Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Shumë që na lexojnë çdo ditë, do ta kenë vlerësuar që për disa tema shumë praktike ne zakonisht përdorim a Përgjigje e pavarur krijuar me MX Linux 19 i quajtur MrekulliMe E cila ka ndër shumë qëllime ose objektiva, duke qenë ideale për pajisjet moderne (64 Bit), me pak ose shumë burime.

Dhe që, "Mrekulli" Nuk vjen dhe nuk do të vijë për ekipet me të ardhura të ulëta, sot ne duam të bëjmë publike të tjera 2 klinika të pavarura, që nëse janë për ekipe me të ardhura të ulëta dhe emrat e tyre janë "Loc-OS" y "Cereus Linux".

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?

Rreth Respines e antiX dhe MX Linux

Para se të hidhem menjëherë "Loc-OS" y "Cereus Linux", për ata që mund të mos jenë të qartë, se është një Përgjigju dhe cfare eshte ai Përgjigju MilagrOS, ne do t'i lëmë menjëherë këto koncepte më poshtë dhe disa lidhje me disa botime të mëparshme që lidhen me to:

"Kuptoni Respin, një imazh ISO i bootueshëm (i drejtpërdrejtë) dhe i instalueshëm që mund të përdoret si një pikë rikuperimi, mediumi i ruajtjes dhe / ose shpërndarja e GNU / Linux e rishpërndarë, ndër përdorime të tjera. Dhe kjo është ndërtuar nga një ISO ose instalimi i një Distro ekzistuese GNU / Linux. Në rastin e MX Linux, ekziston MX Snapshot, i cili është një mjet ideal për këtë qëllim, dhe që është një zëvendësues modern dhe efikas për mjetet e tjera të vjetra, të tilla si "Remastersys dhe Systemback", por që funksionon vetëm në MX Linux." MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

Shënim: antiX gjithashtu ka mjetin e tij Snapshot.

"MilagrOS GNU / Linux, është një botim jozyrtar (Përgjigje) i MX-Linux Distro. Gjë që vjen me personalizim dhe optimizim ekstrem, gjë që e bën atë ideal për kompjuterat 64-bit, si me burime të ulëta ose të vjetër, ashtu edhe modernë dhe të nivelit të lartë, dhe gjithashtu për përdoruesit pa potencial të Internetit dhe njohuri të GNU / Linux. Pasi të merret (shkarkohet) dhe instalohet, mund të përdoret në mënyrë efektive dhe efikase pa nevojën e internetit, pasi gjithçka që ju nevojitet dhe më shumë është e instaluar paraprakisht". Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?

Shënim: Kjo Përgjigje është zhvilluar nga Faqja e internetit e Projektit Tic Tac dhe për më shumë informacion në lidhje me të, mund të eksploroni drejtpërdrejt sa vijon lidhje.

Artikulli i lidhur:
Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?
Artikulli i lidhur:
Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?

Loc-OS dhe Cereus Linux: Përgjigjet për kompjuterët me burime të ulëta

Loc-OS dhe Cereus Linux: Përgjigjet për kompjuterët me burime të ulëta

Pse një Përgjigje dhe jo një Distro normale?

Ndër arsyet e shumta mund të përmendim:

 1. Ato zakonisht krijohen nga Linuxeros pasionantë dhe me përvojë individualisht ose kolektivisht, për të kënaqur një nevojë të veçantë, bazuar në çdo Distro GNU / Linux të njohur dhe përdorur nga Komuniteti. Në këto raste të veçanta, GNU / Linux antiX dhe MX Distros.
 2. Ata përpiqen të minimizojnë përdorimin e internetit dhe njohuri të thella ose të avancuara për të kryer një instalim të suksesshëm në lloje të ndryshme kompjuterash, në mënyrë që të zvogëlojnë koston e orëve / punës në zbatimin (procesin e instalimit, konfigurimin dhe optimizimin) e sistemeve operative , duke favorizuar uniformitetin e instalimeve të kryera.
 3. Ato japin një ndjenjë të caktuar të përkatësisë në bashkësitë ose grupet Linux që zakonisht nuk janë aq të njohura globalisht.

Çfarë është Loc-OS?

Çfarë është Loc-OS?

