Në dispozicion Linux Mint 13 XFCE RC

Më në fund kemi versionin e parë të Linux Mint 13 me një mjedis tjetër përveç GNOME, që është Xfce në këtë rast. Që nga 29 qershori, ai është në dispozicion për shkarkim nga faqja zyrtare e internetit dhe është i pari në një seri njoftimesh që njoftohet.

Duhet të theksohet se ky version u testua zyrtarisht në Mintbox, duke treguar një performancë shumë të mirë dhe pa probleme në pajisjen e re Linux Mint.

Duke qenë një "versioni i kandidatit”Ka ende disa mete, kryesisht në trajtimin e dritareve.


Ne do të përmendim disa tipare të këtij versioni:

 • versioni aktual i XFCE është 4.10
 • bërthama e përdorur është 3.2
 • shtesa xfapplet tani ju lejon të ekzekutoni applet MATE dhe GNOME, ndër të cilat kemi mintMenu
 • ka menaxherin e nisjes MDM
 • Drita e hënës është hequr për shkak të një problemi që shkakton mbylljen e Firefox
 • sistemi mund të niset në sisteme që përdorin karta wireless b43
 • ndani veçoritë e tjera me versionin GNOME

Kërkesat e sistemit janë si më poshtë:

 • Procesori x86 për të dy versionet dhe x86_64 për 64-bit
 • 256 MB RAM
 • 5 GB hapësirë ​​në disk
 • Kartë grafike me rezolucion 800 × 600
 • Lexues porti USB ose CD-ROM

Tani për tani, versioni tjetër që do të shpallet së bashku me versionin përfundimtar të XFCE do të jetë ai që përfshin KDE (rreth një javë nga tani) dhe pas kësaj zhvillimi do të përqendrohet në LMDE 13.

Faleminderit Juan Carlos Ortiz për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kik1n dijo

  Në pritje të Lmint KDE dhe lmde me KDE