TurnKey Linux: Biblioteka e Pajisjeve Virtuale

Në kohërat ku Virtualization y cungues janë duke qenë kali i vërtetë i punës, është e rëndësishme të mbani mend ekzistencën e një projekti me një histori të gjatë të quajtur Linux Turn Key, e cila shpërndan pajisje falas virtuale që lejojnë implementimin (gardian) të platformave teknologjike në makinat virtuale, cloud ose LiveCD, në pak minuta. Linux Turn Key

Çfarë është një pajisje virtuale?

Un pajisje virtuale është një mjet i integruar paraprakisht, i pavarur sistem, i cili ndërtohet duke kombinuar një aplikacion (p.sh. WordPress) me një sistem operativ të vendosur për të funksionuar në mënyrë optimale në pajisje standarde të industrisë ose një makinë virtuale (p.sh. VMWare, VirtualBox, Xen HVM, KVM, EC2).

Çfarë është TurnKey Linux?

Shtë një bibliotekë popullore e bazuar në Debian, i cili grupon imazhe të optimizuara nga aplikacionet burim i hapur që vijnë të instaluar dhe konfiguruar paraprakisht për t'u vendosur brenda pak minutash, domethënë falë Çelësi ne mund të shijojmë aplikacione të ndryshme pa kaluar nëpër procesin kompleks të instalimit, parameterizimit dhe konfigurimit.

Ky mjet na lejon të kursejmë kohë dhe para, gjithashtu na ofron një konfigurim me një mbështetje të gjerë, mjaft të sigurt dhe të lehtë për tu mirëmbajtur.

Linux Turn Key azhurnohet automatikisht çdo ditë me rregullime sigurie dhe ndërtohet tërësisht me burim të hapur, prandaj kemi një proces 100% transparent, pa dyer të pasme, licenca kufizuese ose kufizime sekrete. Kjo do të thotë se nuk ka asnjë varësi nga një ofrues.

Karakteristikat standarde përfshijnë një mjet Backup / Restore dhe Migration, një panel kontrolli në internet dhe monitorimin e instalimit me alarme opsionale të postës elektronike.

Karakteristikat TurnKey Linux

 • Ju lejon të vendosni më shumë se 100 aplikacione falas në Amazon EC2 cloud, makina virtuale ose si liveCD, brenda pak minutash.
 • Rezervime të lehta automatike me restaurim shumë të shpejtë.
 • Aplikimet e shpërndara në ambiente të lehta, të vogla, të shpejta dhe të lehta për t’u përdorur.
 • Safeshtë i sigurt dhe i lehtë për tu mirëmbajtur, me azhurnime të përditshme që përfshijnë rregullimet më të fundit të sigurisë.
 • Ndërtuar dhe testuar në bashkëpunim nga komuniteti.
 • Monitorimi i sistemit me alarme të përfshira.
 • Integrimi automatik me Amazon EC2.
 • Bazuar në Debian 8 ("Jessie") - Me azhurnime automatike të sigurisë për mbi 37.500 pako.
 • Ka një dokumentacion të gjerë nga i cili mund të kemi qasje ketu.

Si funksionon TurnKey Linux?

Mënyra më e lehtë për të përdorur TurnKey Linux është duke shkarkuar imazhin e aplikacionit që duam të vendosim. Për ta bërë këtë ne duhet të hyjmë në faqen zyrtare të internetit https://www.turnkeylinux.org dhe të shkarkojmë imazhin në formatin që duam.

Në versionin aktual të Turn Key Linux 14.1 Ka shumë aplikacione, për të shpjeguar se si funksionon, unë kam shkarkuar pajisjen virtuale nga Odoo. Ju mund të shihni në kapje, formatet e ndryshme të përputhshme, përveç të dhënave të paracaktuara të administratës.

Turn Key Linux 14.1

Pasi të shkarkohet .ova, e cila në këtë rast është 724mb, ne vazhdojmë të ekzekutojmë me Virtualbox, menjëherë na pëlqen që gjithçka është e paravendosur, kështu që duhet vetëm të importojmë konfigurimin e paracaktuar.

Pastaj, sipas kërkesave të programit, ai do të kërkojë disa të dhëna, pothuajse gjithmonë të lidhura me fjalëkalimet për të hyrë në shërbimet e nevojshme.

Atëherë të dhënat do të duket të jenë në gjendje të lidhen me aplikacionin, të cilit mund t'i qaseni pa ndonjë problem nga kompjuteri juaj burimor.

Në të njëjtën mënyrë, duke hyrë në secilën url do të keni qasje në një shell Web me qasje rrënjë, një Webmin për të menaxhuar zbatimin, një Adminer që është një menaxher i bazës së të dhënave, përveç që mund të lidhet me SSH / SFTP.

Linux Odoo Gardian

Linux Odoo Gardian

Adminer Linux Gardian

Adminer Linux Gardian

Linux me çelës në internet

Linux me çelës në internet

Linux Shell Gardian me Shell

Linux Shell Gardian me Shell

Konkluzione mbi TurnKey Linux

Si përfundim, Turnkey Linux është një mjet që arrin të kombinojë lehtësinë, shpejtësinë, lehtësinë e përdorimit, sigurinë dhe thjeshtësinë në shumë pak hapësirë. Pajisjet virtuale të krijuara rreth këtij projekti janë të shkëlqyera, ato lejojnë këdo që të përdorë mjete që ata ndoshta nuk do t'i përdorin për shkak të sa kompleks mund të jetë konfigurimi dhe instalimi i tyre.

Të qenit një mjet plotësisht transparent lejon që përdorimi i tij të jetë jashtëzakonisht i besueshëm, prandaj, unë e rekomandoj këtë mjet si për të provuar aplikimet në një kohë shumë të shkurtër, ashtu edhe për të vendosur aplikacionet në një mjedis prodhimi me standarde të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andy dijo

  Sa artikull i mirë!

 2.   bleson dijo

  Unë kam mjaft për të certifikuar në dockers, hap xD