Luaj Ping Pong nga tastiera me komandën pong

Shumë prej nesh kanë kaluar orë të tëra duke luajtur Ping Pong nga celularët tanë ose në lojëra reale me miqtë tanë më të mirë, kjo është padyshim një lojë zbavitëse që sfidon shpejtësinë tonë fizike dhe vizuale. Por luaj Ping Pong nga tastiera Linux është gjithashtu e mundur falë komandë pong, i cili përveç se është argëtues është një koncept shumë i çuditshëm dhe interesant.

Çfarë është pong-command?

Komandë pong është një CLI (Ndërfaqja e rreshtit të komandës) që na lejon të luajmë Ping Pong nga terminali ynë. Loja është bërë në GO (rastësisht nga një adhurues japonez i këtij sporti), përdorshmëria është mjaft e thjeshtë, pasi komanda kryesore ekzekutohet fillon një lojë kundër kompjuterit ku duke lëvizur shigjetat lart e poshtë duhet të përpiqeni të fitoni.

Gjëja më e veçantë në lidhje me këtë lojë është se ajo që simulon të jetë topi Ping Pong është një tekst që ne mund ta ndryshojmë sipas dëshirës tonë, ndërfaqja është mjaft e thjeshtë dhe ka një shënues që azhurnohet vazhdimisht. luaj Ping Pong nga tastiera

Si të përdorim komandën pong?

Përdorimi i komandë pong Quiteshtë mjaft e thjeshtë, ne thjesht duhet të shkarkojmë skedarët e treguar për arkitekturën tuaj, ta shtojmë në rrugën tonë dhe ta ekzekutojmë duke treguar fjalën që dëshironi të përdorni si një top :).

Ne mund të shkarkojmë versionin e fundit të pajtueshëm me arkitekturën tonë nga ketu, atëherë e zbërthejmë .zip-in dhe e kopjojmë në /usr/local/bin

cp ./pong /usr/local/bin/pong

Atëherë ne duhet të drejtojmë lojën me komandën e mëposhtme:

$./pong <IP Address>

Pas kësaj, loja do të fillojë, duke kujtuar se duhet të përdorni shigjetën lart e poshtë për të parandaluar që "topi" të godasë skajet, pasi kjo do të bëjë që rezultati të rritet automatikisht në favor të kundërshtarit.

Shpresoj të shijoni këtë lojë të thjeshtë, por argëtuese, që mund të na ndihmojë të kalojmë ato orë mërzitje, ose që thjesht të na lejojë të tregojmë shumë gjëra që mund të bëjmë në tastierë falë CLI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.