Linux për Dummies III. Mjedise desktop.

Shumëllojshmëria e Linux nuk bazohet vetëm në shpërndarjet e tyre, në fakt, shpërndarjet bazojnë shumëllojshmërinë e tyre në mjediset desktop.

Një mjedis desktop është në thelb ai që shihni në ekranin tuaj kur ndizni kompjuterin dhe gjithçka ngarkohet, një sërë ndërfaqesh grafike që ju ndihmojnë të menaxhoni kompjuterin tuaj.

Në Linux ekziston një numër i madh i mjediseve desktop, dhe shumë nga përshtatja e distros jepet nga mjedisi i desktopit që ata përdorin, pasi kjo është ajo që përdoruesi në përgjithësi e formëson sipas dëshirës së tij, ose të paktën vjen i pari. Që modifikon.

Mjedise desktop nuk e bëjnë distro por ato i japin asaj një pjesë të madhe të personalitetit të saj dhe padyshim funksionalitetin e saj.

Ndër mjediset më të njohura dhe të përdorura për desktop kemi:

 • KDE
 • gnome.
 • Uniteti.
 • Kanellë.
 • XFCE
 • LXDE

Megjithëse nuk janë të gjitha ose shumica dërrmuese e atyre që ekzistojnë, ato janë më të njohurat dhe më të përdorurat dhe secili prej tyre ka konceptet dhe filozofitë e veta.

P.sh. KDE Krenohet me të qenit mjedisi më i plotë i desktopit (dhe më i rëndi). Ju mund të konfiguroni shumë, shumë gjëra në lidhje me pamjen e saj dhe funksionalitetin e tij thjesht me disa klikime të vendosura mirë dhe në nivelin e konceptit është më e ngjashme me Dritaret (kjo është arsyeja pse shiriti më poshtë, lista e dritareve dhe të gjitha ato).

Ka mjete për pothuajse gjithçka që dëshironi të konfiguroni, të gjitha të centralizuara në të njëjtin panel kontrolli, gjë që e bën atë shumë të rekomanduar për çdo lloj përdoruesi.

Thuhet gjithashtu se është më i përparuari dhe me zhvillimin më të rrjedhshëm, pasi komuniteti i tij si nga përdoruesit ashtu edhe nga zhvilluesit është I MADH, pa dyshim që është një mjedis spektakolar.

Teknologjia që përdor është QT, për të cilën gjithashtu ka një numër të madh të aplikacioneve vendase shumë interesante dhe në fakt, ndërfaqet grafike në QT janë ato që duken perfekte në çdo sistem operativ.

Atëherë kemi xhuxh.

xhuxh është homolog i KDE në lidhje me madhësinë dhe zhvillimin; por të dy teknologjitë dhe konceptet e saj janë krejtësisht të ndryshme nga ato të KDE.

Thuhet se xhuxh është një mjedis më i lehtë se KDE edhe pse nuk është domosdoshmërisht kështu. Dallimi i vërtetë midis njërit dhe tjetrit është koncepti i tyre aktual (Shell gnome) të një ndërfaqe të pastër, të cilën shumë e pëlqejnë dhe të tjerët thjesht nuk e duan.

Ai bazohet në GTK dhe është padyshim një nga konceptet më inovative të paraqitura në nivelin e mjedisit, pasi prishet me shumë nga paradigmat që kemi të gjithë për atë që është "klasik" në një mjedis desktop.

Ndoshta gjëja më interesante që paraqet ky mjedis është që kur shfaqni menunë kryesore keni gjithçka të ndarë, në një pjesë keni aktivitetin dhe menaxherin e desktopit, ku mund të shihni menjëherë sa gjëra keni hapur dhe në cilat desktop i keni të vendosura dhe në anën tjetër keni listën e plotë të aplikacioneve që mund të filtroni përmes një motori kërkimi që shërben gjithashtu për të kërkuar në Google.

Në fakt, xhuxh si i tillë ai nuk është një mjedis desktop sot, xhuxh është baza për një mjedis desktop, është teknologjia xhuxhsi të thuash dhe mjedise të ndryshme të desktopit bazohen në atë teknologji, si p.sh. Shell gnome të lartpërmendura.

Brenda janë ato disa gënjeshtra Unitet, mjedisi i desktopit bazuar në xhuxh de Ubuntu.

Unitet përpiquni të ndiqni të njëjtën linjë të pastërtisë dhe funksionalitetit të xhuxh, megjithëse ka edhe adhuruesit dhe keqbërësit e saj.

