Linux Mint 14 «Nadia» RC i disponueshëm

Nuk e di pse këto lajme nuk më shkaktojnë më të njëjtin emocion si më parë, mbase, sepse Linux Mint Ka kohë që nuk më tërheq vëmendjen. Por sigurisht, nuk jemi të gjithë njësoj dhe e di që kjo shpërndarje ka shumë ndjekës.

Epo, tashmë është në dispozicion për shkarkoni Linux Mint 14 «Nadia» RC.

Dhe është se, të Cezarit atë që i përket Cezarit, të paktën e gjej Kanellë një alternativë e shkëlqyeshme për të Shell gnome, në fakt, Kanellë Unë e dua atë .. Dhe në këtë RC, e cila korrespondon me Ubuntu 12.10, Kanellë Ai arrin në versionin e tij të fundit (1.6).

Linux Mint ka miratuar MATE si një alternativë ndaj Kanellë, përveç kësaj, për të kënaqur të gjithë ata përdorues që ndihen rehat me të Gnome 2. Në këtë botim, ka përmirësime për MATE siç janë, opsioni për të konfiguruar njoftimet:

MATE tani përfshin hartën e vet të karakterit, skedar alt punon shumë më shpejt duke përdorur Marco si menaxher i përbërjes, dhe përmirësime të Kuti siç janë, një buton këmbe për të treguar dhe modifikuar rrugën dhe një buton i ri për të krahasuar skedarët në dialog kur ka një konflikt midis skedarëve:

A MDM ajo mori vëmendje të madhe dhe vjen me karakteristika të reja emocionuese. Tani mbështet temat nga GDM2, dhe rreth 30 prej tyre janë instaluar si parazgjedhje në Linux Mint 14, përveç atyre që mund të gjenden në Gnome-look.org. MDM tani gjithashtu ofron mbështetje të përmirësuar për listat e përdoruesve:

Menaxheri i Softuerit mori një mori përmirësimesh "nën kapuç". Aptdaemon (që kam probleme në versionet e mëparshme), dhe tani ju keni klientin tuaj të prirur. Tani ajo gjithashtu vjen me mbështetje të plotë për debconf, që do të thotë që ju nuk keni më nevojë të përdorni Synaptic për të menaxhuar paketat që vijnë me të aktivizuar debconf (p.sh. gërmat e Microsoft-it, ose vera).

Isshtë gjithashtu më komode se më parë. Ekzekutohet si root, kështu që nuk do të duhet më të shkruani fjalëkalimin sa herë që klikoni "Instalo", plus "Kërko ndërsa shtypni" tani mund të konfigurohet dhe mund të çaktivizohet.

Këto janë disa nga ndryshimet më të rëndësishme që vijnë me të Linux Mint 14, të cilat mund t'i shihni në kjo lidhje.

MATE 32 Bit
MATE 64 Bit
Kanellë 32 Bit
Kanellë 64 Bit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ghermain dijo

  Një pyetje… Nëse kam LM13, a mund të azhurnohem në LM14 ose duhet të pres versionin përfundimtar dhe të bëj një instalim të pastër?

  1.    elav dijo

   Në teori nr. Por në këto raste, është gjithmonë e këshillueshme që të presim për një version të qëndrueshëm dhe të shohim nëse problemet e njohura nuk tregojnë ndonjë gjë për të.

  2.    DanielC dijo

   Në Mint është një dhimbje koke e nderuar dhe vendosni thikën midis dhëmbëve nëse dëshironi të azhurnoni versionin. Por nga pushteti, mundeni.

   Shtë më e lehtë, të bësh një instalim të pastër, e thonë të njëjtët njerëz të nenexhikut.

 2.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Post super i shkëlqyeshëm miku im i mirë; vetëm një vëzhgim: duhet të flisnit se çfarë është menaxheri i ri i skedarëve Nemo, i cili për mendimin tim është një nga risitë më të dukshme dhe më të spikatura të Linux Mint Nadia të ri, si dhe duhej të flisnit për Kanellën, e cila edhe pse është Kanella 1.6 është e vërtetë që është modifikuar në mënyrën e vet për këtë lëshim dhe tema e saj e paracaktuar është korrigjuar

  1.    elav dijo

   Faleminderit Sergio ^^

   1.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

    Je i mirepritur miku im; nëse mund ta azhurnoni postimin me atë informacion që përmenda do të jetë shumë më mirë; meqë ra fjala duhet të shtoj se e dua Nemo

