Luaj NeoGeo në GNU / Linux

Përshëndetje kolegë, ne vazhdojmë me grupin e postimeve rreth games në <«FromLinux.

emulator

emulator

Unë do të ju tregoj për një emulator për të luajtur lojëra NeoGeose, të tilla si saga Metal Slug. Mund të thuhet se unë jam një adhurues i sagës dhe duke parë postimin e KZKG ^ Gaara Për lojërat e vjetra, unë thashë "Pse jo?"

E njëjta gjë është GnGeo dhe ndërfaqen e tij XGnGeo. Prettyshtë mjaft e thjeshtë dhe e lehtë, drejtonte të gjitha romët që provova, megjithatë qëllimi im i vetëm ishte të luaja Metal Slug.

Për ta instaluar në ArchLinux duhet vetëm ta instalojmë përmes YAOURT.

yaourt -S xgngeo

E vërteta është se nuk e di nëse mund të përdoret në shpërndarjet që rrjedhin nga Ubuntu ose Debian. Së shpejti do të shtoj më shumë informacion

Nga atje, do të përpilohet edhe versioni i saktë i GNGEO.

Mjaft e thjeshtë apo jo?

Emulator plus lojë e imituar

Emulator plus lojë e imituar

Dhe mirë, në fund munda të luaj:

Metal Slug

Metal Slug

BIOS

Bios e saktë për të imituar shumicën e lojërave.

Shkarkoni Bios

Si të karikoni Bios?

Nëse kjo është hera e parë që aplikacioni ekzekutohet si parazgjedhje, do të hapet dritarja për të zgjedhur vendndodhjen e BIOS: Ju duhet të hiqni zin nga skedari .tar.gz, do të keni një dosje "neogeo" që duhet të zgjidhni. Pjesa tjetër duhet të qëndrojë e njëjtë.

BIOS

BIOS

Ku mund t’i gjej lojërat (ROM)?

Epo ne mund të vizitojmë disa faqe në internet si

Rom i ftohte
Emularium

Ndër të tjerët që përmendët KZKG ^ Gaara në postimin e tij rreth Zsnes.

Shpresoj se ju ka pelqyer.

Ivan!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Algave dijo

  Faleminderit shumë me këtë emulator tani nëse mund të përdor romët që kam nga NeoGeo:]

 2.   LycusHackerEmo dijo

  Ne tashmë jemi 2 që e pëlqejnë shumë goditjen e metaleve.

  sapo e instalova në fedora 19 dhe shkarkova të gjitha romet metalike, gjëja e keqe që nga 5 ose 6 romë që shkarkova, vetëm një lojë funksionoi.

 3.   Ricardo Parraga dijo

  Për debian:

  Shtojmë çelësin
  wget -q -O - 'http://archive.ubuntugames.org/ubuntugames.key' | shtoni butonin sudo -

  Ne shtojmë depon
  shtoj-apt-depo «deb http://archive.ubuntugames.org ubuntugames kryesore »

  Ne azhurnojmë
  apt-get Azhurimi

  Ne instalojmë
  aftësia instaloni xgngeo

  Për më shumë referencë e lë lidhjen:
  http://www.ubuntugames.org/repository

 4.   gato dijo

  Nuk e dija që ishte kaq e lehtë për tu instaluar në Arch dhe derivatet, në Ubuntu dhe derivatet kisha shumë probleme duke përdorur këtë emulator dhe në fund hoqa dorë.

 5.   legion1978 dijo

  🙁
  Ky ROM nuk mund të ngarkohet sepse Gngeo nuk mund të gjente një drejtues të përshtatshëm për ta trajtuar atë.

  1.    Leper_Ivan dijo

   I shkarkova të gjithë nga coolrom.com dhe ata punuan nga 1 në X. Bios që përdor është ai që kam lënë këtu për të shkarkuar.

 6.   AnSnarkist dijo

  Më kërkon të zëvendësoj shumë pako të rëndësishme gjatë instalimit.

  :: gcc-libs-multilib dhe gcc-libs janë në konflikt. Të hiqen gcc-libs? [y / n] y
  :: binutils-multilib dhe binutils janë në konflikt. Të hiqen binutilët? [y / n] y
  :: gcc-multilib dhe gcc janë në konflikt. Të hiqet gcc?

  Kjo mund të kapërcehet në ndonjë mënyrë?

  1.    Osvaldo cordova dijo

   mund të të ndihmojë -S xgngeo -nokonfirmimi

 7.   Lojra dijo

  Shumë më mirë, përdorni imituesin mame, sepse ai program është shumë i vjetër dhe kërkon shumë paketa për të punuar.

  Shumë kohë më parë bëra një postim në një faqe tjetër në lidhje me mënyrën e përpilimit të versionit të fundit të mame dhe optimizimin e tij për ekipin tuaj.

  Unë rekomandoj shumë këtë të fundit, pasi programi do të funksionojë shumë më mirë.

  1.    Leper_Ivan dijo

   Shumë pako? Kërkon vetëm dy ose tre pako. Nuk është aq shumë, unë mendoj se ata nuk arrijnë 10 MB ..

   Për më tepër, ju mund të bashkëpunoni me blogun duke sjellë atë udhëzues në këtë faqe në internet, nëse është me autorësinë tuaj të dukshme.

   1.    Lojra dijo

    Fromshtë nga auditimi im

    Vetëm se e vendosa, ca kohë më parë në taringa, por do ta sjell të azhurnuar këtu, më vonë.

 8.   OTKManz dijo

  Mirë!
  Shikoni, unë jam duke u përpjekur me dëshpërim të instaloj gngeo, dhe jam përpjekur ta instaloj nga vende të ndryshme, duke parë udhëzues të ndryshëm dhe kështu me radhë, por nuk kam ndonjë rezultat. Gjithmonë më jep një gabim.
  Kur shkruaj yaourt -S xgngeo më thotë: Paketa e pambështetur xgngeo, dhe nuk do të më lejo ta instaloj, edhe nëse them po ose jo.
  Nuk di çfarë të bëj për të luajtur emulatorin Neo Geo, a mund të më japë dikush një dorë?
  Një përshëndetje dhe faleminderit shumë!

 9.   Eddy holliday dijo

  Post te mbare Unë jam gjithashtu një tifoz i sagës Metal Slug (dhomat e vetme që kam janë të tyret). Shkon 100% në Manjaro tim. 😀

  1.    Eddy holliday dijo

   Dhe unë kam një problem, dhoma e Metal Slug 3 dhe 4 nuk funksionon.

 10.   Danieli dijo

  Xgngeo nuk është më në Aur, a ka ndonjë mënyrë tjetër për ta instaluar? Unë jam akoma pak i ri në Arch