Ndër avantazhet e tij, ne gjejmë që menuja e famshme globale është e integruar, ajo që ka OsX, mjaft e dobishme për të kursyer hapësirë ​​në aplikacione dhe gjithashtu shumë komode.

Një diferenca de Shell gnome, Unitet sjell një shirit aplikacioni në anën e majtë të ekranit ku mund të merrni kontrollin e aplikacioneve tuaja të hapura ose thjesht të keni gjithçka që dëshironi dhe ta përdorni për ta përdorur atë me një klik të vetëm.

Koncepti i Unitet Toshtë për të bashkuar gjithçka, që ju të mund të merrni gjithçka më shpejt ose ta përdorni më shpejt, të tilla si menutë e "komunikimit" ku keni gjithçka që lidhet me bisedën, Emailin dhe rrjetet sociale me një klikim të një butoni.

Por Uniteti sjell dy koncepte që e dallojnë atë me të vërtetë nga mjediset e tjera: Vizë lidhëse y HUD.

Vizë lidhëse është si ai që thotë "fillimin" tradicional të Dritaret, por në steroid. Nga Vizë lidhëse ju mund të kërkoni absolutisht gjithçka që është në PC tuaj; nga imazhet, muzika, dosjet ose skedarët ... te aplikacionet. Brenda saj lyerje janë lente dhe hapësira, cilat do të ishin pjesët ku mund të merrni gjërat (p.sh. lentet / fushëveprimi i dokumenteve) që i bëjnë të zgjerueshme Vizë lidhëse duke ju lejuar gjëra të tilla si kërkimi direkt në wikipediaPirate BayYouTube dhe shumë gjëra të tjera.

HUD përkundrazi, është një mjet pak më i përparuar që u drejtohet përdoruesve që nuk u pëlqen të ndahen nga tastiera, duke shtypur butonin Alt shfaq një mini Vizë lidhëse që punon si motor kërkimi; Ju e vendosni atë, ju shkruani një urdhër me aplikacionin të hapur (p.sh. Ruaj) dhe do t'ju tregojë gjithçka që është ruajtur ose që lidhet me të, atëherë ju zgjidhni atë që dëshironi të ekzekutoni, dhe ajo ekzekutohet.

Atëherë kemi Kanellë, një mjedis desktop bazuar në Shell gnome që shpëton tradicionalen e një ambienti desktop pak më të vjetër.

Konceptet e reja nuk integrojnë shumë më tepër sesa pamja 3D e desktopit dhe një minimalizëm mjaft i shënuar. Isshtë një mjedis shumë natyral për çdo përdorues pasi paraqet konceptin tradicional të Dritaret o KDE, si dhe atë të mushama (pa menu globale).

Përparësia e saj më e madhe është Menuja e mentes, i cili është përsëri fillimi i njohur i Dritaret por me një organizim shumë më të qartë dhe të mirëpërcaktuar, kjo është pika më e fortë e Kanellë, e cila është e thjeshtë dhe funksionale, edhe pse jo aq e lehtë sa mund të jetë.

Atëherë kemi Xfce, i cili tashmë largohet xhuxh dhe përdor teknologjinë e vet të bazuar në GTK. Koncepti i Xfce është të qëndrosh i thjeshtë, i lehtë dhe pa yndyrë (gjëra të panevojshme).

Oneshtë një nga mjediset më të qëndrueshme që ekziston, është një nga më të modifikuesit dhe është gjithashtu shumë i lehtë.

Zhvillimi i tij është i ngadaltë, por i sigurt dhe çdo azhurnim e bën atë të rritet pak më shumë pa humbur pak nga funksionaliteti i tij.

Ky mjedis nuk kërkon të jetë më i bukuri ose ai me më shumë gjëra, por më produktivi dhe i formuar, ju thjesht e merrni atë si një diamant të përafërt dhe bëni atë që dëshironi me të, do të funksionojë dhe kjo është ajo që ka rëndësi.

Duhet të bëjë gjithçka që them, një qendër kontrolli shumë e plotë dhe e hollësishme që ju lejon të lëvizni gjithçka brenda mjedisit dhe ta lini sipas dëshirës tuaj.

Sot Xfce është një nga mjediset desktop me rritje më të shpejtë për shkak të pakënaqësisë së shumë përdoruesve me mjedise më të mëdha.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, ne kemi LXDE.

LXDE ka vetëm një koncept në mendje dhe është jashtëzakonisht i lehtë. LXDE ai mund të funksionojë në vetëm 128 MB të dashit në një mënyrë të denjë dhe është krejtësisht funksional. Ka disa koncepte të ngjashme me ato Xfce dhe ato ndajnë disa struktura dhe teknologjinë GTK.

