Linux Mint Debian Edition 5 “Elsie” tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Dy vjet pas publikimit të fundit nisja e versioni i ri alternativ i shpërndarjes Linux Mint, «Edicioni Linux Mint Debian 5» bazuar në bazën e paketës Debian (klasik Linux Mint bazohet në bazën e paketës Ubuntu).

Përveç përdorimit të paketës bazë Debian, një ndryshim i rëndësishëm midis LMDE dhe Linux Mint është cikli i vazhdueshëm i përditësimit të bazës së paketës (modeli i përditësimit në rrotullim: lëshim i pjesshëm në rrotullim, lëshim gjysmë rrotullues), në të cilin përditësimet e paketave lëshohen vazhdimisht dhe përdoruesi ka mundësinë të kalojë në versionet më të fundit të softuerit në çdo kohë.

Për ata që nuk dinë për LMDE, ata duhet të dinë se çfarëkjo shpërndarje Linux u drejtohet përdoruesve më teknikisht të aftë dhe ofron versione më të reja të paketave. Qëllimi i zhvillimit të LMDE është të verifikojë që Linux Mint mund të vazhdojë të ekzistojë në të njëjtën mënyrë, edhe nëse Ubuntu ndalon zhvillimin.

Gjithashtu, LMDE ndihmon për të verifikuar aplikacionet e zhvilluara nga projekti për punën tuaj të plotë në sistemet jo-Ubuntu.

Çfarë ka të re në LMDE 5?

Në këtë version të ri që u lëshua nga shpërndarja LMDE 5 "Elsie". përfshihen shumica e përmirësimeve të versionit klasik të Linux Mint 20.3, duke përfshirë zhvillimet origjinale të projektit (menaxheri i përditësimeve, konfiguruesit, menutë, ndërfaqja, aplikacionet GUI të sistemit).

Ndër ndryshimet që bien në sy në këtë version të ri mund të gjejmë se baza e sistemit është i bazuar në Debian 11.2 "Bullseye", ndërsa për pjesën e zemrës së sistemit ekziston Kernel Linux 5.10, version me të cilin shtohet mbështetje për pajisje më moderne harduerike dhe mbi të gjitha veçori të reja të ndryshme.

Përveç kësaj, LMDE 5 "Elsie" pozicionohet si një nga shpërndarjet e pakta Linux që ende mbështet arkitekturën 32-bit, duke e bërë atë një shpërndarje ideale moderne për njerëzit që kanë ende kompjuterë me këtë arkitekturë.

Në pjesën e mjedisit të desktopit që mund ta gjejmë në LMDE 5 siç është gjithmonë kanella dhe kjo ofrohet në versionin e saj të «kanellë 5.2" i cili vjen me shumë përmirësime të mëdha dhe disa veçori të reja, por gjithashtu vlen të përmendet kjo Versioni i kanellës 5.2.7 është gjithashtu i përfshirë si parazgjedhje.

Gjithashtu, siç e përmendëm në fillim, ky version i ri përmban paketa dhe aplikacione Linux Mint 20.3. Shpërndarja është plotësisht në përputhje me Debian GNU/Linux 11, por nuk është i pajtueshëm në nivelin e paketës me Ubuntu dhe versionet klasike të Linux Mint.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë version të ri, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe instaloni LMDE 5

Nëse dëshironi të provoni këtë version të ri të sistemit për ta provuar atë në një makinë virtuale apo edhe ta instaloni në kompjuterët tuaj mund të shkojnë në faqen e tyre zyrtare të projektit dhe në seksionin e tij të shkarkimit mund të merrni imazhin e këtij versioni të ri, lidhja është kjo.

Shpërndarja është në dispozicion si imazhe ISO të instalimit me mjedisin desktop Kanellë. Imazhi i shpërndarjes mund të regjistrohet me Etcher në një pajisje USB.

Për të nisur instaluesin në modalitetin ekspert, përmendet se komanda e mëposhtme duhet të ekzekutohet:

sudo live-installer-expert-mode

Për të instaluar LMDE në një ndarje ekzistuese LVM, fillimisht duhet ta hiqni atë nga vëllimet dhe grupet LVM të cilave u përket.

Në modalitetin manual të ndarjes, përmendet të theksohet se instaluesi do të montojë automatikisht të gjitha ndarjet e shkëmbimit. Këto ndarje do të vendosen gjithashtu në /etc/fstab në sistemin e instaluar.

Në rastin e atyre që zgjedhin të përdorin Yumi për të krijuar USB-në e tyre bootable, përmendet se ISO-të LMDE dhe instaluesi i drejtpërdrejtë përdorin një strukturë të ndryshme nga ato të përdorura nga shpërndarjet e tjera, kështu që rekomandohet që Yumi ose teknologjitë të mos përdoren. multiboot me LMDE pasi nuk do të instalohet siç duhet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i pasur dijo

  per ata qe kerkojne dicka tjeter pervec versionit ubuntu, kjo eshte shume e mire, sjell edhe te gjitha aplikacionet nenexhik

 2.   AKTET dijo

  E shkëlqyeshme, vjen si një dorezë për ata prej nesh që përdorin Mint 19.3 "Tricia" i cili është versioni i fundit i Mint që mbështet 32 ​​Bit, dhe mbështetja e të cilit tani ka përfunduar në prill 2023... do të jetë koha për të përditësuar në Linux Mint Debian Edition 5!