 3.   diazepani dijo

  Një lajm tjetër por në lidhje me MATE, është propozuar të zëvendësohet Pluma me një Geany Lite

  http://mate-desktop.org/2012/11/09/pluma-vs-geany-lite/

  1.    Ghermain dijo

   E shoh që ju përdorni Sabayon dhe më pëlqeu shumë kjo distro por u bëra i çrregullt kur e instalova për shkak të çështjes së ndarjeve (jam mësuar me "/"; "/ home" dhe "swap" dhe kjo më bën të krijoj një LVM dhe nga kjo jam ne zero) dhe nga ana tjeter qe eshte distro e vetme qe nuk njohu Bluetooth dhe me wifi ishte intermitent jo fiks, lidhej dhe shkeputej cdo minute.

   Falje për Administratorin nëse kjo nuk shkon këtu, por pashë rastin të pyes. Mund të fshini nëse ndryshoni rendin e vendosur.

 4.   Rots87 dijo

  Nëse APT e mentes nuk kërkon më një fjalëkalim sepse po funksionon si root, a nuk është kjo një e metë sigurie?

  Unë them sepse të paktën nuk do të doja që dikush të instalonte programe pa autorizimin tim nuk i njoh të tjerët

  1.    Pablo dijo

   mmmmm Unë nuk mendoj se është një gabim, të paktën në instalimin e parë, pasi të keni instaluar krijoni një përdorues të ri me privilegje të tjera dhe voila, diçka e ngjashme me atë që ndodh me GUINDOUS

  2.    elav dijo

   Pikërisht, kjo është ajo që unë mendova ... Unë nuk e di nëse ata kanë krijuar një mekanizëm për t'iu kundërvënë kësaj.

   1.    anonim dijo

    E kuptova që ai nuk kërkon më fjalëkalim para se të klikojë instaluar çdo program individualisht sepse ai e kërkon atë vetëm një herë në fillim ashtu si bën synaptic.

    1.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

     Në fakt; Ai më pyet përpara se të hyj

  3.    Rajonant dijo

   Siç e përmend Sergio, kjo do të thotë që kërkon vetëm fjalëkalimin kur fillon programin dhe jo çdo herë që instalon një aplikacion.

 5.   gjermanisht dijo

  Shumë linux por ... a provuat të fitoni 8? është shumë shpejt, çfarë nuk shkon me linux-in që vazhdon të ngatërrohet me desktop? Gjithashtu, aplikacionet multimediale ende mungojnë mmmmmmmm Unë preferoj të vazhdoj me mutin e kësaj dritare që më jep gjithçka

  1.    elav dijo

   Unë nuk kam provuar Windows 8, por një mik i imi që është FAN për Windows e ka provuar. A e dini se cili ishte verdikti i tij? Qëndron në Windows 7. Nga rruga, unë do të doja të di se çfarë kupton duke humbur aplikacione multimediale.

   1.    mfcollf77 dijo

    Unë provova Windows 8 pasi ata madje më dërguan një ofertë prej 14.99 USD sepse ata kishin një ofertë që kushdo që blinte një kompjuter me licencë windows 7 do të regjistrohej dhe kur zyrtarisht të hapnin Windows 8 ata do të kishin një zbritje dhe duke përfituar nga fakti që dikush nga familja ime bleu një kompjuter portativ më tha të regjistrohesha.

    Epo fito 8 më dukej diçka e ngjashme me desktopin e GNOME me disa ndryshime. E çinstalova kur u çaktivizua, nganjëherë u fikej të tjerëve qëndronte pezull dhe më dha një problem kur hyra në Fedora 17, nuk mund ta shihja ndarjen që kam për dokumentet e mia personale. pasi që unë nuk e përdor ndarjen në shtëpi. dhe pastaj kuptova se kur dikush përdorte Windows 8 dhe i jepte mbyllje dhe CPU do të fikej pa problem nëse ai mund të hynte në ndarjen nga fedora, përndryshe isha gabim, ishte si NTFS

    Unë instalova përsëri dritaret 7 pasi shtëpia ime nuk i pëlqente dritaret 8.

    Tani për tani unë kam Windows 7 me Linux Mint 14 në kompjuterin tim. Javën e kaluar unë kisha një fedora 17 dhe më pëlqen shumë me një desktop të Gnome, por diçka si kanella dhe as nuk mbaj mend se si u aktivizua ashtu. Dua të them në gnome nuk më pëlqejnë ikonat, por preferoj listën në menu. dhe është ajo që më pëlqen tek desktopi i MATE dhe kanellës.