Shtë një mjedis, përveç që është i lehtë, shumë i konfigurueshëm, edhe pse jo aq i thjeshtë për tu bërë sa në Xfce pasi që shumë nga gjërat duhet të modifikohen në skedarë dhe kjo nuk bëhet përmes ndonjë paneli të unifikuar të kontrollit. E gjithë kjo është bërë padyshim për të ruajtur lehtësinë e mjedisit, i cili shmang të qenit shumë i rëndë dhe bazohet në lehtësinë totale, më të lehtë se LXDE dhe nuk është më një mjedis desktop si i tillë.

Tani mund të ulesh dhe të krahasosh gjëra të caktuara për një moment ...

Sapo përmenda gjashtë ambiente desktop, më të njohurat dhe më të përdorurat, dhe përmenda disa shpërndarje më herët.

Ka shumë shpërndarje që përdorin këto mjedise desktop dhe që jo vetëm i përdorin ato por i modifikojnë dhe përshtatin për t'i dhënë shpërndarjes personalitetin e tyre.

E gjithë kjo në kontrast me "konkurrencën" (për ta quajtur atë disi) Dritaret y mac os.

Secili ka ambientin e tij të desktopit dhe secilin mjedis konceptin e tij, por… A janë ato të modifikueshëm apo përshtatës si ato të GNU / Linux? A ka kaq shumë koncepte të ndryshme?

Ka vetëm gjëra me të cilat nuk mund të mposhtet Linux, dhe shumëllojshmëria është njëra prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jacobo hidalgo dijo

  Post shumë i mirë si gjithmonë nano. Nuk ka më dëshirë për të lexuar një tjetër të Linux-it tuaj për Doomies.
  Përshëndetje.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   wow një nder që ju keni këtu
   Më duket e çuditshme të hap shfletuesin dhe të mos jem në gjendje të hyj në humanOS ... shpresojmë që ata të hapin qasjen së shpejti

   Përshëndetje partneri.

   1.    nano dijo

    Unë tashmë ju thashë dhe tullacit se nëse ata dëshirojnë ne mund të bëjmë një furnizim të Human Human në serverin tonë dhe të shohim se si dreqin e bëjmë kur ata botojnë diçka, ne do ta transmetojmë atë për një kohë të shkurtër, por ata më injorojnë

 2.   Anibal dijo

  Më duket shumë mirë që ka kaq shumë larmi për të zgjedhur, gjëja e mirë do të ishte që të dy uniteti dhe guaska gnome të vijnë standarde me më shumë mundësi personalizimi.

 3.   Merlin The Debianite dijo

  Temë e shkëlqyeshme, unë me të vërtetë nuk e dija teknologjinë e përbashkët me LXDE me XFCE, kjo e fundit është mjedisi im në debian dhe Mate për Linux Mint.

  Por mua më pëlqen shumë LXDE shumë, si dhe XFCE dhe MATE, është e pamundur për mua të përdor një sistem tjetër desktop sepse të paktën për mua ato janë më të modifikimet që ekzistojnë.

 4.   Marco dijo

  Rregullat e KDE !!!!

 5.   Azazel dijo

  Shkëlqyeshëm "Linux për Doomis", unë i dua ata. Ata gjithmonë kanë diçka për të më dhënë ide se si t'i shpjegoj kushëririt tim 10-vjeçar me një mendje 5-vjeçare që të dashurohet gjithnjë e më shumë me Linux çdo ditë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   LOL !!!

 6.   xhemin-samuel dijo

  Pa dyshim, Gnome Shell i freskët nga fabrika është një katastrofë dhe ka shumë modifikime që duhet të bëhen për këtë funksionalitet. është çështje shijeje.

  Kanella është përgjigje për problemet e shumë vetave që as uniteti, as guaska e gnomit nuk i vrazhdë ... Më pëlqen shumë, përdor të dy predha gnome dhe kanellë ... por pse?

  mirë sepse ka gjëra që duhet të bëj pa patur një shirit më të ulët (të cilat janë shumë pak herë) dhe ka gjëra që duhet t'i bëj shumicën e kohës me një shirit më të ulët për të parë se cilat gjëra i kam të hapura etj !!

  por në fund ai që vendos është përdoruesi. Kanella mund të instalohet në ubuntu, fedora, suse, arch, gentoo, debian, gjithsesi ... e njëjta gjë ndodh me shell gnome

 7.   Claudio dijo

  Rregullat e Debian LXDE! Edhe pse unë jam padyshim duke menduar për të vënë XFCE në të heh!
  Përshëndetje, tuto të mira. Edhe kështu, më duket se titulli është disi fyes, pavarësisht nga fakti se është një standard për t'iu referuar një niveli të caktuar të përdoruesit

  1.    nano dijo

   Po, disa njerëz e kanë përmendur atë, por dummie (duhet të ndryshoj "dënime") është një term që përdoret për këdo që nuk di asgjë për asgjë, në fakt, ka një seri librash "për dummies" si Poker për Dummies, Chess për Dummies, PHP për Dummies ...

