Linux Mint 19.3 Tricia tashmë ka versionin e tij beta

 Projekti Linux Mint lëshoi ​​sot versionin beta të shpërndarjes së tij të radhës Linux Mint 19.3 Tricia i disponueshëm në të gjitha versionet zyrtare, përfshirë Kanellën, MATE dhe Xfce.

Linux Mint 19.3 Tricia filloi zhvillimin në fillim të shtatorit dhe tani ka një beta publike para lëshimit të saj që është planifikuar për në fund të këtij muaji, rreth kohës së Krishtlindjes.

Ky botim bazohet në shpërndarjen më të fundit Canonical, Ubuntu 18.04.3 LTS Bionic Beaver dhe vjen me Linux Kernel 5.0Ashtu si Ubuntu 18.04 LTS, ai do të ketë mbështetje dhe azhurnime sigurie deri në vitin 2023.

Përmirësimet në Linux Mint 19.3 Beta

Përmirësimet Linux Mint 19.3 Beta përfshijnë tre aplikacione të reja, Gnote si një aplikacion për marrjen e shënimeve, duke zëvendësuar Tomboy, Vizatim duke zëvendësuar GIMP dhe celuloid si një zëvendësim për Xplayer.

Për të gjitha versionet, Linux Mint 19.3 shton mbështetje për HiDPI me ikona më të mira në shiritin e sistemit, flamuj të qartë në cilësimet e gjuhës dhe mjete të tjera, si dhe mbrojtës të përmirësuar të ekranit dhe pamje paraprake të temës.

Sistemi i raportimit është përmirësuar për të gjitha botimet dhe tani një ikonë e re është shtuar në shiritin e sistemit për të informuar përdoruesit se ata duhet të kontrollojnë disa gjëra, përveç zbulimit automatik të problemeve të mundshme në kompjuter për shkak të mungesës së kodeve ose shoferëve.

Mjeti gjuhësor është azhurnuar për të lejuar përdoruesit të zgjedhin formatin e kohës dhe ekziston një zgjidhje e re në shiritin e sistemit që sjell mbështetje për ikona të errëta dhe të lehta, mbështetje për menu të shumta, menutë vendase dhe më shumë.

Linux Mint 19.3 Kanella, MATE dhe Xfce vijnë me Kanellën 4.4, MATE 1.22 dhe Xfce 4.14. Ju mund të shkarkoni versionet beta në Faqja zyrtare të shpërndarjes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.