    Por unë jam dakord me njerëzit që thonë se Windows 7 është më i mirë. Unë do të guxoja të them se dritaret 8 do të dështojnë si windows vista.

    Unë sqaroj se nuk kam shumë njohuri kompjuterike por synoj Windows 7 dhe në anën Linux tani për tani do të ishte Fedora. e ndjekur nga Linux Mint dhe unë duhet të analizoj të tjerët si ubuntu, dhe të tjerët që kam parë në këto bloge ose postime.

    Në ubuntu nuk më pëlqen ngjyra e kuqërremtë.

    Ah Faleminderit Elav për postimin tënd që janë shumë të dobishme

    1.    elav dijo

     Faleminderit për ndalimin dhe komentimin

  2.    Ghermain dijo

   E njëjta gjë ka ndodhur me mua me këto poops ... Kam provuar W $ 8 për një javë të tërë nga dita e nisjes zyrtare të saj me të gjitha "lodrat" e saj dhe e vërteta është më e orientuar në ekranet e reve dhe të prekjes sesa në përdorues i zakonshëm që jemi më së shumti, unë qëndroj (për arsye pune) me 7 $ W, por në netbook-un tim kam KDE dhe rrjedh më mirë sesa me Warter $ 7 $ që solla, tani në makinerinë time tjetër hap hapësirë ​​për një çizme e dyfishtë me kanellën LM-Nadia për të parë nëse harroj përvojën e mëparshme negative të asaj tryeze.
   Por unë tashmë kam në mendjen time se për aq sa është e mundur, vetëm Linux në makinat e mia!

  3.    Giskard dijo

   Mos e ushqeni trollin.

 6.   kik1n dijo

  Në të njëjtën mënyrë, ardhja e një azhurnimi ose shpërndarjeje të re nuk më jep emocione. Mund të jetë, tani unë jam plotësisht i qëndrueshëm me Arch për gati 1 vit.

  Rroftë pacman -Syu ya yaourt -Syu

  1.    DanielC dijo

   Mint ngecte shëmtuar, për një kohë të gjatë ishte koha që ata të largoheshin për të vazhduar në varësi të rezultateve të distrikteve ubuntu dhe të ndiqnin rrugën e tyre, por koha në të cilën mund të investojnë në atë që preferojnë të kalojnë duke përshtatur distro-n e tyre në desktop të ndryshme në vend që të "specializohen" në një ose dy, duke lënë pjesën tjetër për të shkarkuar nga depot.

   1.    Bler Paskal dijo

    Tha mire.

   2.    anonim dijo

    Do të jem çmendur për disa, por e shoh mirë që ata e kursejnë punën duke u mbështetur në Ubuntu në vend të Debian. Dhe gjëja e ndenjur nuk më shton vërtet, sepse më tepër tani është kur ata kanë më shumë punë dhe personalitet sesa më parë për shkak të Kanellës me Nemo dhe Mate.

    Ajo që unë shoh është se disa njerëz janë thjesht më pak të shqetësuar sepse pas disa vitesh ata janë më të përparuar dhe më në fund përdorin distros me qasje të tjera, por për njerëzit e rinj, fillestar dhe me nevoja të tjera gjërat po shkojnë mirë, e cila është pikërisht për të cilin Mint adresohet dhe mbi bazën e kësaj marzhe duhet të gjykohen.

 7.   Bler Paskal dijo

  Çfarë po bën një Microsoft Fan Boy në një blog si ky ??? duke dalë nga ai postim i shkëlqyeshëm, megjithëse nuk më pëlqejnë derivatet e Debian, NOR DEBIAN, duket se Linux Mint është një alternativë e shkëlqyeshme. Më pëlqen si duket. Nga rruga, nuk tregon distro që unë përdor, e cila është Fedora 17. Dikush ka ndonjë ide se çfarë po ndodh? Unë tashmë kam provuar të konfiguroj agjentin e përdoruesit Firefox siç thotë këtu, por nuk funksionon për mua.

  1.    sieg84 dijo

   Mozilla / 5.0 (X11; Fedora; Linux i686; rv: 16.0) Gecko / 20100101 Firefox / 16.0.2

   1.    Bler Paskal dijo

    Ju faleminderit.