   Simplyshtë thjesht një term që ndaloi së ofenduari vite më parë për t'u bërë një emër i thjeshtë për injorancën natyrore që ne të gjithë posedojmë. Në planin afatgjatë, ne të gjithë jemi bedelë në diçka.

   1.    ahdezzz dijo

    Shumë e vërtetë, unë kam parë shumë prej atyre librave për «bedelët».

 8.   TDE dijo

  Përshëndetje Nano, hyrje e shkëlqyeshme. Shume mire. Kjo është për Dummies, dhe madje edhe njohës. Do të ishte interesante nëse projektonit në të ardhmen një botim të mundshëm të të gjithë koleksionit të këtyre shënimeve. Do të ishte një material i ngulitur shumë interesant dhe i dokumentuar mirë për të gjithë përdoruesit. Gjithsesi, unë ju lë atë ide

  Sot u zgjova me disa dyshime dhe do të doja t'ju pyesja. Linux është kerneli mbretëror në informatikë: është një lider në projektet për superkompjuterët, serverat, teknologjinë jokonvencionale (smartphone, madje edhe frigoriferë, etj.), Por nuk është e njëjta gjë me desktopin. A mendoni se Kernel si një projekt është i vetëmjaftueshëm, ose përkundrazi FSF dhe projekti GNU kanë qenë një kontribut i vërtetë për Linux? E them këtë për shkak të sa vijon: Një nga vlerat e padiskutueshme të gjithë kësaj përvoje që jetojmë, është pa dyshim komuniteti i përdoruesve dhe zhvilluesve. Sipas mendimit tuaj, cilat mite dhe cilat të vërteta ekzistojnë në lidhje me rolin e komunitetit në zhvillimin e suksesshëm të këtij projekti? Nga vjen suksesi i Linux në këto fusha?

  Përshëndetje dhe shumë urime për këto shënime.

  1.    nano dijo

   Pjesë për pjesë:

   1) A është i mjaftueshëm bërthama si sistem apo projekt? Po por jo ... vetë kerneli është ai që merret me harduerin e kompjuterit tuaj, por pa një sistem të plotë operativ nuk mund të keni gjithçka që keni në duar, mund të trajtoni gjëra të caktuara dhe të lëvizni në ekranin e zi por me sa kam kuptuar, bërthama nuk mund të funksionojë në vetvete si një sistem operativ pasi gjëra të tilla si bash, menaxherët e paketave dhe gjithçka që ne njohim si një program funksional vijnë nga baza e GNU.

   2) FSF dhe Linux, asnjëri nuk ka bërë më shumë për njërin se tjetrin. GNU nuk do të ishte një gjë e shkëlqyeshme pa Linux dhe Linux nuk do të ishte mbresëlënëse pa GNU, është një simbiozë për të cilën, si FSF ashtu edhe Fondacioni Linux kanë role po aq të rëndësishme, por natyrisht ajo që dëgjojmë gjithmonë është zhvillimi i kernelit sepse siç thashë në një artikull tjetër është ai që merret me menaxhimin e pajisjeve dhe krijon atë urë komunikimi midis softuerit dhe pajisjes.

   3) Komuniteti, GNU / Linux dhe suksesi. Pikë shumë e rëndësishme pasi që pa një komunitet që bën gjithçka që bën, sistemi thjesht nuk mund të ishte rritur kaq shumë.

   Shembull keni mijëra arna që arrijnë në Fondacionin Linux pothuajse çdo ditë duke zgjidhur funksionalitetin dhe problemet e sigurisë që rishikohen më vonë nga ekipi i Kernel (Linus dhe kompania) ... thjesht pa aq shumë bashkëpunim që ka marrë (që nga fillimi në 1991) Linux nuk do të ishte rritur dhe ftohur për asnjë kohë.

   Dhe nga ana e GNU kemi shumë zhvillues të gjërave si mjediset desktop dhe ata që bashkëpunojnë me to, fondacionet, ata që kanë krijuar mjete të fuqishme si Blender, Mozilla Firefox, LibreOffice ... gjithçka ose pothuajse gjithçka që shihni është produkt i drejtpërdrejtë ose jo i duhur i kontributit të një ose shumë përdoruesve.

