GeoFS: Një lojë ajrore e simulimit nga shfletuesi duke përdorur Cesium

GeoFS: Një lojë ajrore e simulimit nga shfletuesi duke përdorur Cesium

GeoFS: Një lojë ajrore e simulimit nga shfletuesi duke përdorur Cesium

Personalisht, nuk e konsideroj veten a Lojë pasionante, por e pranoj se e dua lojëra aeroplanësh, qofshin beteja të thjeshta fluturimi apo ajrore. Kështu që vështirë se kam lexuar rreth GeoFS, një lojë e imitues falas fluturimi në internet, Vendosa ta provoj menjëherë dhe të shoh se si është.

Përveç kësaj, një gjë tjetër që ka tërhequr vëmendjen time është se kjo lojë përdor teknologjinë e lirë dhe të hapur të cezium. Kjo platformë përdoret për të krijuar Harta në internet 3D në një shfletues uebi, përdorni nga ana tjetër, CeziumJS çfarë është a Biblioteka Javascript Burim i hapur për krijimin e hartave dhe globeve 3D.

GeoFS: Hyrje

Sipas zhvilluesve të saj, në të saj faqen zyrtare të internetit, përshkruhet shkurtimisht si:

"Një imitues falas i fluturimit në internet".

Sidoqoftë, në një mënyrë më të gjerë mund të themi se është, a lojë e simulimit të fluturimit, të arritshme, falas, të bazuar në internet, me shumë lojtarë dhe duke përdorur imazhe globale satelitore për të rikrijuar hartat dhe skenarët e saj.

GeoFS: Përmbajtja

GeoFS: Një imitues falas i fluturimit në internet

Çfarë është GeoFS?

Kjo lojë e re, inovative dhe interesante është krijuar nga Xavier Tasin, rreth vitit 2010. Ka punuar e integruar si një shtojcë në aplikacion Google Earth. Ndërsa sot GeoFS përdor teknologji me burim të hapur të quajtur CeziumJS për të dhënë peizazhin ajror global që lojtarët shohin.

Prandaj, GeoFS riprodhohet lehtësisht dhe plotësisht falas, nga çdo Sistem Operativ që mund të ekzekutojë një shfletues modern modern. Për më tepër, ajo vjen me kontrolle të thjeshtuara që e bëjnë imituesin e fluturimit me të vërtetë një nga ato që ekzistojnë aktualisht, një nga më të arritshmit, domethënë, të lehtë për tu trajtuar dhe luajtur.

"Edhe pse i thjeshtë, modeli i fluturimit GeoFS është mjaft gjithëpërfshirës për të ofruar një përvojë realiste të simulimit të fluturimit. Më shumë se një lojë, GeoFS është një imitues i vërtetë i fluturimit". Rreth GeoFS

karakteristika të

 • Pasja e një game të gjerë avionësh në dispozicion duhet të kënaqë të gjithë entuziastët e aviacionit. Opsionet mund të shkojnë nga një aeroplan i thjeshtë i vogël Piper Cub në Airbus A380 kompleks dhe masiv.
 • Peisazhi ajror global (mjedisi) gjenerohet nga imazhet satelitore dhe të dhënat dixhitale gjeografike.
 • Mund të ekzekutohet falas në çdo shfletues modern modern pa pasur nevojë të instaloni ndonjë gjë.
 • Platforma e saj ofron pajtim në imazhe ajrore me definicion të lartë nga e gjithë bota (e përshtatshme për fluturimet VFR) dhe instalimin e dy aplikacioneve të disponueshme për pajisjet mobile.
 • Ajo po përmirësohet vazhdimisht për shkak të anëtarëve të komunitetit të saj që kontribuojnë në mënyrë aktive duke ndërtuar aeroplanë të rinj ose duke zhvilluar shtesa për të përmirësuar tiparet ekzistuese për të siguruar një përvojë fluturimi më të këndshme çdo ditë.

kontrollet

Siç u përmend më parë, ajo është shumë e arritshme kështu që mund të luhet shumë lehtë dhe shpejt. Dhe kjo i detyrohet, mbi të gjitha, kontrolleve të saj të thjeshta. Dhe këto janë më poshtë:

 • + Dhe - çelësat për të shpejtuar / ngadalësuar progresivisht.
 • Çelësat 0 deri 9 për të përshpejtuar / ngadalësuar automatikisht. Duke qenë 9 kyçi, përshpejtuesi i plotë.
 • Pajisja drejtuese e mausit funksionon si një udhëzues për rregullimet vizuale.
 • Ju mund të menaxhoni aeroplanët me tastierë dhe / ose miun, për shembull, kur përshpejtoni mund të përdorim shigjetat e tastierës ose lëvizjet e miut për t'u ngritur ose ulur, dhe ngjitur ose zbritur.
 • Ndryshimet e kamerës (këndet e shikimit) janë në dispozicion duke përdorur menunë ose duke shtypur butonin «C».
 • Lejon që ingranazhi i uljes të ngrihet ose ulet duke shtypur tastin «G» dhe në frenim të plotë duke shtypur tastin «Space».

Për më shumë informacion në udhëzime Për të ditur se si të përdorni tastierën, miun ose një kontroll lojë (levë), duhet të përdorni këto që vijojnë lidhje.

Përvoja personale

Personalisht, më pëlqeu shumë, pasi që me të vërtetë e pashë shumë lehtë për t'u përdorur, u ekzekutua lehtësisht tek unë Distro GNU / Linux MilagrOS (MX Linux) Rreth meje Shfletues uji Waterfox, dhe unë gjithashtu e dashur larmi e madhe e avionëve në dispozicion për provë.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" kjo lojë e re, inovative dhe argëtuese quhet «GeoFS», e cila është në thelb një lojë falas online e imituesit të fluturimit duke përdorur teknologjinë e lirë dhe të hapur të siguruar nga cezium Mediante CeziumJS; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)