 8.   Martial del Valle dijo

  Një shtrirje gnome-shell shumë e ngjashme me kanellën aktuale. Djemtë e gnome nuk e duan me të vërtetë kanellën?

  http://k210.org/axemenu/

 9.   Bler Paskal dijo

  O..o, çfarë zgjatje e bukur. Po instalon.

 10.   nosferatuxx dijo

  Epo, unë ende përdor lm9 lts dhe nuk e di nëse duhet të azhurnohem në kanellë apo të bashkohem me një tjetër linux mint lts. Kam provuar kde por gjithsesi nuk me kap, nuk i pelqen gnome3 dhe as xfce nuk me kap. Unë gjithashtu nuk e di nëse duhet të pres për nenexhik 15 maj 2013 pasi mbaron mbështetja lm9.
  Ndërkohë unë kam qenë duke testuar disa distro të tjera si mageia pinguy opensuse.

 11.   Rots87 dijo

  Dhe çfarë lloj desktopi po kërkoni? Unë preferoj kde një mijë herë për gjithçka, nga fuqia te personalizimi.

  Kanella është shumë e mirë Më pëlqen estetika e tij
  GNOME 3.x ... më mirë të mos them asgjë
  Nga këndvështrimi im XFACE është i njëjti GNOME 2 ose të paktën gati
  LXDE është pak a shumë

  dhe në distros nëse ju shkoni për atë që zë më së miri është OpenSUSE të tjerët nuk hehehe

  Mbaj mend që kjo është nën shijen time personale

  1.    diego dijo

   Mirë gnome3 nuk duket aq keq sa disa bojëra është më shumë çdo ditë përmirësohet sidomos me shtesat e të gjitha llojeve që po shtohen, dhe është mendimi im personal që në të ardhmen e afërt do t'i japë tre xhiro kanellës dhe do të të jetë në lartësinë e KDE.

   Unë nuk përdor gnome, preferoj hark + openbox

   1.    elav dijo

    Që të jesh në lartësinë e KDE ... mirë, nuk e shoh, por natyrisht, ky është mendimi im .. 🙂

    1.    Martial del Valle dijo

     Tani për tani ato nuk krahasohen sepse KDE është shumë më superiore në shumë aspekte, por në të ardhmen do të ishte shumë mirë nëse përdoruesit e Linux do të kishin dy desktop të shkëlqyeshëm për të zgjedhur.

     1.    anonim dijo

      Do të jenë më shumë se dy.

 12.   Fernando Monroy dijo

  Duke testuar.

 13.   embrion dijo

  Epo unë mendoj se nëse do të duhej të kishte një ose dy desktopë për të gjithë distro-t atje, fuqia e secilit do të varet nga ajo që ata kanë zhvilluar më mirë.
  Dhe mirë për ata prej nesh që fillojnë në këtë mjedis, këto distros si nenexhik janë të mira.
  Ata janë të shkëlqyera.

 14.   ilgo dijo

  Në kanellën linux mint 14 nuk mund të instaloj skype, cila do të jetë arsyeja? .. Faleminderit

 15.   CHARLES MENCHERO dijo

  Unë kam instaluar Linux Mint 14 Nadia për më shumë se një muaj dhe nuk kam qenë në gjendje të hyj në internet. Unë jam përpjekur me shumë mënyra dhe madje duke u përpjekur të komunikoj
  Me shokun Llefebvre, një farë Sanchez doli dhe më dha të kuptoj atë mint Linux
  nuk funksionoi .. !! Gati e humba dëshirën për të vazhduar Linux-in, por nuk po heq dorë.
  Pyetja ime: Unë mund në lidhje me sistemin Linux Mint që është në PC tim dhe është okupues
  një hapësirë ​​prej 18.5 GB, e përsëris; unë mund ta fshij atë, ta reformoj ose ta vendos në distroin tjetër të
  Linux pa pasur ndonjë problem në PC-në time. Faleminderit, po pres përgjigje në emailin tim.

 16.   Carlos dijo

  Ju mund ta bëni atë pa probleme, duke mos qenë në gjendje të hyni në internet nëse keni për qëllim shfletimin nuk do të dija t'ju tregoja, nëse do të azhurnoni t'ju them se nuk do të ketë më azhurnime pasi nuk ka më mbështetje, më mirë që instaloni lm13 ose 17, pasi ajo ka mbështetje përkatësisht deri në 2017 dhe 2019.