   Dhe nëse nuk mjafton, si unë, ashtu edhe të gjithë ne që përdorim GNU / Linux kontribuojmë në rritjen e tyre thjesht duke përdorur një shpërndarje sepse nga kjo ata marrin entuziazëm, reagime dhe po përmirësohen. Si rezultat i më shumë përdoruesve, lindin kompani si Red Hat ose Canonical që kontribuojnë shumë në GNU / Linux dhe në mënyra shumë të ndryshme ose projekte super interesante si OwnCloud, Sparkleshare ...

   Suksesi i Linux në servera shihet falë punës së kaq shumë inxhinierëve që preferuan të mos ishin mediokër dhe panë problemet dhe të ardhmen ...

   Ka aq shumë sa që unë nuk jam i mjaftueshëm këtu, dhe madje jam i sigurt se më mungojnë gjëra shumë të rëndësishme, por shpresoj se kjo zgjidh dyshimin tuaj.

   1.    xhemin-samuel dijo

    (@ __ @)

    Të mësuarit total.

    Unë mendoj se do të duhet të shkruaj të gjitha këto ... Unë jam i interesuar t'ua mësoj këtë shokëve të mi të klasës

   2.    kik1n dijo

    Djemtë hapin fletoret e tyre.
    Këto janë pika të rëndësishme të provimit.

 9.   kik1n dijo

  RREGULLAT E KDE

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Amin! 😀

   1.    nano dijo

    Fanboy... xD

    1.    kik1n dijo

     Deri ne fund te kohes.

  2.    i duhur dijo

   +1

 10.   Louis St. dijo

  Gnome Shell rlz! / ose /

 11.   i flaktë dijo

  Unë mendoj se artikulli është i saktë si një shpjegim i mjediseve desktop për fillestarët. Sigurisht që gjithmonë mund ta zgjasni veten më tej, por mendoj se thjesht do të çrregulloni kokën e njerëzve (siç është Uniteti duke përdorur kompiz). Kam vetëm disa sugjerime nëse më lejoni:

  - Pse vendosni "(gjëra të panevojshme)" kur flisni për XFCE? Unë mendoj se do të ishte më mirë ta hiqni atë në mënyrë që të mos duket sikur po paragjykoheni drejt një lloji tryeze apo një tjetri.

  - Dhe do të ishte mirë nëse do ta bënit të qartë se të gjithë (dhe nëse jo praktikisht të gjithë) mund të instalohen në çdo shpërndarje, por që secili zakonisht vjen me një nga default, sepse nuk do të ishte hera e parë që dëgjoj dikë të thotë se Debian nuk është instaluar sepse vjen me Gnome dhe jo me KDE (dhe unë jam plotësisht serioz edhe nëse tingëllon absurde).

  Por hajde, artikujt që po bën po duken shumë korrekt, shumë inkurajim që ka shumë për të shpjeguar

  1.    nano dijo

   Unë nuk jam duke thënë "gjëra të panevojshme", është ajo që thonë XFCE xD.

   Tani e gjithë kjo që po shkruaj janë artikuj pilot, dua të them, po shkruaj Linux të plotë për Dummies si një përshkrim të thellë të prezantimit për t'u dhënë universiteteve dhe po atë PDF që bëj unë do ta botoj vetëm kur ta përfundoj .

   1.    i flaktë dijo

    Ok, faji im, e kisha kuptuar që shpejtësia dhe të tjerët ishin gjëra të panevojshme dhe jo se xfce është i lirë nga gjërat e panevojshme ...

   2.    rock and roll dijo

    Nëse dëshironi, unë ofroj të rishikoj secilin nga tekstet tuaja para se t'i botoni, në mënyrë që ata të fitojnë në drejtshkrim, shkrim dhe, përfundimisht, në të kuptuar.
    Kini kujdes, ato nuk janë shkruar keq, por ato mund të përmirësohen dhe unë jam mjaft kompetent në fushën e redaktimit dhe korrigjimit për shkak të studimeve dhe punës sime.
    Me një kalim të lehtë të edicionit do të jeni në gjendje të paraqisni tekstet e patëmetë para universiteteve. Unë e them këtë me qëllimet më të mira.
    Më thuaj nëse mendon kështu.
    Përshëndetje.

 12.   Windousian dijo

  Kontribut shumë i mirë nano. Si një "por" do t'ju thosha se nëse nuk e konsideroni GNOME 3 një mjedis desktop, nuk mund ta konsideroni as KDE SC 4 një mjedis desktop. Në fakt, mjedisi i desktopit në KDE quhet Plasma Desktop (ai klasik). Tjetra kemi Plasma Netbook dhe Plasma Active (për tableta).

