Linux hyn në rrugë falë Linux Automotive Grade

Mund të thuhet se Linux është në rrota dhe me siguri do të arrijë shpejtësi shumë të mëdha, pasi që tani kerneli linux do të jetë i pranishëm në shumë prej lansimeve të ardhshme të automjeteve të markave të ndryshme. E gjithë kjo falë përpjekjeve të një numri të madh të njerëzve dhe kompanive që vendosën të krijojnë një projekt me burim të hapur të quajtur Linux i Shkallës së Automotive (AGL) i cili bazohet në Linux dhe që lejon industrinë e automobilave të zhvillojë tipare teknologjike për automjetin e saj me lirinë dhe sigurinë që ofron sistemi tux.

Toyota Camry 2018 do të vijë e pajisur me Linux

Pioneri në bërjen realitet të ëndrrës për të sjellë Linux në automjete Toyota Camry 2018 e cila do të vijë e pajisur me Linux i notës automobilistike i cili do të jetë i ngarkuar me menaxhimin e të gjithë sistemit të informacionit dhe argëtimit të automjetit.

Njoftimi u bë nga Keiji yamamoto përfaqësues i Toyota dhe kush e siguroi këtë falë AGL Përdoruesit e Camry 2018 do të jenë në gjendje të shijojnë "mundësi të shkëlqyera të lidhjes dhe funksionalitete inovative në kohë shumë më tepër në përputhje me teknologjitë aktuale të konsumit". Toyota Camry 2018

Kjo është sigurisht një premierë e shkëlqyeshme për platformën infotainment të bazuar në Linux, pasi do të debutojë në një automjet që klasifikohet si një nga më të njohurit sot. Nga tani e tutje Entuna 3.0 Emri me të cilin do të njihet ky mjet infotainment dhe në të cilin bazohet LGA 3.0 Do të jetë kali i punës për të përtërirë në fushën teknologjike të automjeteve, i cili me siguri do të sjellë karakteristika të reja argëtuese që do të ndryshojnë pak konceptin e ngasjes.

Tani për tani AGL do të bëjë të mundur që Toyota Camry 2018 të shijojë një lojtar inovativ multimedial, radio, një aplikacion navigimi dhe madje edhe informacion të detajuar të automjetit.

Totota Camry 2018 pritet të dalë në shitje në fund të verës në SH.B.A., dhe teknologjia infotainment e bazuar në Linux planifikohet të shtohet së shpejti në shumicën e automjeteve të markave Toyota dhe Lexux.

Çfarë është Linux i Automotive Grade?

Linux i Shkallës së Automotive (AGL) është një projekt me burim të hapur që bashkon kontributin e programuesve, prodhuesve të makinave, ofruesve të shërbimeve, kompanive të teknologjisë dhe vullnetarëve në mënyrë që të zhvillojnë me shpejtësi mjete të hapura, softuer dhe shërbime që përfshihen në automjete. Linux i notës automobilistike

Ky projekt bashkëpunues ka Linux si thelbin e tij, mbi të cilin do të zhvillohen funksionalitete dhe karakteristika të reja, projekti promovohet nga Fondacioni Linux me qëllim që të shërbejë si një standard për industrinë e automobilave dhe të lejojë të përshpejtojë procesin e zhvillimit dhe inkorporimit të karakteristikat dhe teknologjitë.

AGL fillimisht u përqëndrua në konceptin e Në Infotainment në Automjet (IVI), por pastaj ishte duke kërkuar mbulimin e të gjithë softverit që lidhet me automjetet, prandaj mund të ketë lidhje të drejtpërdrejtë me kontrollet, ekranet, telematikën, sistemet e përparuara të ndihmës së drejtuesit (ADAS) dhe drejtimin autonom.

Viti i Linux në makina?

Më lejoni t'ju them se viti i Linux në desktop me siguri do të vijë, por meqë Linux është i pranishëm në shumë vende dhe madje dominon disa sektorë, është akoma mjaft herët të thuhet se do të jetë viti i Linux në makina, por nëse është koha të themi se AGL do të jetë një armë më shumë që kerneli Linux të vazhdojë të vendoset. Në mënyrë të ngjashme, hapja ndaj botës së automjeteve me këtë teknologji me siguri do të hapë një mënyrë për përdoruesit e rinj për të parë një tjetër Linux në desktop.

Viti i Linux në makina mund të jetë ky, por ndërkohë duhet të lidhim sepse rezultatet janë të favorshme dhe që më shumë kompani fillojnë të përfshijnë kernelin Linux në automjetet e tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rast i rrallë dijo

  Me kënaqësi të di se ka më shumë projekte që unë e di se bazohen në kernelin Linux. Dhe mbani të drejtuar kernelin Linux pavarësisht se keni pak përdorim në desktop.

  Dhe është një video që më shqetësoi pak. Në të cilën ata përmendin se përdorimi i serverave do të zvogëlohet për shkak të teknologjive të tilla si blockchain.
  A e di dikush se sa është e mundur kjo?

 2.   HO2Gi dijo

  Ata janë vetëm trajtimi i të dhënave.
  https://es.wikipedia.org/wiki/Cadena_de_bloques