Sipas uebfaqja zyrtare e "Loc-OS" Ky Përgjigje e pavarur përshkruhet si më poshtë:

"Shtë një shpërndarje GNU / Linux e krijuar nga një Urugayo që jeton në Brazil. Kjo shpërndarje synon të jetë një shpërndarje e lehtë dhe e plotë në të njëjtën kohë, duke qenë kështu në gjendje të ringjallë pajisjet shumë të vjetra. Ekziston një version 32-bit, veçanërisht për kompjuterët me 1 GB RAM dhe ka edhe një version tjetër 64-bit, veçanërisht për makinat me 2 GB RAM ose më shumë.

Shumë njerëz ende kanë një kompjuter me burime shumë të ulëta dhe me Loc-Os Linux ju mund t'i jepni një shans tjetër para se të bëhet mbetje elektronike. Loc-OS nuk është një shpërndarje "Linux nga e para", por një ri-rrotullim i Antix 19.4. Antix bazohet në Debian, kështu që Loc-OS është në thelbin e tij një Debian 10 Buster i plotë dhe funksional me LXDE por pa sistem."

Për më shumë informacion në "Loc-OS"përveç tij faqen zyrtare të internetit, në vijim mund të hulumtohen lidhje me shumë më tepër informacion të siguruar drejtpërdrejt nga Zhvilluesi i pavarur Respin.

Çfarë është Cereus Linux?

Çfarë është Cereus Linux?

Sipas uebfaqja zyrtare e "Cereus Linux" Ky Përgjigje e pavarur përshkruhet si më poshtë:

"Cereus Linux është një sistem operativ i bazuar në MX Linux & Debian 10 Buster (respin) Me mjedisin e parazgjedhur të desktopit XFCE dhe kernel 4.19.0-12-686-pae për makinat 32-bit dhe 4.19.0-12-amd64 për 64- kompjuterë bit. Përveç kësaj, ai përpiqet të jetë një sistem operativ funksional për përdoruesin, me numrin minimal të programeve që kërkon një përdorues nga dita në ditë, plus një bazë të fortë me mbështetje afatgjatë.

Dhe së fundi, kërkon të jetë një sistem operativ me kërkesa të mesme / të ulëta për Pajisjet. Qëllimi ynë është të ofrojmë mbështetje dhe versionet më të fundit të programeve / versioneve të softuerit ose softuerit me mbështetje të zgjeruar (LTS / ESR) për kompjuterët 32-bit për t'u dhënë atyre një jetë të dytë dhe për t'i mbajtur ata sa më të azhurnuar. Në të njëjtën kohë, vlen të përmendet se Cereus Linux nuk përmban (përfshin) një paketë kompleti zyre të instaluar si parazgjedhje."

Për më shumë informacion në "Cereus Linux"përveç tij faqen zyrtare të internetit, në vijim mund të hulumtohen lidhje me shumë më tepër informacion të siguruar drejtpërdrejt nga Zhvilluesi i pavarur Respin.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Loc-OS" y "Cereus Linux" i saj 2 klinika të pavarura krijuar në mënyrë që të jetë kryesisht e dobishme për pajisje me burime të ulëta ose shumë të vjetraMe E cila për grupe të caktuara njerëzish ose vende, mund të jetë vërtet e dobishme. Për mbi të gjitha, zbutur efektet e vjetërsisë së planifikuar të shumë pajisjeve kompjuterike. Shkaktuar nga papajtueshmëria me Sistemet dhe Aplikimet Operative moderne, të pronarit, të mbyllura dhe komerciale, dhe disa shpërndarje moderne GNU / Linux.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Debianuser dijo

  Unë preferoj të përdor bunsenlabs në ato finale.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Debianuser. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Unë mendoj se pikat e sipërpërmendura janë alternativa të vogla dhe të përulura që kanë një qëllim shumë të veçantë për një grusht të vogël përdoruesish shumë specifikë. Ato nuk janë një zgjidhje zëvendësuese totale ose përfundimtare për ndonjë Distro të veçantë GNU / Linux, dhe aq më pak për Distro të mëdha si Debian, Ubuntu, Mint ose Bunsenlabs.

 2.   Paisa dijo

  Faleminderit për vlerësimet, deri javën e kaluar po bëja teste në një ekip shumë modest burimesh dhe Devuan mbeti me një Openbox, por duke parë pamjen e ekranit të Loc-Os (dhe vini re se rrjedh nga Antix-pa Systemd-), unë do ta provojë, dhe çfarë më mirë sesa të vijë nga një grup i vendit.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje, Paisa. Faleminderit për komentin tuaj dhe shpresoj se do të jetë shumë i dobishëm në kompjuterin tuaj.