Linux në shpëtim! Disa distro për t'u kthyer nga katastrofa

Për fat të mirë, ata prej nesh që përdorin Linux kanë një larmi të gjerë mjetesh për zgjidhjen e problemeve. Shumë distro i bashkon këto mjete në një paketë të vetme që ne mund ta marrim kudo dhe ato kanë avantazhin e të qenit CD live, me të cilat mund t'i ekzekutojmë pa i instaluar.Këtu do të përmendim vetëm disa nga distrot e shkëlqyera Linux që gjenden atje për t'u përdorur si sisteme shpëtimi. Kur Windows vdes, Linux vjen në ndihmë!

SystemRescueCd

SystemRescueCd është një sistem Gnu / linux i bootable nga cdrom që përdoret për të riparuar sistemin tuaj dhe për të rikuperuar të dhënat tuaja pas një rrëzimi. Ai gjithashtu përpiqet të sigurojë një mënyrë të thjeshtë për të kryer detyra administrative në kompjuterin tuaj, të tilla si krijimi dhe redaktimi i ndarjeve në hard drive. Ai përmban shumë shërbime të sistemit (të ndara, partimage, mjete ndihmëse, ...) dhe mjete themelore (redaktorët, komandanti i mesnatës, mjetet e rrjetit). Qëllimi është ta bëni atë shumë të lehtë për t'u përdorur: thjesht nisni nga cdrom dhe mund të bëni gjithçka. Kerneli i sistemit mbështet sistemet më të rëndësishme të skedarëve (ext2 / ext3, reiserfs, reiser4, xfs, jfs, vfat, ntfs, iso9660) dhe skedarët e rrjetit (samba dhe nfs).

Këto janë mjetet kryesore të sistemit:

 • Pjesa GNU është mjeti më i mirë për redaktimin e ndarjeve të hard drive tuaj në Linux.
 • GParted është një klon i Partition Magic për Linux.
 • Partimazh është një klon i imazhit Ghost / Drive për Linux
 • Mjetet e sistemit të skedarëve (e2fsprogs, reiserfsprogs, reiser4progs, xfsprogs, jfsutils, ntfsprogs, dosfstools): ju lejojnë të formatoni, ndryshoni madhësinë, korrigjoni një ndarje ekzistuese në hard diskun tuaj.
 • Sfdisk ju lejon të bëni kopje rezervë dhe të rivendosni tabelën tuaj të ndarjeve

Ju mund të shikoni në faqja e mjeteve për më shumë detaje.

SystemRescueCd është gjithashtu në dispozicion për të verbërit. Tani, lexuesi i ekranit me versionin Lingup Speak 1.5 po punon mirë dhe lexuesi i tastierës Speakup është instaluar. Ky funksion u testua nga Gregory Nowak.

Possibleshtë e mundur të bësh versione disk personal. Për shembull, mund të shtoni skriptet tuaja për të kryer një rikuperim automatik të sistemit. Alsoshtë gjithashtu e mundur djeg një DVD i personalizuar me SystemRescueCd dhe 4.2 GB për të dhënat tuaja (rezervë, për shembull). Lexoni manualin për më shumë detaje.

Shumë e lehtë instaloni SystemRescueCd në një shkop USB. Kjo është shumë e dobishme në rast se nuk mund të nisni nga CD. Thjesht duhet të kopjoni disa skedarë në pendrive dhe të ekzekutoni syslinux. Procesi i instalimit mund të kryhet desde Linux ose nga Windows. Ndiqni udhëzimet e udhëzues për më shumë detaje.

Më shumë informacion | SystemRescueCd

Redo Rezervimin dhe Rikuperimin

Redo Backup and Recovery është një shpërndarje Linux e përqendruar në krijimin e kopjeve rezervë të diskut të ngurtë dhe detyrave të tjera të mirëmbajtjes dhe rikuperimit.

Redo Backup and Recovery dallohet për madhësinë e tij të vogël, më pak se 70 MB, mundësinë e përdorimit të tij nga një memorje liveCD ose USB pa instaluar asgjë në kompjuterin tuaj dhe një mjedis të thjeshtë dhe praktik të përdoruesit.

