Linux Mint 20 është këtu dhe këto janë lajmet dhe ndryshimet më të rëndësishme të tij

Gjatë kësaj fundjave u prezantua fillimi i versionit të ri të shpërndarjes së njohur Linux "Linux Mint 20", i cili vjen me një numër të madh ndryshimesh dhe lajmesh, si dhe fakti që ky version i ri bazohet në Ubuntu 20.04 LTS.

Për ata që nuk janë ende të njohur me shpërndarjen, duhet të dini se është plotësisht në përputhje me Ubuntu, por ndryshon dukshëm në mënyrën e organizimit të ndërfaqes së përdoruesit dhe zgjedhjen e aplikacioneve të paracaktuara.

Zhvilluesit e Linux Mint ofrojnë një mjedis desktop që përputhet me kanunet klasike të organizimit desktop, i cili është më i njohur për përdoruesit që nuk pranojnë metodat e reja të krijimit të ndërfaqes GNOME 3.

Karakteristikat kryesore të reja të Linux Mint 20

Nga risitë kryesore të versionit të ri mund ta gjejmë atë Linux Mint 20 "Ulyana" merr bazën e Ubuntu 20.04 dhe përfshin kernelin Linux 5.4, me të cilin është një version që do të ketë azhurnime dhe mbështetje deri në vitin 2025.

Megjithëse është e rëndësishme të përmendet kjo Snap dhe Snapd përjashtohen nga dorëzimi, dhe instalimi automatik i Snapd së bashku me paketat e tjera të instaluara përmes APT është gjithashtu i ndaluar. Megjithëse, nëse dëshirohet, përdoruesi mund ta instalojë snapd manualisht, por shtimi i tij me paketa të tjera pa dijeninë e përdoruesit është i ndaluar.

Një ndryshim tjetër është ai ndërtimet për sistemet x86 32-bit janë ndërprerë. Ashtu si Ubuntu, shpërndarja tani është në dispozicion vetëm në sistemet 64-bit.

Për versionet e MATE 1.24 dhe Kanellës 4.6, theksohet modelimi dhe organizimi i punës në të cilën vazhdojnë të zhvillohen idetë e GNOME 2.

Sa për versioni i kanellës Linux Mint, përfshin Kanellën 4.6 tani unë e di mbështet shkallëzimin fraksionar, duke ju lejuar të zgjidhni madhësinë optimale të elementeve në ekran me densitet të lartë piksel (HiDPI), për shembull, ju mund të rrisni elementet e ndërfaqes së daljes janë 2 herë dhe 1,5.

Përveç kësaj është punuar në sigurimin e performancës së kodit të optimizuar për përpunoni miniaturat në menaxherin e skedarëve Nemo. Miniaturat gjenerohen tani në mënyrë asinkrone, dhe miniaturat ngarkohen me përparësi më të ulët sesa shfletimi i direktorive.

Shtuar aftësia për të zgjedhur shpejtësinë e rifreskimit të ekranit dhe mbështetjen për të caktuar faktorët e vet të shkallës për secilin monitor, i cili zgjidh problemin me operacionin kur lidhni një monitor të rregullt dhe HiDPI.

Në përgjithësi për shpërndarje, tani është përfshirë një program i ri Warpinator për të shkëmbyer skedarë midis dy kompjuterave në një rrjet lokal, duke përdorur kriptimin për transferimin e të dhënave.

Përveç kësaj, është zbatuar mbështetja e plotë për profilin On-Demand, që kur aktivizohet, si parazgjedhje, lpasi GPU-të Intel përdoren për të dhënë në seancë, dhe menuja e aplikacionit ofron mundësinë për të ekzekutuar çdo program duke përdorur GPU-në NVIDIA.

Kapaciteti i trajtimi i ngjarjeve të lëvizjes së rrotave të miut është shtuar në applet XappStatusIcon dhe është implementuar një funksion i ri i ngjashëm me gtk_menu_popup (), i cili thjeshton transferimin e aplikacioneve me GtkStatusIcon.

Molla Boronicë, mintupdate, mintreport, nm-applet, bashkëshort-pushtet-menaxher, mate-media, redshift dhe rhythmbox u përkthyen për të përdorur XAppStatusIcon, e cila lejoi t'i jepte sirtar të sistemit një pamje të përmirësuar.

Të gjithë botimet (Kanella, MATE dhe Xfce) kanë unifikuar shumë ikona në systray, ata kanë shtuar ikona simbolike dhe kanë implementuar mbështetje për ekranet me dendësi të pixelit të lartë (HiDPI).

Nga ndryshimet e tjera:

 • Në redaktuesin e tekstit Xed, mbështetja është shtuar për bashkimin e linjave dhe heqjen e linjave boshe para se të ruani skedarin.
 • Në Xviewer, butonat janë shtuar në panel për të kaluar në modalitetin e ekranit të plotë dhe për të shfaqur një shfaqje rrëshqitëse me format të madh. Ofrohet hapësira për hapjen e dritares në ekran të plotë.
 • Në shikuesin e dokumentit Xreader, një buton i shtypjes shtohet në panel.
 • Ndërfaqja Gdebi është ridizenjuar plotësisht, shërbimet për të hapur dhe instaluar paketa deb.
 • Ikona të reja të drejtorisë së verdhë u shtuan.
 • Në ndërfaqen e identifikimit të mirëseardhjes, përdoruesit i kërkohet të zgjedhë një skemë ngjyrash.
 • Shtuar mbështetje për shtrirjen e imazhit të sfondit në shumë vëzhgues në ekranin e hyrjes (Slick Greeter).
 • Apturl ka ndryshuar pjesën e prapme nga Synaptic në Aptdaemon.
 • Në APT, për paketat e sapo instaluara (jo për azhurnime), instalimi i paketave nga kategoria e rekomanduar rekomandohet si parazgjedhje.
 • Kur filloni një sesion të drejtpërdrejtë duke ekzekutuar VirtualBox, rezolucioni i ekranit është caktuar të paktën 1024 × 768.

Më shumë informacion dhe shkarkoni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Logan dijo

  Për të instaluar Snap, thjesht fshini një skedar: /etc/apt/preferences/nosnap.pref
  https://linuxmint-user-guide.readthedocs.io/en/latest/snap.html

  Për të instaluar kromin: https://linuxmint-user-guide.readthedocs.io/en/latest/chromium.html

 2.   helm dijo

  Për të instaluar Snap, thjesht fshini një skedar: /etc/apt/preferences/nosnap.pref
  Për të instaluar kromin: https://linuxmint-user-guide.readthedocs.io/en/latest/chromium.html

  1.    i pasur dijo

   thank you very much

 3.   Gatto dijo

  dhe nga letargji ende asgjë?