Linux Mint është gati të detyrojë azhurnimet te përdoruesit

Pas lëshimit të Linux Mint 20 Ulyana në mes të vitit të kaluar, tani jemi në Linux Mint 20.1 Ulyssa, e cila në dispozicion që nga fillimi i vitit(disa jave me pare) dhe ekipi i zhvillimit tashmë flet për lajmet e versionit tjetër të sistemit operativ në të cilin ata përmendin disa ndryshime në lidhje me azhurnimet.

në thelb, Clem lefebvre (zhvilluesi kryesor i projektit) ngriti mundësinë e imponimit në një mënyrë ose në një tjetër instalimin e azhurnimeve të përdoruesve, edhe pse ai përmend se ata tashmë janë duke punuar në gjetjen e formulës që do të vrasë dy zogj me një gur: instaloni azhurnimet dhe mbi të gjitha, mos ofendoni përdoruesit, pasi që situata nuk ndryshon në atë që ndodh për shembull me Windows.

Duke marrë shembullin e tranzicionit për të ndërtuar 10240 të Windows 10, Microsoft miratoi një politikë të re të azhurnimeve dhe ndryshimeve në sistemin operativ: sa më shpejt që një funksion i ri u testua dhe rafinua, zbatimi u bë në pajisjet e përdoruesve përmes Windows Azhurnoni pasi keni testuar një tipar të ri

Nëse përdoruesit e biznesit ose profesionistë (në një masë të kufizuar) mund të kontrollojnë vendosjen e azhurnimeve, ato ishin të detyrueshme për pajisjet në Windows 10 Home.

Në postimin e blogut, ndani sa vijon

“Ne kemi filluar punën për përmirësime për menaxherin e azhurnimit. Në daljen tjetër, ai jo vetëm që do të kontrollojë për azhurnimet e disponueshme, por gjithashtu do të gjurmojë metrikë të veçantë dhe do të jetë në gjendje të zbulojë rastet kur azhurnimet humbin. Disa nga këto parametra janë data e azhurnimit të fundit, data e azhurnimit të fundit të paketave në sistem, numri i ditëve gjatë të cilave u botua një azhurnim i veçantë ...

Në disa raste, menaxheri i azhurnimit mund t'ju kujtojë të aplikoni azhurnime. Në disa raste, ju mund edhe të insistoni. Por ne nuk duam që ajo të të pengojë. Ai është aty për t'ju ndihmuar. Nëse i trajtoni gjërat sipas mënyrës suaj, do të dalloni modele dhe përdorime inteligjente. Do të jetë gjithashtu i konfigurueshëm dhe do t'ju lejojë të ndryshoni mënyrën e konfigurimit.

Ne kemi parimet kryesore në Linux Mint. Njëra prej tyre është se është kompjuteri juaj, jo i yni. Ne gjithashtu kemi shumë raste përdorimi në mendje dhe nuk duam që Linux Mint të jetë më i vështirë për t'u përdorur për ndonjë prej tyre.

Ne jemi ende duke strategjizuar dhe vendosur kur dhe si menaxheri duhet të bëhet më i dukshëm, kështu që është shumë herët të flasim për këto aspekte dhe të futemi në detajet që ka të ngjarë t'ju interesojnë më shumë këtu. Deri më tani, ne kemi bërë një përpjekje për ta bërë menaxherin më të zgjuar dhe për t'i dhënë atij më shumë informacion dhe metrika për të shqyrtuar. «

Thelbi i botimit ishte se një numër i konsiderueshëm i pajisjeve Linux Mint po ekzekutonin aplikacione të vjetruara, paketa, apo edhe një version të vjetëruar të sistemit operativ dhe kjo tashmë është alarmante për zhvilluesit e Linux Mint, pasi një numër i konsiderueshëm i pajisjeve funksionojnë në Linux Mint 17.x, (një version i Linux Mint që përfundoi me mbështetjen në Prill 2019.) sipas botimit të Blog.

Kjo raporton se si ekipi planifikon të zvogëlojë hezitimin e përdoruesve të Linux Mint për të azhurnuar dhe ekipi i Linux Mint vazhdon të mbajë përkujtesa për përdoruesit për të mbajtur të azhurnuar sistemet e tyre operative:

“Përditësimet e sigurisë rregullojnë dobësitë në kompjuterin tuaj. Ata ju mbrojnë kundër sulmeve lokale (njerëz me qasje fizike në kompjuterin tuaj dhe ata që kanë një llogari në të) por gjithashtu kundër sulmeve në distancë (sulmuesit që synojnë kompjuterin tuaj përmes lidhjes suaj të Internetit).

Përveç sulmeve të shënjestruara, azhurnimet e sigurisë ju mbrojnë gjithashtu nga malware. Kur i kërkoni kompjuterit tuaj të ekzekutojë përmbajtje të jashtme (softuer që keni shkarkuar, bashkangjitur email, një lidhje që klikoni, apo edhe vetëm një faqe në internet që vizitoni në shfletuesin tuaj të internetit), ju gjithashtu rrezikoni të hapni një derë. Në kompjuterin tuaj dhe duke ftuar sulmuesit në.

Kur zbulohet një dobësi, zhvilluesit e rregullojnë atë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe shpërndarjet e dërgojnë atë si një azhurnim, në mënyrë që ta zbatoni atë në kohën e duhur. Këto dobësi bëhen më pas publike dhe të njohura nga sulmuesit e mundshëm. Kjo do të thotë që një sistem i vjetëruar nuk është vetëm i prekshëm, por dihet se është i prekshëm. »


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   arazal dijo

  Në postimin që sapo lexova (gazetën) ata e bëjnë të qartë se do të jetë i përshtatshëm, kështu që forca është një titull i rremë.

 2.   Arcan Hell dijo

  Jam i detyruar të vazhdoj të përdor Mint 18.3 pasi që është versioni i vetëm që më lejon të përdor GNU / Linux në makinat e mia më të vjetra pasi që ata përdorin një kartë video Nvidia dhe çdo distro e lëshuar pas Linux Mint 19 nuk funksionon sepse unë kam atë pllakë amë. video, edhe nëse dua, nuk mund ta azhurnoj sistemin, lutem vetëm që kur të detyroj azhurnimin, të mos funksionojë si në Windows, kam provuar disa dhe sistemi i vetëm që funksionon për mua në makinat e mia është Linux Mint 18.3, shpresoj se ata nuk e heqin edhe atë zgjidhje që funksionon për mua.

  1.    yo dijo

   Epo, Mint 18.3 ka mbështetje deri në fund të Prillit, atëherë nuk rekomandohet më ta përdorni sepse nuk do të keni më shumë mbështetje për azhurnimet etj.
   Ndoshta nëse hyni në forumin zyrtar dhe tregoni rastin tuaj ata mund t'ju ndihmojnë të instaloni versione më të fundit.

 3.   Janus dijo

  Asnjëherë nuk kanë folur për detyrim !!!! ai qëllim i keq pronari. Ju lutemi postoni atë për të cilën po flitet në gazetën mujore.

 4.   VineL dijo

  Shfrytëzoni sistemin operativ, win7, win10, Linux Mint 20.1, Manjaro Linux. Napake so me naučile, da pred posodobitvami v Linuxu vedno napravim Timeshift, trenutno mi Mint dela brez problemov, zadnja posodobitev Manjara mi je prinesla zamrzovanje pri uporabi system Printfriendly v brskalniku Brave. Sedaj je Manjaro na čakanju na nove posodobitve, ki bodo upam, to popravile, nee ne, bom naložil sistem pred posodobitvami in bom tam.