Linux Mint Debian Edition 6 “Faye” tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e reja të tij

LMDE 6

pamje nga ekrani i Linux Mint Debian Edition 6 "Faye"

Versioni i ri i Linux Mint Debian Edition 6, tashmë i lëshuar dhe në këtë publikim me emrin “Faye”, bien në sy disa ndryshime të rëndësishme në sistem, pasi tani shpërndarja ka kaloi në bazën "Bookwork" të Debian 12, së bashku me të cilat janë përditësuar edhe një numër i madh i paketave të sistemit.

Për ata që nuk dinë për LMDE, ata duhet të dinë se çfarëkjo shpërndarje Linux u drejtohet përdoruesve më teknikisht të aftë dhe ofron versione më të reja të paketave. Qëllimi i zhvillimit të LMDE është të verifikojë që Linux Mint mund të vazhdojë të ekzistojë në të njëjtën mënyrë, edhe nëse Ubuntu ndalon zhvillimin.

Përveç përdorimit të paketës bazë Debian, një ndryshim i rëndësishëm midis LMDE dhe Linux Mint është cikli i vazhdueshëm i përditësimit të bazës së paketës (modeli i përditësimit në rrotullim: lëshim i pjesshëm në rrotullim, lëshim gjysmë rrotullues), në të cilin përditësimet e paketave lëshohen vazhdimisht dhe përdoruesi ka mundësinë të kalojë në versionet më të fundit të softuerit në çdo kohë.

Karakteristikat kryesore të reja të Linux Mint Debian Edition 6 "Faye"

Siç u përmend tashmë në fillim, një nga veçoritë e reja kryesore të Linux Mint Debian Edition 6 “Faye” është ndryshimi i bazës së sistemit në Debian 12 “Bookwork”, me të cilin merren të gjitha përfitimet dhe përmirësimet e këtij botimi. Debian, duke folur në një nivel bazë.

Së bashku me të LMDE 6 "Faye", ofron kernel Linux 6.1 LTS, një version mjaft i rëndësishëm i Linux-it, pasi është ai që hap derën e mbështetjes eksperimentale për Rust, gjithashtu edhe mbështetje për Kornizën e Menaxhimit të Platformës AMD, i cili garanton përmirësime të performancës me CPU të ndryshme AMD, si dhe një thirrje speciale për shpërndarjen e memories në programet BPF (shih shënimet e lëshimit). version në këtë postim).

Tux, nuskë e kernel Linux
Artikulli i lidhur:
Linux 6.1 bën histori duke prezantuar Rust si gjuhën e dytë të programimit në Kernel

Në anën e mjedisit të desktopit, do të gjejmë botimin e kanellë 5.8, në të cilën është riorganizuar puna me tema dhe është thjeshtuar struktura e temave, aftësia për të kontrolluar dritaret virtuale dhe desktopët duke përdorur gjeste në ekran, ndër të tjera implementimi i portaleve Freedesktop.

Kanellë
Artikulli i lidhur:
Cinnamon 5.8 tashmë ka dalë në treg dhe këto janë të rejat e tij

Përveç kësaj, gjithashtu Ka veçoritë e Linux Mint 21.2 “Victoria”, të tilla si mbështetja për Flatpak, një modalitet i errët global i bazuar në GTK4, një qendër e re softuerësh dhe aplikacione të zakonshme të përditësuara.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Ekran i përmirësuar i hyrjes.
 • Siguri më e mirë për Warpinator.
 • Mbështetja e duhur për imazhet HEIF dhe AVIF.
 • Kënga 'Mint-Y-Legacy' u riemërua 'Mint-L'.
 • Aftësia për të vendosur ngjyrat e theksit në dosjet në menaxherin e skedarëve.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të të këtij versioni të ri, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe instaloni Linux Mint Debian Edition 6 "Faye"

Nëse dëshironi të provoni këtë version të ri të sistemit për ta provuar atë në një makinë virtuale apo edhe ta instaloni në kompjuterët tuaj mund të shkojnë në faqen e tyre zyrtare të projektit dhe në seksionin e tij të shkarkimit mund të merrni imazhin e këtij versioni të ri, lidhja është kjo.

Shpërndarja është në dispozicion si imazhe ISO të instalimit me mjedisin desktop Kanellë. Imazhi i shpërndarjes mund të regjistrohet me Etcher në një pajisje USB.

Për të nisur instaluesin në modalitetin ekspert, përmendet se komanda e mëposhtme duhet të ekzekutohet:

sudo live-installer-expert-mode

Për të instaluar LMDE në një ndarje ekzistuese LVM, fillimisht duhet ta hiqni atë nga vëllimet dhe grupet LVM të cilave u përket.

Në modalitetin manual të ndarjes, përmendet të theksohet se instaluesi do të montojë automatikisht të gjitha ndarjet e shkëmbimit. Këto ndarje do të vendosen gjithashtu në /etc/fstab në sistemin e instaluar.

Për më tepër, për të siguruar përputhshmëri me procesorët jo-PAE, versionet 32-bit të Linux Mint Debian vijnë me një kernel jo-PAE 686 si parazgjedhje. Për mbështetjen e PAE, thjesht instaloni kernelin 686-PAE dhe rinisni kompjuterin tuaj.

Shkruani komandat e mëposhtme dhe rinisni kompjuterin:

apt update
apt install linux-headers-686-pae linux-image-686-pae


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.