Redo Backup and Recovery do t'ju lejojë të hyni në ndarjet tuaja Linux ose Windows, t'i modifikoni ato dhe të nxjerrni përmbajtje, të shfletoheni në internet ose të flisni me mesazhe të çastit, ndër të tjera. Por mjeti kryesor i Redo Backup and Recovery është funksioni i tij rezervë. Në disa hapa do të jeni në gjendje të bëni një kopje të saktë të diskut tuaj dhe kështu ta ktheni atë në rast se keni ndonjë gabim me kompjuterin tuaj, qoftë Windows apo Linux.

Ndër mjetet që ajo përfshin ne kemi programe për të parë statusin e hard disqeve tona,PhotoRec, për të rikuperuar skedarët e fshirë nga koshi i riciklimit ose mjete rezervë që na lejojnë të sinkronizojmë dy dosje dhe të kryejmë një kopje në rritje. Të gjitha këtyre ne gjithashtu duhet të shtojmë Firefox, një redaktues teksti dhe një terminal për të qenë në gjendje të ekzekutojmë urdhra nga tastiera.

Përveç kësaj, ne kemi alternativën e krijoni shpejt një imazh hard disk ose ndarës, e cila na jep mundësinë që sistemi ynë të rikuperohet shpejt. Nëse ajo që duam është të rikuperojmë një skedar ose dosje nga disku ynë i ngurtë për shkak të një dështimi të sistemit, do të jetë e mjaftueshme për të përdorur shfletuesin e skedarit që ai përfshin për të shkuar në disqet tona të ngurta dhe kopjoni dosjen e përmendur në një hard disk të jashtëm.

Më shumë informacion | Redo Rezervimin dhe Rikuperimin

Remix i Shpëtimit Ubuntu

Ky është një tjetër nga shumë Shpërndarjet e nxjerra nga Ubuntu, u përqendrua në këtë rast në sigurimin e mjeteve të përshtatshme për të qenë në gjendje të rikuperojmë të dhënat tona në rast të një dështimi të sistemit operativ ose një ndarjeje. E mira është që të gjithë përdoruesit e Ubuntu nuk do të kenë probleme të mëdha në përdorimin e tij, duke shkurtuar kurbën e të mësuarit mjaft pasi që ajo trajtohet edhe përmes konsolës, prandaj nëse jemi mësuar ta përdorim këtë mënyrë në Ubuntu shumë komanda ne tashmë dimë si t'i përdorim ato .

Një tjetër gjë interesante në lidhje me këtë shpërndarje janë raste studimore, të cilat na japin shembuj praktikë të rikuperimit të të dhënave në raste të caktuara që mund të na ndihmojnë shumë. Ashtu si në dy rastet e mëparshme, ai përfshin disa mjete për menaxhimin e skedarëve dhe ndarjeve, si dhe për rikuperimin e të dhënave të fshira nga koshat tona të plehrave.

Më shumë informacion | Remix i Shpëtimit Ubuntu

Disku i Shpëtimit Trinity

Trinity Rescue Kit (TRK) është një shpërndarje falas Linux e krijuar posaçërisht për të rikuperuar dhe riparuar kompjuterët e Windows. Disa nga karakteristikat e tij më të rëndësishme janë si më poshtë:

 • 5 programe të ndryshme antivirus që ekzekutohen me të njëjtën komandë dhe azhurnohen përmes internetit: ClamAV (clam), F-prot (fprot), Grisoft AVG (mes), Bitdefender (bde), Vexira (va).
 • Heqja e lehtë e fjalëkalimeve të Windows.
 • Klonimi i sistemeve të skedarëve NTFS përmes rrjetit.
 • Shërbime dhe procedura për rikuperimin e skedarëve të fshirë.
 • Riparimi i ndarjeve të humbura.
 • Shërbim klonimi multicast i çdo sistemi skedari.
 • 2 shërbime për zbulimin e RootKits.

Më shumë informacion | Disku i Shpëtimit Trinity

CDLinux

CDlinux (Compact Distro Linux) është një mini-shpërndarje GNU / Linux që funksionon nga CD dhe është i përshtatshëm për kompjutera me pak memorje. Ai përdor XFCE, të lehtë dhe funksional, dhe përfshin mjete për të luajtur skedarë multimedial, për të modifikuar dokumente, për të shfletuar internetin, për të biseduar dhe për të redaktuar foto.

CDlinux është shumë e menaxhueshme. Ne mund ta boot atë nga CD, DoC, Flash, ATA, SATA ose SCSI hard drive, USB, ose autobus IEEE1394, dhe ta instalojmë në ndarje ext2, ext3, jfs, reiserfs, xfs, izofs dhe udf, gjithashtu duke lexuar hfs, hfsplus, yndyrë ose ntfs .

