Shërbimi Easy Anti-Cheat i Epic Games tani është i pajtueshëm me Linux dhe Mac

Më parë këtë vit, Easy Anti-Cheat për Windows u vu në dispozicion për të gjithë zhvilluesit falas dhe që nga 23 shtatori, Shërbimet Epike Online ka zgjeruar mbështetjen për Linux dhe Mac për zhvilluesit që mbajnë versione të plota të lojërave të tyre për këto platforma.

Dhe është se në qershor, Epic Games filloi shërbimet e bisedës zanore falas dhe anti-mashtrimit që zhvilluesit mund të zbatojnë në lojërat e tyre. Këto shërbime ofrohen si pjesë e suites së Epic Online Services të studios, e cila mund të përdoret me çdo motor lojërash dhe është në përputhje me Windows, Mac, Linux, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, iOS dhe Android.

Ashtu si shërbimet e tjera të përfshira në EOS SDK, veçoria e komunikimit me zë u përdor gjithashtu fillimisht në lojën popullore të Epic Battle Royale. Shërbimi i bisedës zanore është ndër-platformë dhe mbështet bisedën individuale dhe grupore në dhomat e bisedave dhe gjatë ndeshjeve të lojës.

Kur përdorni shërbimin, të dhënat zanore transmetohen përmes serverëve kryesorë të Epic dhe teknologjia trajton të gjithë shkallëzimin dhe QoS. Epic pretendon se teknologjia tashmë është "integruar dhe testuar luftarake në Fortnite", e cila siguron që ajo të mund të trajtojë miliona lojtarë në të njëjtën kohë.

Përveç bisedës zanore, Shërbimet Epic Online gjithashtu shtojnë mbështetje për Easy Anti-Cheat, një shërbim i krijuar për të pastruar mashtrimet dhe për t'i filluar ato nga lojërat në internet. Easy Anti-Cheat ishte më parë i disponueshëm për zhvilluesit e palëve të treta për të licencuar lojërat e tyre, por ato tani janë falas si pjesë e shërbimeve Epic Online dhe duhet të lejojnë që shumë zhvillues të përfitojnë prej tyre.

Epic pretendon se softueri anti-mashtrim si ky po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm Ndërsa më shumë lojëra ofrojnë lojëra të ndërsjellta midis PC dhe platformave të tjera, pasi mashtrimet janë më shpesh të disponueshme në PC.

Ashtu si softuerët e tjerë kundër mashtrimit, Easy Anti-Cheat ndonjëherë mund të shkaktojë probleme për ata që nuk mashtrojnë dhe të etiketojë softuer të pafajshëm si malwareMe Prandaj, është larg të qenit një zgjidhje optimale. Por me mashtrimet që dëmtojnë shumë nga lojërat më të mëdha në botë, është e vështirë të debatosh me zhvilluesit që kanë një mjet tjetër në arsenalin e tyre.

Epic përfshin të dy shërbimet si pjesë e grupit të tij Epik të shërbimeve online, ata nuk janë të lidhur me motorin ose dyqanin e tyre të lojërave. Në pyetjet e shpeshta të faqes tuaj; kompania tha se po ofronte shërbimet falas "në një përpjekje për të inkurajuar miratimin më të gjerë të të gjitha ofertave Epike" dhe për të krijuar një bazë më të madhe llogarie në të gjithë kompaninë dhe platformat e saj partnere.

Ky zbatim shton Easy Anti-Cheat në listën e mjeteve në të cilat zhvilluesit do të jenë në gjendje të kenë qasje. si pjesë e SDK të Epic Online Services. Epic bleu kompaninë me bazë në Helsinki që zhvilloi softuerin në 2018 dhe përdor zgjidhjen kundër mashtrimit në Fortnite. Ka qindra lojëra të tjera që gjithashtu përdorin softuerin për të mbajtur jashtë mashtrimeve, përfshirë Mediatonic's Fall Guys, i cili vuajti nga një problem i madh mashtrimi.

Zhvilluesit do të jenë në gjendje të monitorojnë dhe zbatojnë masat kundër mashtrimit për lojën tuaj me ndihmën e softuerit. Dhe ndërsa Epic planifikon të sigurojë Easy Anti-Cheat me azhurnime të vazhdueshme, krijuesit e lojërave do të kenë aftësinë për të parandaluar lojtarët mashtrues nga pjesëmarrja edhe kur mashtruesit evoluojnë për të shmangur zbulimin.

Duke u thënë kështu, softueri nuk është i përsosur dhe lojëra të ndryshme online që e përdorin atë ende luftojnë me mashtruesit. Bazuar në të dhënat e mbledhura nga Surfshark VPN vetëm disa muaj më parë, për shembull, Fortnite kishte tre herë më shumë shikime të lidhura me mashtrimet në YouTube (26,822,000 shikime për të qenë të sakta) sesa Overwatch, në vendin e dytë. Edhe pse jo të gjithë ata që shikuan këto video në YouTube nuk mashtruan,

"Epic Online Services ekziston për të lidhur zhvilluesit dhe lojtarët në të gjitha platformat, përfshirë Steam Deck -in e ardhshëm, dhe ne jemi të ngazëllyer për ta bërë këtë. Edhe një hap në këtë drejtim. «

Në fillim të këtij viti, lojërat Easy Anti-Cheat për Windows u vunë në dispozicion të të gjithë zhvilluesve falas. Sot ne po zgjerojmë mbështetjen për Linux dhe Mac për zhvilluesit që mbajnë versione të plota të lojërave të tyre për këto platforma. «

Fuente: https://dev.epicgames.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.