Në dispozicion Slax 7 «Briri i Gjelbër»

Versioni 7.0 i Shllak, një shpërndarje e së cilës tashmë kemi biseduar ne kete blog dhe kjo na ofron një koleksion të plotë të paketave në vetëm 210 MB.

Slax vjen me KDE 4.9.4, Përpiluesi i GCC, më shumë se 40 mundësi për lokalizim dhe gjuhë dhe shumë aplikacione. Gjëja e pabesueshme për këtë shpërndarje është se ajo ofron një mjedis të plotë Desktop dhe konsumi i tij është mjaft i ulët.

Mund ta shkarkoni në gjuhën tuaj të preferuar nga kjo lidhje:

Shkarkoni Slax

Kam ndërmend ta shkarkoj iso sonte për ta provuar nesër dhe për të bërë një përmbledhje mini


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   minimumi dijo

  Padyshim një shpërndarje shumë e plotë, keqardhje që ka humbur qëndrimin, sepse është shumë e mirë për funksionet e saj, në fakt shfaqet në filma si "Rrjeti social", që tregon se gjatë një kohe të caktuar ajo kishte shumë tërheqje

  1.    RudaMashkull dijo

   Ajo që pashë në atë film ishte KDE 3.5, nga e dini se ishte sllaqe?

 2.   Versitimi i moderuar dijo

  Elav i madh !! Ne do të presim për Rishikimin, dhe pastaj, nëse më bind, edhe unë e provoj. Dhe unë jam midis Slax dhe Slitaz ..

  1.    RudaMashkull dijo

   Slitaz duhet të jetë pa dyshim më i lehtë, mendoj se ende përdor openbox dhe disa gjëra nga LXDE, ajo që më pëlqen tek Slitaz është menaxheri i tij i paketës në stilin e duhur (tazpkg), dhe ka në depot e saj aplikacionet e orientuara në makina më pak të fuqishme, është shumë e bukur mini-distro, një tjetër e mirë është TinyCore, unë nuk e kam parë atë për një kohë të gjatë, kjo është tashmë një mikro-distro.

 3.   Bler Paskal dijo

  Sa është konsumi i zvogëluar?

  1.    elav dijo

   Në mënyrë të pabesueshme atë që dikush nuk pret të shohë në KDE me efektet e aktivizuara

   1.    RLA dijo

    Instaluar dhe pa efekte të aktivizuara gjatë boot-it më duhen 260 mb. pak më pak se Arch, por kam ndjesinë që Slax është më i rrjedhshëm.

    1.    elav dijo

     Epo, unë sapo e nisa atë në një makinë virtuale me 256 MB RAM dhe fluturon! 😀

 4.   helena_ryuu dijo

  dje e shkarkova dhe e instalova në USB, por ngarkon vetëm një tregues dhe një sfond të zi hahahaha rreshti i komandës funksionon mirë, kush e di, mbase është sepse kam shkarkuar zip në spanjisht… ..

 5.   Sëpatë dijo

  Unë e dua Sllaksin. Nëse nuk gaboj, ky është versioni i parë me KDE4, apo jo? Ata ishin mjaft vonë në inkorporimin e tyre.

 6.   RudaMashkull dijo

  Në të vërtetë mjaft i lëmuar në krahasim me versionin e mëparshëm, edhe pse më pëlqente KDE 3.5. Nga njëra anë ata kanë shkurtuar aplikacionet (me siguri për të zvogëluar peshën e distro) duke lënë vetëm ato thelbësore, pjesa tjetër në depo (e cila nuk është ende duke punuar), edhe pse disa shfletues të tjerë të lehtë si Qupzilla (sjell firefox) mirë Në anën e "punimeve artistike" është shumë bukur, nga ngarkuesi i boot-it te desktopi. Sapo filloi zë rreth 220 MB (duke zgjedhur opsionin "kopjoni në dash" në fillim). Nuk e di nëse është makineria ime, por me kalimin e kohës ajo humbet "përgjigjen", nuk është çështje e kujtesës (nuk është duke përdorur swap), mendoj se është për shkak të pendrive. E vetmja gjë që mbetet është të shohim se çfarë ata kanë bërë me "Software Center", në versionet e mëparshme pyetja e "moduleve" ishte mjaft e çorganizuar. Padyshim që ia vlejti të pritej.

 7.   Oscar dijo

  Unë ende kam një CD me Slax Kill Bill të disa viteve më parë… Unë e përdora atë për të ruajtur skedarët e mi kur Windows-i im u prish. Ishte një nga ata CD që zgjidhën problemin tuaj në situata paniku. Hehehe .. Në cilën kohë.

  Një përshëndetje

 8.   Juan Pablo dijo

  sa e mirë! Mendova se projekti kishte vdekur, u desh shumë kohë për ta nxjerrë këtë version

 9.   freebsddick dijo

  Unë i kam të gjitha versionet që më duhen. Sa dembel të provosh distro si kjo

bool (e vërtetë)