CDlinux mbështet një numër të madh të pajisjeve hardware dhe të rrjetit, kështu që mund të përdoret si një alternativë për kompjuterët e vjetër ose për rrjetet dhe mirëmbajtjen ose rikuperimin e detyrave.

Më shumë informacion | CDLinux

riplinux

RIPLinux është një CD ose USB i bootable që na lejon të rikuperojmë, të krijojmë kopje rezervë, të boot dhe të mirëmbajmë sisteme. RIPLinux mbështet të gjitha llojet e disqeve dhe formateve të ndarjes, përfshirë Windows. Ka disa përparësi: ju lejon të rikuperoni çizmet e dëmtuara të sistemit, mbështet sisteme të ndryshme skedarësh, mbështetje për lloje të ndryshme të disqeve dhe rrjeteve. Ka 2 "kundër" për t'u marrë parasysh: kërkon një nivel shumë të lartë të njohurive dhe gjithçka bëhet përmes terminalit.

Vjen me:

 • Fetchmail, curl, wget, ssh / sshd, mutt, links, msmtp, tmsnc, slrn, lftp, epic dhe Firedox mbështesin SSL
 • Ai përfshin paketat cdrwtool, mkudffs dhe pktsetup për të lejuar shkrimin në media optike.
 • fsck.reiserfs dhe 'fsck.reiser4 për të kontrolluar dhe riparuar sistemin e skedarëve të reiserfs dhe reiser4.
 • xfs_repair për të riparuar një skedar Linux xfs.
 • jfs_fsck për të kontrolluar dhe riparuar një sistem skedarësh Linux jfs.
 • e2fsck për të kontrolluar dhe riparuar një skedar Linux ext2 ose ext3.
 • ntfsresize për të ndryshuar përmasat e sistemeve Windows NTFS pa humbje të të dhënave.
 • ntfs-3g të jetë në gjendje të shkruaj në Windows NTFS sistemeve.
 • chntpw ju lejon të shikoni informacionin e përdoruesit dhe fjalëkalimet në sistemet e Windows.
 • cmospwd ju lejon të rikuperoni fjalëkalimin nga CMOS / BIOS.

Më shumë informacion | RipLinux

Shënim: për të parë një listë të plotë të distros më të mirë të shpëtimit, unë sugjeroj që të kontrolloni kjo faqe.

Burime shtesë: Genbeta


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David Salazar dijo

  Ata gjithashtu mund të shtojnë në listë F-safe ose SupergrubDisk

 2.   @ lllz @ p @ dijo

  Nuk më pëlqen të krahasoj midis disa programeve që bëjnë pothuajse të njëjtën gjë, gjithmonë më pëlqen të marr dhe të përdor më të fuqishmin nga të gjithë, nuk kam përdorur asnjë nga këto, por cili mendoni se është më i miri për ta pasur në rast urgjence pajisje XD

 3.   Le të përdorim Linux dijo

  Rip ose shpëtimi i sistemit shkon shumë mirë

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Pershendetje Mario! Moderimi ishte gjithmonë aktiv. Ato komente që përfshijnë një lidhje, kërkojnë që unë t'i shikoj dhe t'i jap ok. Gjithçka është pothuajse gjithmonë në rregull ... por spammer në detyrë nuk mungon kurrë. 🙁
  Gëzuar! Paul.

 5.   Gitilox dijo

  Shumë herë në jetën time si përdorues i Linux-it, më është dashur të përdor një nga këto "cd-të e shpëtimit" për të ruajtur kompjuterin tim ose të miqve të mi dhe kjo është kur dikush vërtet sheh dobinë e tyre. Kjo është arsyeja pse unë mbaj një kudo me thikën time të ushtrisë zvicerane xD.

  të fala

  http://gnomeshellreview.wordpress.com/

 6.   Don dijo

  Postim shumë i mirë, edhe për ata që përdorin dritare dhe refuzojnë të përdorin linux, është mirë që ata të kenë një livecd të përgatitur për dritaret.

 7.   manutd31 dijo

  artilik i mirë collection koleksion i shkëlqyeshëm i disqeve të shpëtimit ..

 8.   Chelo dijo

  Ka disa risi këtu, është interesante të krahasosh dhe të përdorësh atë që secili preferon.
  Për një kohë të gjatë unë kam përdorur linux-in e qenve si një shpërndarje shpëtimi, veçanërisht për shkak të pajtueshmërisë së tij ekstreme me çdo gamë të vështirë dhe të gjerë të softuerit të disponueshëm për rezervim, madje sjell klonezilën e instaluar në rast se doni të rikuperoni ose të bëni një imazh.