  1.    nano dijo

   Në fakt, unë përmenda Gnome si një teknologji dhe nuk dija për KDE, faleminderit.

   1.    Windousian dijo

    Ju mund të zbuloni shumë duke vizituar wikis zyrtare. Për shembull, në KDE ata shkruajnë për Plazmën në:
    http://userbase.kde.org/Plasma/es
    Ju gjithashtu mund të merrni informacione rreth KDE në përgjithësi nga:
    http://userbase.kde.org/What_is_KDE/es

    Unë do të doja t'ju paralajmëroja se nuk është e saktë të përzihen konceptet "mjedisi i desktopit" dhe "ndërfaqja e përdoruesit". Në mesazhin tim të mëparshëm kam thënë që Plasma është po aq një mjedis desktop sikurse GNOME Shell ose Unity. Por unë përpiqem të shkruaj "desktop" kur kam parasysh Plazmën, GNOME Shell ose Unitetin sepse është "ajo që shohim" (desktop). Me fjalë të tjera, "desktop" nuk është e njëjtë me "mjedisin desktop".

    KDE dhe GNOME janë terma që unë i përdor kur i referohem projekteve në një kuptim të gjerë, sepse ato janë më shumë sesa thjesht një mjedis desktop.

    1.    nano dijo

     Duket mjaft logjike dhe madje edhe më e kuptueshme që dikush i ri t’i tregojë ndërfaqen e përdoruesit sesa ambientin e desktopit, e provova këtë mëngjes me një të vjetër, i thashë ambient dhe ai nuk e mori idenë, por unë thashë ndërfaqen dhe ai e kapi atë menjëherë

     Faleminderit shoku.

 13.   david dijo

  Unë preferoj XFCE, nga të gjitha ato që kam provuar, është ai që më kënaq 100%, është i këndshëm për syrin, i dobishëm me atë që kam nevojë dhe me një konsum shumë të ulët dashi.

 14.   Luis dijo

  Shumë mirë Nano. Nëse do të ndryshoni titullin e postimeve tuaja sepse disa i konsiderojnë bedelët / fajtorët fyese, pse të mos vendosni: "Linux u shpjegoi fëmijëve". Epo, është një sugjerim. Tani për tani unë përdor xfce dhe gnome2, por mendoj se kam përdorur të gjitha mjediset (përfshirë fluxbox dhe plotësimin e kërkesave). Për mua idealja është të vendos panelin e panelit lart, dhe poshtë një kairo-dok, e gjithë kjo me një sfond të mirë, një temë të mirë, një temë të mirë ikonë, një birrë të mirë dhe një vajzë të mirë, ha ha. Jo, gjithçka varet nga ajo që ju nevojitet, burimet e makinës tuaj, dhe madje edhe nga personaliteti juaj.

  të fala

  1.    nano dijo

   Ajo që ndodh është se emri më duket qesharak dhe deri më tani kam pyetur disa miq në disa vende dhe ata thjesht qeshin ... Gjë është se kjo do të jetë një prezantim në një ngjarje dhe unë gjithmonë e ekspozoj me prekje humori dhe bashkëveprimi me të publikisht, por nëse vazhdoj të marr ankesa për të cilat ata ndjehen të aluduar, atëherë në asnjë mënyrë, është koha ta ndryshoj atë

   1.    Juan Carlos dijo

    Asgje asgje. Është e përsosur. Ka libra shumë të mirë dhe të dobishëm me atë lloj titulli.

    Unë dua të të vë në dukje vetëm një gjë: Uniteti nuk është një mjedis, është një Shell; dhe Gnome-Shell nuk është as një mjedis. Në të dy rastet, mjedisi është në të vërtetë Gnome3. Mendoj se do të ishte mirë nëse e sqaroni në prezantimin tuaj në mënyrë që ata që ju dëgjojnë të kuptojnë ndryshimin.

    Përshëndetje.

    1.    nano dijo

     Po, unë duhet ta korrigjoj atë, tani, me KDE nuk e di se si është, sepse ka Plasma Active, Plasma desktop dhe Plasma netbook.

     Me Gnome gjithmonë kam marrë parasysh që Gnome në vetvete është teknologjia, mjedisi dhe Shell, Kanella dhe gjithçka tjetër është ajo, predha ... Unë duhet të gjej një mënyrë për ta shpjeguar atë mirë.

