Linux Mint 21 vjen me Linux 5.15, Cinnamon 5.4, Mate 1.26 dhe më shumë

Së fundmi, lansimi i versionit të ri të Linux Mint 21 i cili bazohet në Ubuntu 22.04 LTS dhe me të cilin do të merrni edhe përditësime të sistemit që mbështeten për 5 vitet e ardhshme, pra deri në vitin 2027.

Linux Mint 21 sjell një grup të konsiderueshëm ndryshimesh në krahasim me lëshimin e Linux Mint 20.3 që u prezantua në fillim të vitit.

Karakteristikat kryesore të reja të Linux Mint 21

Ky version i ri që është paraqitur i shpërndarjes vjen me kernel Linux. 5.15 duke shfaqur (ndër ndryshimet e tjera) një drejtues të ri të sistemit të skedarëve NTFS (i dobishëm për ndërfaqen me ndarjet e Windows), Përmirësime të sistemit të skedarëve EXT4 (Mint përdor EXT4 si parazgjedhje), plus mbështetje më të mirë të harduerit, arna sigurie, rregullime të gabimeve dhe më shumë.

Linux Mint 21 dërgohet si parazgjedhje me Cinnamon 5.4, versioni më i fundit i ndërfaqes së tij të përdoruesit relativisht të lehtë, të orientuar nga WIMP, si dhe shtoi mbështetje për formatin Webp te shikuesi i imazheve Xviewer, shfletimi i drejtorive është përmirësuar dhe duke mbajtur të shtypur tastet e kursorit, imazhet shfaqen si një shfaqje rrëshqitëse, me mjaft vonesë për të parë çdo imazh.

Linux Mint 21 "Vanessa" vjen me një mjet të ri Bluetooth për të lidhur pajisjet. Mjeti i ri quhet Blueman dhe zëvendëson aplikacionin Blueberry. një aplikacion GTK që përdor pirgun Bluez. bluman është aktivizuar për të gjithë desktopët e dërguar dhe siguron një tregues më funksional të tabakasë së sistemit dhe një konfigurues që mbështet ikona simbolike. Krahasuar me Blueberry, Blueman ka mbështetje më të mirë për kufjet me valë dhe pajisjet audio, dhe ofron monitorim dhe aftësi të avancuara diagnostikuese.

Shërbim warpinator, projektuar për shkëmbimin e skedarëve të koduar midis dy kompjuterëve në një rrjet lokal, tani ofron lidhje me mekanizmat alternative për Windows, Android dhe iOS nëse nuk gjenden pajisje të përbashkëta.

Ndërfaqja e përdoruesit të programit Thingy është përmirësuar, projektuar për të riemërtuar skedarët në modalitetin e grupit, plus mbështetje të shtuar të shfletuesit dhe opsione shtesë për Menaxherin e aplikacionit në ueb (WebApp).

E mbështetje e përmirësuar për printimin dhe skanimin e dokumenteve duke përdorur protokollin IPP, i cili nuk kërkon instalimin e drejtuesve. HPLIP është përditësuar në versionin 3.21.12 për të mbështetur printerët dhe skanerët e rinj HP. Për të çaktivizuar modalitetin pa drejtues, thjesht hiqni paketat ipp-usb dhe sane-airscan, pas së cilës mund të instaloni drejtuesit klasikë për skanerët dhe printerët e ofruar nga prodhuesi.

Kur çinstaloni një aplikacion nga menyja kryesore (butoni i çinstalimit në menynë e kontekstit), tani merret parasysh përdorimi i aplikacionit si një varësi (një gabim kthehet nëse programet e tjera varen nga fshirja e aplikacionit). Për më tepër, çinstalimi heq tani varësitë e lidhura me aplikacionin që janë instaluar automatikisht dhe nuk janë përdorur nga paketa të tjera.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Në ndërfaqen për zgjedhjen e burimeve të instalimit të aplikacionit, në listat e depove, PPA-ve dhe çelësave, mund të zgjidhni disa artikuj në të njëjtën kohë.
 • Kur ndryshoni një kartë grafike përmes aplikacionit NVIDIA Prime, çelësi tani mbetet i dukshëm dhe ju lejon të zhbëni menjëherë veprimin.
 • Skinet Mint-Y dhe Mint-X kanë shtuar mbështetjen fillestare për GTK4. Ndryshoi pamjen e temës Mint-X, e cila tani është ndërtuar duke përdorur gjuhën SASS dhe mbështet aplikacionet që përdorin modalitetin e errët.
 • Performanca e kodit është optimizuar, aplikacionet janë përditësuar dhe shtuar, dialogët e konfigurimit dhe ndërfaqet e aplikacioneve janë ridizajnuar dhe përmirësuar.
 • Edicionet Xfce dhe MATE vijnë me desktop Xfce 4.16 y MATE 1.26.
 • Nga versioni 1.66.2 në 1.70 Përkthyesi JavaScript është përditësuar 
 • Menaxheri i dritares Muffin është transferuar në bazën e re të kodit të menaxherit të dritareve Metacity

download

Së fundi, nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të testoni këtë version të ri, mund të merrni imazhet e krijuara nga ky version i ri, Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i pasur dijo

  faleminderit shume per shperndarjen e ketij lajmi, me pelqen linux mint, por mendoj se ka nje gabim ne aplikacion per te riemertuar skedare ne grupe mendoj se quhet Bulky dhe ne mos gaboj Thingy eshte per dokumente dhe pdf, ndryshe eshte shkëlqyeshëm, faleminderit shumë!!.

 2.   trabajador dijo

  gati është instaluar tashmë, me desktopin Xfce