Projekti Google Asylo: Informatikë konfidenciale

Dry në një re

Google po përgatitet të promovojë atë që njihet si informatikë konfidenciale me një projekt të quajtur Asylo. Kështu, gjiganti i kërkimit po përpiqet të avancojë zhvillimin e një paradigme të re IT me një theks në konfidencialitetin, për të ndihmuar në mbrojtjen e integritetit të ngarkesave të punës kudo që ato drejtohen. Kjo është ideja, pjesa tjetër mund ta gjykojë vetë ...

Google nuk është i vetmi në këtë kuptim, tashmë ka disa kompani që po interesohen për këtë lloj paradigme. Por ai dëshiron ta udhëheqë këtë shpat me të Projekti Asylo, një projekt kodi e hapur që do të lehtësojë zbatimin e asaj që ne e kemi quajtur informatikë konfidenciale. Dhe kjo sepse ata e konsiderojnë konfidencialitetin si hapin tjetër për të siguruar besim tek klientët e tyre, një besim që përdoruesit kanë humbur me lajmet e fundit.

Tani synohet të jepet më shumë kontroll dhe siguri në re për përdoruesin. Kjo do të jetë mbrojtja dhe kriptimi i të dhënave për të parandaluar problemet e sigurisë për shkak të rreziqeve të mundshme për shkak të pajisjeve postare, si dhe duke ofruar një shtresë sigurie kundër dobësive të rrjetit, sistemeve operative të komprometuara, etj Por siç ndodh gjithmonë, pasi ligji është mashtruar, përveç kësaj asgjë nuk është 100%, por këto gjeste vlerësohen ...

Google gjithashtu synon t'i bëjë gjërat më të lehta për zhvilluesit, kështu që ata nuk duhet të shqetësohen për teknologjinë e nivelit të ulët për çështje të sigurisë dhe thjesht të përqendrohen në bërjen e aplikacionit të funksionueshëm. Në këtë mënyrë, Google dëshiron të krijojë një re më të sigurt dhe që të ndodhë kështu, dhe ata punojnë me disa ofrues të pajisjeve të tilla si Intel dhe AMD, dhe ata gjithashtu po kontrollojnë Linux në mënyrë që ato të plotësojnë kërkesat e kërkuara të sigurisë.

Kodi Asylo

Më shumë informacion nga Asylo

Ueb dev


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   L337 dijo

  Do të ishte mirë që ky blog të ketë llogari në mastodon, një kanal telegram .. për të vazhduar me lajmet .. Ju përgëzoj për punën tuaj

  1.    Isaac dijo

   Faleminderit shumë për urimin! Isshtë vlerësuar !!