     1.    Juan Carlos dijo

      A është kjo nëse lexoni saktë, në fakt është shpjeguar pothuajse plotësisht, do të duhet të ndryshoni termin "mjedis" në "Shell" vetëm kur flisni për Unitetin, Gnome-Shell, Kanellën, etj. Lidhur me KDE, ai është vetë një mjedis, dhe Shell do të jetë Plazmat. Likeshtë si Windows dhe Explorer, + ose -.

      të fala

 15.   Dixhital_che dijo

  A ka ndonjë mjedis desktop që 100% imiton pamjen e desktopit klasik të Windows? Kjo është, përdoruesi nuk vëren ndonjë ndryshim në pamje.

  1.    nano dijo

   Mjedise si të tilla që mund të shkarkoni për çdo distro, nr. Por nëse ka moda interesante siç mund ta shihni në Zorin Os, unë ju rekomandoj që t'i mbani nën vëzhgim ato ...

   Edhe pse nëse do të përdorni Linux është të provoni diçka ndryshe dhe pjesë e përvojës është të njihni dhe shihni koncepte të reja

   1.    Dixhital_che dijo

    Thatshtë se jam mësuar (PC-ja ime e parë u ble në 1998) ...
    Unë nuk dua të kaloj tre orë duke kërkuar se ku është paneli i kontrollit ...

    Ky raport duhet të përmbajë imazhe që tregojnë se për çfarë po flitet ...

    Më tërheq ideja për të provuar versionin e drejtpërdrejtë të Linux mint, sepse e kuptoj që vjen me kodekët dhe drejtuesit ...

    Cili është ndryshimi midis MATE dhe Kanellës?

    Kuptohet që ato duhet të jenë në spanjisht ...

    1.    Juan Carlos dijo

     Hyni në Com-sl.org, blogun e një miku. Aty do të gjeni artikuj të ndryshëm mbi këtë temë.

     të fala

    2.    nano dijo

     Unë nuk kam vendosur imazhe për një çështje kohe, por një E-Libër i plotë do të vijë nga këtu, kështu që qetësohuni.

     1.    Juan Carlos dijo

      Na vjen keq, harrova të përmend se ku po shkonte përgjigjja ime, ishte për shkak të kësaj: «Më tërheq ideja për të provuar versionin e drejtpërdrejtë të Linux mint, sepse e kuptoj që vjen me kodekët dhe drejtuesit ...

      Cili është ndryshimi midis MATE dhe Kanellës? ».

      të fala

 16.   jasemont dijo

  LXDE ka vetëm një koncept në mendje dhe është jashtëzakonisht i lehtë. LXDE mund të funksionojë me vetëm 128mbb ram në një mënyrë të denjë dhe është krejtësisht funksionale. Ka disa koncepte të ngjashme me XFCE dhe ato ndajnë disa struktura dhe teknologjinë GTK.

  Sikur edhe një herë gabova që zgjodha XFCE ...

  1.    nano dijo

   Nuk keni gabuar, XFCE është gjithashtu e lehtë, por konsumon më shumë sepse ka disa mjete shtesë ...

 17.   sfdnr dijo

  kontribut i shkëlqyeshëm grax për informacionin !!!!

 18.   SkRt_Dz dijo

  Të gjitha shumë mirë, por unë mendoj se ju duhet të keni vendosur fotografi pasi ajo është për "dënime".

 19.   cz (@ czamar) dijo

  Blog i madh! Unë me të vërtetë do të doja të kisha kaq shumë ndihmë kur fillova të përdor linux dhe të mos pengohem aq shumë sa fluturoja xD.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   HAHAHAHA mirë, ne do të përpiqemi të jemi këtu për ju sa herë që keni nevojë për të
   Mirësevini në mikun e blogut

 20.   lukasmatias dijo

  Che shumë mirë!

 21.   Gustavo dijo

  Pershendetje Unë e kam lexuar me shumë kujdes postimin dhe komentet e tua dhe i falënderoj të gjithë për sqarimin e disa dyshimeve. Unë jam një fillestar në linux 14, Tani, një pyetje që lind është si vijon: si janë instaluar dhe si t'i bëj të duken? Unë kam parë shumë faqe që flasin për një mjedis ose një tjetër, çfarë të fus në terminal për ta shkarkuar atë etj, etj, etj. Dhe në fakt, unë kam provuar, por nuk mund ta shoh kur futem në sistem. Unë vij me parametrin e vjetër xp që ndryshimet u bënë automatikisht, në të cilën, më së shumti, më duhej të ristartoja. Por këtu diçka është shkarkuar dhe unë nuk mund të gjej mjedisin e ri për të aplikuar. A mund te me udhezoni? Faleminderit, e lexova me kujdes blogun edhe pse, si të gjithë të rinjtë, humbas në mes të disa postimeve. Të fala.