 9.   germail86 dijo

  Shume mire. Unë tashmë kam shkarkuar System Rescue and Redo.

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Puppy është një tjetër distro e madhe që është mjaft e nënvlerësuar. Thjesht nuk e shtova në këtë postim sepse megjithëse mund të shërbejë si një shpërndarje shpëtimi, nuk është hartuar posaçërisht me atë qëllim në mendje. E përsëris, mendoj se është një nga distros më të mirë.
  Nje perqafim! Paul.

 11.   @llomellamomario dijo

  Një kujtesë, dhe nëse keni një CD të Drejtpërdrejtë dhe një lidhje me rrjetin e rrjeteve, ka shumë për të riparuar çdo sistem. Një pyetje A e keni aktivizuar moderimin? Para se të më thoshte se i duhej prova, diçka që më ka befasuar xD

 12.   @llomellamomario dijo

  Ah, tani e kuptoj moderimin në postimin tjetër, u habita. Faleminderit për sqarimin!

 13.   mivare dijo

  Përmbledhje shumë interesante. Babai im ka përdorur gjithashtu Knoppix për të rimarrë të dhëna nga një ndarje që është bërë e papërdorshme.

 14.   Marcelo dijo

  Unë përdor SystemRescueCd shumë por në më shumë se një rast (kur nuk e kam në dorë) përdor vetëm cd lubuntu dhe kjo më mjafton. Çfarë di unë ... ju ia dilni mbanë me ato që keni, apo jo?

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu

 16.   Danpe91 dijo

  Epo në fakt një herë doja të rikuperoja grub-in por nuk mund ta bëja
  Unë ndoqa udhëzimet e disa faqeve, më duket ai i ubuntu
  por nuk funksionoi për mua: S
  nuk do të keni një tutorial për ta bërë këtë?

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  Përshëndetje Daniel!
  Shikoni, këtu është një udhëzues mjaft i plotë: http://www.guia-ubuntu.org/index.php?title=Recuperar_GRUB
  Në versionin e tij të thjeshtuar:
  http://mundogeek.net/archivos/2009/12/08/recuperar-grub-2/
  Gëzuar! Shpresoj se kam qenë në ndihmë.
  Paul.

 18.   Jerome Navarro dijo

  Unë shtoj këto 2 xhevahirë nga këtu: http://www.supergrubdisk.org/
  Disk Rescatux dhe Super Grub2
  🙂

 19.   Eduardx123 dijo

  Ju ka munguar Magjia e Ndarur

 20.   Marcelo dijo

  Sapo e lexova këtë koment: dua ta komentoj. SupergrubDisk është i mirë, por në raste ekstreme dhe nuk funksionon shumë; bëhet një lule beze kur grub është në hda dhe jo sda ... ai që kisha të paktën në dorë, nuk mund ta bëja me versionet e vjetra të bërthamës ...

 21.   Le të përdorim Linux dijo

  ashtu është në fakt, të dyja mund të bëhen me çdo distro linux. 🙂
  burimi mund të jetë me ju. LOL

 22.   Daniel dijo

  me RipLinux mund të rimarr një GRUB të humbur nga një sistem linux?
  dhe a mund të zmadhoj edhe madhësinë e një ndarjeje ext4?

 23.   Carlos dijo

  Unë jam duke bërë rikuperimin e dritareve përmes multicast sepse unë jam përgjegjës i një laboratori me 23 kompus, zbulova se me serverin samba ju ngarkoni imazhin dhe e shpërndani atë në kompjuterët e tjerë, unë kam kërkuar se si ta bëj, a keni indea, si po shkon kjo? Faleminderit

  1.    i gjallë dijo

   Unë kam provuar me sukses UDPCast.

 24.   Babil dijo

  Hi
  A mund të rikuperoni skedarët ose fotot e fshira me Redo Backup ???

  Ju faleminderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Supozely Po. Shikoni lidhjen e mëposhtme, në seksionin "Rikuperimi i të dhënave të humbura":
   http://redobackup.org/features.php
   Gëzuar! Paul.

 25.   Alfonso Ovidio Lopez Morales dijo

  Shkëlqyeshëm, forcon lirinë e gnu linux për të ndarë njohuritë.