Renditni versionin e ri të menaxherit të paketës GNU Guix 1.1

Kohët e fundit se njoftoi lëshimin e versionit të ri të menaxherit të paketave GNU Guix 1.1 dhe shpërndarjes GNU / Linux të ndërtuar mbi këtë themel. Shpërndarja flejon instalimin si një sistem operativ i pavarur në sistemet e virtualizimit, në kontejnerë dhe në pajisje të zakonshme, si dhe nisjen në shpërndarjet GNU / Linux të instaluara tashmë, duke vepruar si një platformë për të zbatuar aplikacione.

Perdoruesi ka veçori të tilla si llogaritja e varësisë, puna pa rrënjë, rikthimi në versione më sipër në rast të problemeve, menaxhimi i konfigurimit, klonimi i mjedisit (krijimi i një kopje të saktë të mjedisit të softuerit në kompjuterë të tjerë), etj.

Ndërsa menaxheri i paketës GNU Guix bazohet në arritjet e projektit Nix dhe përveç funksioneve tipike të menaxhimit të paketës, mbështet veçori të tilla si kryerja e azhurnimeve të transaksioneve, aftësia për të rikthyer azhurnimet, punoni pa marrë privilegje të superpërdoruesit, profile mbështetëse të lidhura me përdorues individualë, aftësia për të instaluar njëkohësisht shumë versione të një programi, mjete për mbledhjen e mbeturinave (identifikimi dhe heqja e versioneve të papërdorura të paketave).

Përveç kësaj, është propozuar që të përdoret një gjuhë e specializuar e nivelit të lartë e orientuar në përbërësit dhe temat e Skemës Guile për të përcaktuar skenarët e montimit të aplikimit dhe rregullat e formimit të paketës. Këto përbërës ju lejojnë të kryeni të gjitha operacionet e menaxhimit të paketës në skemën funksionale të gjuhës së programimit.

Çfarë ka të re në GNU Guix 1.1?

Ky version korrespondon me 14.078 angazhime të bëra gjatë 11 muajve nga 201 persona. Ai përfshin shumë veçori të reja, ndërfaqen e përdoruesit dhe performancën, përmirësime, si dhe shumë rregullime të defekteve në kod.

Ndër risitë kryesore që bien në sy, ne mund ta gjejmë atë Shtuar një kornizë për testimin e instaluesit grafik të automatizuar. Instaluesi tani është mbledhur në një sistem integrimi të vazhdueshëm dhe është testuar në konfigurime të ndryshme (ndarja e rregullt dhe e koduar e rrënjës, instalimi me desktop, etj.).

Dy komanda të reja janë shtuar, njëri prej tyre është "përshkruaj sistemin guix«, Gjë që bën të mundur, kur zbatohet, të vlerësojmë ndryshimet midis dy instancave të ndryshme të sistemit, komanda tjetër që u shtua është"Vendosja e Guix" e cila është krijuar për të zbatuar mbushjen e disa kompjuterëve në të njëjtën kohë, për shembull, mjedise të reja në VPS ose sisteme të largëta të arritshme përmes SSH.

Ne gjithashtu mund të gjejmë shërbime të reja të sistemit shtuar: auditd, fontconfig-file-system, getmail, gnome-keyring, kernel-modul-loader, nyjë-zgjidhës, mumi, nfs, nftables, nix, pagekite, pam-mount, lara-lara, polkit-wheel, prejardhje, pulseaudio, i shëndetshëm, singulariteti, ndërprerja e mënyrave usb.

Me tutje versionet e azhurnuara të softverit në 3368 paketa, 3514 paketa të reja u shtuan, përfshirë versionet e azhurnuara të xfce 4.14.0, gnome 3.32.2, mate 1.24.0, xorg-server 1.20.7, bash 5.0.7, binutils 2.32, gota 2.3.1, emacs 26.3, ndriçim 0.23.1, gcc 9.3 .0, gimp 2.10.18 .2.29, glibc 2.2.20, gnupg 1.13.9, go 2.2.7, guile 68.7.0, icecat 0-guix1-preview3.7.0, icedtea 6.4.2.2, libreoffice 5.4, linux-libre 31. 12.33, openjdk 5.30.0, perl 3.7.4, piton 1.39.0 dhe oksid XNUMX.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy të këtij versioni të ri janë:

 • Mbështetja e imazheve për Singularity dhe Docker është shtuar në komandën guix pack.
 • Commandshtë shtuar komanda "guix time-machine", e cila ju lejon të riktheheni përsëri në çdo version të një pakete të ruajtur në arkivin e Heritage Heritage.
 • Opsioni "– target" është shtuar në "sistemin guix", duke siguruar mbështetje të pjesshme për përpilimin e kryqëzuar;
 • Guix zbatohet duke përdorur Guile 3, i cili ka një efekt pozitiv në performancë.
 • Grafiku i varësisë së paketës është i kufizuar në një grup të reduktuar të përbërësve burim binar të montimit (farë), i cili është një hap i madh drejt zbatimit plotësisht të verifikueshëm të bootstrap.
 • Sistemet e ndërtimit për Node.js, Julia dhe Qt janë shtuar për të thjeshtuar paketat e shkrimit për aplikacionet që lidhen me këto projekte.
 • Për më tepër, autorët e depove të paketave të palëve të treta kanë mjete për të shkruar mesazhe të lajmeve që përdoruesi mund t'i lexojë duke ekzekutuar komandën "guix pull –news".

Shkarkoni Guix 1.1

Më në fund për ata që janë të interesuar të testojnë menaxherin e paketës ose shpërndarjen, ju mund të kontrolloni detajet instalimi dhe / ose gjeni imazhet për shkarkim, Në lidhjen vijuese.

Imazhet për instalim në USB Flash (241 Mb) ose përdorimi i tyre në sistemet e virtualizimit (479 Mb), janë në dispozicion për arkitekturat i686, x86_64, armv7 dhe aarch64.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.