  1.    jini të lirë dijo

   Gustavo, e di që do të tingëllojë shumë e qartë dhe nuk është se mendoj se për shkak se je një fillestar nuk ke ide se si të menaxhosh sistemin tënd, por në përvojën time zgjidhjet më të dukshme në 90% të rasteve janë ato të sakta , mirë këtu fillon në regjistrimet grafike duhet të shfaqet një mundësi ose më lart, poshtë ose diku që përmend mjedisin tuaj grafik ose thotë seancën, nëse e klikoni atje, nëse janë instaluar dhe konfiguruar siç duhet mjediset e tjera grafike që keni instaluar shfaqen, dhe kjo duhet t'ju lejojë të hyni në to, do të ishte shumë e çuditshme që të mos shfaqeni asnjë.

 22.   Rastet dijo

  Ju faleminderit.

  Nëse duam ose duhet të zbulojmë se çfarë ambjenti desktop (ose menaxheri i dritares në parazgjedhjen e tij) përdor shpërndarjen GNU / Linux që po përdorim, mund të marrim parasysh (nëse distro ka disa EE-ose GV- do të ishte i vetmi) me të cilin kemi hyrë, mendoj) ...

  Unë kam provuar opsionet më të mira që kam gjetur atje (me disa përshtatje) me një) GNOME nën Linux Mint të instaluar; b) GNOME nën Linux Mint Live USB; c) MATE nën Linux Mint; d) LXDE nën Lubuntu; e) JWM nën Puppy Linux (JWM nuk është një mjedis desktop - si ato të mëparshmit - por një menaxher dritareje - një pirg specifikisht). Rezultatet e mia:

  1) (rregullisht) Komanda (në terminal ose tastierë):
  env | grep DESKTOP_SESSION =
  a) & b) DESKTOP_SESSION = gnome; c) DESKTOP_SESSION = parazgjedhur. desktop; d) DESKTOP_SESSION = Lubuntu; dhe asgje)

  2) (rregullisht) Komanda (në terminal ose tastierë):
  jehonë $ GDMSESSION
  a) & b) gnome; c) (asgjë); d) Lubuntu; dhe asgje)

  3) Komanda (e mirë, por jo e përsosur) (në terminal ose tastierë):
  pgrep -l "gnome | kde | shoku | kanellë | lxde | xfce | jwm"
  ose
  ps -A | egrep -i "gnome | kde | shoku | kanellë | lxde | xfce | jwm"
  a) & b) (MIR)); c) (MIR)); d) (KEQ); e) (asgjë) & (MIR))

  4) (shumë i mirë, por jo i përsosur) Programi ose aplikacioni që vjen standard me të gjitha të testuara (në distro që nuk e bëjnë, mund të instalohet lehtësisht):
  Informacion i vështirë
  për asgjë); b) GNOME 2.32.0; c) MATE; d) LXDE (Lubuntu); e) E panjohur (Menaxheri i Dritareve: JWM)

  P CONRFUNDIM: Një kombinim i HardInfo dhe komandës ps -A | egrep -i "gnome | kde | mate | kanellë | lxde | xfce | jwm" ndoshta do të na japë përgjigjen që po kërkojmë.

 23.   nasdi dijo

  Kjo komandë duket e dobishme:
  sesioni ls / usr / bin / *
  -> në GNOME kthen / usr / bin / gnome-sesion (dhe më shumë)
  -> në MATE kthehet / usr / bin / mate-seancë (dhe më shumë)
  -> në LXDE kthen / usr / bin / lxsession (dhe më shumë)
  -> në JWM kthen / usr / bin / icewm-seancë (duhet të jetë jwm-seancë, apo jo!)

 24.   Ing Armando Ibarra dijo

  Unë mendoj se Openbox është më i mirë për mua, megjithëse ky është një menaxher dritarësh, por në nivelin e përdoruesit dhe të konfiguruar, vështirë se e vëreni ndryshimin, padyshim duke modifikuar disa skedarë, mund ta lini sipas pëlqimit tuaj; si për shembull nëse e instaloni në ArchLinux, do të shihni vetëm një ekran të zi. Ose me një modifikim të vogël diçka e tillë

  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capturaopenbox.png

  ose aq e bukur sa kjo:

  http://fc06.deviantart.net/fs71/i/2013/065/6/9/hackerish_theme__openbox__by_irenicus09-d5h5evy.png

  http://www.deviantart.com/?q=openbox

 25.   vinsuk dijo

  Epo, nuk më pëlqen aspak menuja e unitetit global, mund ta lini të zakonshmen të aktivizohet: - \