Linux Mint 21.3 "Virginia" vjen me Cinnamon 6.0, përmirësime të aplikacioneve dhe më shumë

Linux Mint-21.3

Pamja e ekranit Linux Mint-21.3

Pak ditë më parë U njoftua lançimi i versionit të ri Linux Mint 21.3 “Virginia”. në të cilin një nga veçoritë e reja më të rëndësishme të këtij versioni është përditësimi i mjedisit desktop Cinnamon 6.0 me mbështetje eksperimentale për Wayland, përmirësime dhe më shumë.

Ky version i ri, i cili prezantohet nga Linux Mint 21.3 »Virginia», Është versioni më i fundit i serisë 21.x, aPërveç të qenit një version i mbështetjes afatgjatë (LTS). dhe do të mbështetet nga ekipi i zhvillimit deri në vitin 2027.

Karakteristikat kryesore të reja të Linux Mint 21.3 "Virginia"

Ky version i ri i Linux Mint 21.3 "Virginia" vjen në versionet e desktopit për Cinnamon, Xfce dhe MATE dhe, sipas njoftimit, bazohet në një kernel Linux 5.15 dhe është ndërtuar në bazë të Ubuntu 22.04.

Një nga Lajmi më i rëndësishëm i këtij versioni është Cinnamon 6.0 duke ardhur me një sesion eksperimental të Wayland, i cili pas përditësimit ose instalimit të sistemit, mund të gjejmë brenda opsioneve tona të hyrjes një hyrje të re "Cinnamon on Wayland" në ekranin e identifikimit. Sigurisht, sesioni i paracaktuar ende përdor Xorg Server. Edhe pse në një gjendje eksperimentale, sesioni Wayland ofron mbështetje për shkallëzimin e pjesshëm në ekranet HiDPI (4K).

Që nga sesioni eksperimental, zhvilluesit paralajmërojnë përdoruesit për problemet e mundshme me stabilitetin e mjedisit ose për funksionet që mungojnë. Sidoqoftë, mbështetja e Wayland duhet të përmirësohet gradualisht në versionet e mëvonshme të Linux Mint.

Wayland nuk është shenja e vetme e këtij versioni të ri të Cinnamon 6.0, pasi në Linux Mint 21.3 "Virginia" ofron disa veçori të tjera, siç është aftësia për të shkarkuar veprimet e menysë së kontekstit për menaxherin e skedarëve Nemo në të njëjtën mënyrë që shkarkoni aplikacionet Cinnamon, desktop, shtesa dhe tema.

Edhe, Cinnamon 6.0 sjell aplikacione të përditësuara të zërit dhe fuqisë, mbështetje për imazhet AVIF, një gjest i ri për të zmadhuar në desktop, mbështetje për zgjedhjen e ngjyrave në shërbimin e pamjes së ekranit, një opsion i ri për detajet e menysë, shkallë në 75%, lidhja e tastierës për tejdukshmërinë e dritares, si dhe disa përmirësime të tjera.

Një përmirësim tjetër që paraqet ky version i ri është në luajtës IPTV Hypnotix, në të cilin u shtua mundësia e krijimit të një liste të kanaleve të preferuara, si dhe mbështetje më të mirë për luajtjen e videove nga shërbimi YouTube falë funksionit të ri të përditësimit të paketës yt-dlp.

Linux Mint 21.3 lëshohet me mbështetje të plotë SecureBoot dhe mbështet një shumëllojshmëri më të gjerë të BIOS-eve dhe EFI-ve, pasi për një kohë kishte një problem nënshkrimi gjatë nisjes së Ubuntu dhe derivateve në mjediset EFI me aktivizimin e sigurt të nisjes, gjë që kërkon prej kohësh mbajtjen e boot-it të sigurt të çaktivizuar dhe për këtë arsye ekipi iu përkushtua rishikimit nga gërvishtni mënyrën në të cilën ISO-të prodhohen dhe paketohen. Me këtë, mekanizmi tani është shumë më i optimizuar dhe i racionalizuar, pasi zvogëlon varësinë nga Ubuntu dhe, sipas Clem, zvogëlon dallimet midis mënyrës se si përgatiten ISO-të për botimet LMDE të Linux Mint bazuar në Ubuntu dhe Debian.

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Aplikacioni për ndarjen e skedarëve të rrjetit lokal Warpinator ka aftësinë të krijojë kode QR të kodeve grupore për të integruar shpejt pajisjet e pajisura me kamerë dhe Warpinator për Android në grup.
 • Bulky tani krijon pamje paraprake të skedarëve dhe mbështet drag and drop për të rirenditur ndoshta skedarët përpara se t'i riemërtojë.
 • Aftësia për të përdorur "Romeo", një depo e paqëndrueshme softuerësh për të instaluar veçori të avancuara.
 • Mjeti rezervë, mintbackup, tani ka një shirit kokë dhe një kuti dialogu rreth.
 • U shtua një zgjedhës ngjyrash në portalin e desktopit Xapp XDG.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni dhe provoni Linux Mint 21.3 Virginia

Për ata që janë i interesuar të jetë në gjendje të testojë këtë version të ri, duhet të dini se ndërtimet e krijuara bazohen në MATE 1.26 (2.9 GB), Cinnamon 6.0 (2.9 GB) dhe Xfce 4.18 (2.8 GB).

Lidhja e shkarkimi është kjo.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, siç është përmendur tashmë, versioni i ri bazohet në Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) dhe funksionon në serinë e kernelit Linux 5.15 LTS të mbështetur afatgjatë. Vlen të përmendet se ekziston një imazh EDGE ISO me një kernel më të ri për të përmirësuar mbështetjen e harduerit, veçanërisht kernelin Linux 6.5.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.