Linux Mint 18.1 Serena Xfce Edition Beta Në dispozicion

Faleminderit Blog Linux Mint, Kam mësuar se tani është në dispozicion për shkarkim, Linux Mint 18.1 Serena Xfce Edition Beta, bazuar në Ubuntu LTS 16.04 dhe mjedisi desktop Xfce 4.12. Ajo ka mbështetje deri në vitin 2021, gjithashtu vjen e ngarkuar me softuer të azhurnuar, një numër të madh përmirësimesh dhe veçorish të reja.

Linux Mint 18.1 Karakteristikat e Edicionit Serena Xfce

Ky botim është i përbërë nga bërthama Linux kernel 4.4 me linux-firmware 1.157.5, ai gjithashtu përfshin menaxher hyrjeje MDM (Menaxher Mint Display) 2.0, si dhe të gjithë kompletin X-Apps (Xviewer, Xreader, Xplayer dhe Xed).

Vlen të përmendet azhurnimi i menusë së aplikacionit Whisker në versionin 1.6.2, i cili do t'ju lejojë të shijoni navigimin në tastierë të kategorisë, kërkimin në internet, përkthime të azhurnuara dhe rregullime të ndryshme të defekteve në kod.

Menaxheri i azhurnimit gjithashtu është ndryshuar, duke shtuar një kolonë të re për të treguar origjinën e paketave, në të njëjtën mënyrë, tani azhurnimet e kernelit janë theksuar.

Në të njëjtën mënyrë, ajo është zëvendësuar Banshee nga Rhythmbox, plus veçoritë janë rregulluar në nivelin e temës dhe dosjes.

Ju mund të shikoni në thellësi tiparet e këtij versioni nga ketu Linux Mint 18.1 Edicioni Serena Xfce

Shkarkoni Linux Mint 18.1 Serena Xfce Edition Beta

Për të shkarkuar Beta duhet të plotësoni kërkesat e mëposhtme, gjithashtu nuk rekomandohet për mjediset e prodhimit derisa të jetë një version i qëndrueshëm.

Kërkesat e sistemit

 • 512 MB RAM (rekomandohet 1 GB për përdorim të rehatshëm).
 • 9 GB hapësirë ​​në disk (rekomandohet 20 GB).
 • Karta grafike e aftë për rezolucion më të madh se 800 × 600 (rekomandohet 1024 x 768).
 • Makinë DVD ose portë USB.

Notas:

 • ISO 64-bitësh mund të niset me BIOS ose UEFI.
 • ISO 32-bitësh mund të niset vetëm me BIOS.
 • ISO 64-bitësh rekomandohet për të gjithë kompjuterët modernë (Pothuajse të gjithë kompjuterët e shitur në 10 vitet e fundit janë të pajisur me procesorë 64-bitësh).

Udhëzimet e azhurnimit

 • Ky version BETA mund të përmbajë gabime kritike, rekomandohet ta instaloni vetëm për qëllime testimi dhe të ndihmoni në raportimin e defektit tek ekipi Linux Mint para se të dalë në treg.
 • Do të jetë e mundur të azhurnoni nga ky version beta në versionin e qëndrueshëm.
 • Do të jetë gjithashtu e mundur të azhurnohet nga Linux Mint 18. Udhëzimet e azhurnimit do të publikohen muajin tjetër pas versionit të qëndrueshëm të Linux Mint 18.1.
 • Ju mund të shkarkoni ISO-të nga Xfce BETA (32-bit) y Xfce BETA (64-bit).

Pa dyshim, dashamirët e tryezave të lehta dhe stabilitetit të Linux Mint duhet të festojnë sot, disponueshmëria e këtij Beta rritet që shumë shpejt do të kemi një version të qëndrueshëm që mund ta përdorim çdo ditë. Mos harroni se sapo të instalohet ISO në një mjedis të kontrolluar, udhëzuesi për Çfarë të bëni pas instalimit të Linux Mint 18.1 "Serena".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.