoppix, me një theks të veçantë në prodhimin e audios.
 • Trisquel (Spanjë), një shpërndarje GNU / Linux për bizneset e vogla, përdoruesit e shtëpive dhe qendrat arsimore.
 • UTUTO-e (Arg.), Një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Gentoo. Ishte shpërndarja e parë plotësisht falas GNU / Linux e njohur nga Projekti GNU.
 • venenux, një shpërndarje falas e ndërtuar rreth desktopit të KDE.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Le të përdorim Linux dijo

  Nuk mungon asgjë !!
  Kushtoj vëmendje! : S
  Gëzuar! Paul.

 2.   Paraklasë dijo

  Mungon Trisquel!

 3.   guzman6001 (reprasol) dijo

  Unë përdor Venenux… Më duket një shpërndarje e jashtëzakonshme.

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Venenux është me të vërtetë i mirë ... një nga disa 100% Falas që vjen me KDE.

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Jo Me sa duket nuk është, të paktën për FSF-në. Sidoqoftë, përmbajtja e pronarit duhet të jetë minimale.
  Gëzuar! Paul.

 6.   Mordraug dijo

  Kishte disa që nuk i njihja, faleminderit për informacionin

 7.   Victor hernandez dijo

  Na vjen keq për injorancën, por kuptova që Debian gjithashtu hynte në këtë kategori

 8.   sovran dijo

  Për mua më e mira është LINUX CANAIMA e ndërtuar nën qeverinë Bolivariane të Venezuelës Nga Presidenti ynë Hugo Rafael Chavez frias

 9.   Jetim dijo

  Debian është një distro falas, megjithatë nuk përfshihet në distros të asaj kategorie sepse mirëmban dhe ka depot jo të lira dhe kontributet në serverat e saj.

  Në fund të fundit nëse ata përdorin vetëm depon kryesore, ju merrni një distro 100% falas.

 10.   Mati dijo

  Q UTOTO E MADHE

 11.   Jorge dijo

  Parabola GNU / Linux, një distro kiliane, bazuar në Arch Linux, por plotësisht falas, pa përbërës pronësorë, mungonte.

  1.    keiller dijo

   Unë nuk e njihja atë. Unë jam duke shkuar për të provuar atë.