Lutris 0.4.10: Kjo platformë e rëndësishme e hapur e lojërave rinovohet

Disa muaj më parë, u lëshua versioni 0.4 i Lutris, platforma e hapur e lojrave që bashkon një numër të madh të emulators dhe lojrave që punojnë në Linux. Ditët e fundit kjo platformë lëshoi ​​versionin e mirëmbajtjes 0.4.10 i cili ka disa korrigjime dhe natyrisht mirëmban mjedisin në python 3.

Çfarë është Lutris?

Lutris është një platformë e hapur lojrash për Linux e zhvilluar në python 3, e cila na lejon të instalojmë dhe menagjojmë lojëra të pajtueshme me Linux në një mënyrë të thjeshtë dhe nga një mjedis i unifikuar.

Ky mjet ofron mbështetje për lojërat vendase Linux si dhe emulatorët e Windows dhe lojërat që mund të ekzekutohen duke përdorur verë. Në të njëjtën mënyrë ajo ka një mbështetje të gjerë për lojërat Playstation, Xbox ndër të tjera.

Vlen të përmendet se mjeti ka një faqe në internet që vepron si një treg aplikimesh dhe gjithashtu ka një aplikacion klient që na lejon të konfigurojmë dhe instalojmë lojërat lehtë.

Ekipi i zhvillimit të Lutris tregon se platforma e tyre mbështet:

 • Lojëra vendase Linux.
 • Lojëra me Windows që mund të ekzekutohen me verë.
 • Lojëra me avull (Linux dhe Windows).
 • Lojërat MS-DOS.
 • Makineri Arcade.
 • Kompjutera Amiga.
 • Atari 8 dhe 16 bit.
 • Lojërat e shfletuesit (Flash ose HTML5).
 • Përdorni kompjutera 8 bit.
 • Magnavox Odyssey², Videopac +
 • Intelivizioni Mattel.
 • NEC PC-Motor Turbographx 16, Supergraphx, PC-FX.
 • Nintendo NES, SNES, Djali i Lojërave, Përparimi i Lojërave, DS.
 • Lojë Cube dhe Wii.
 • Sega Master Sytem, ​​Lojë Gear, Zanafilla, Dreamcast.
 • SNK Neo Geo, Neo Geo Pocket.
 • Sony Playstation.
 • sony playstation 2
 • sony psp.
 • Lojërat Z-Machine si Zork.

Karakteristikat Lutris 0.4.10

 • Kjo ju lejon të menaxhoni dhe instaloni lojëra dhe emulators për Linux si vendas dhe duke përdorur verë.
 • Ka aftësinë për të drejtuar lojëra me avull.
 • Mjet i thjeshtë për instalimin dhe konfigurimin e lojërave.
 • Zhvilluar në Python 3, e cila jep një praktikë dhe kompaktësi të madhe me shpërndarjet aktuale.
 • Mbi 20 emulatorë instalohen automatikisht ose me një klik të vetëm, duke siguruar mbështetje për shumicën e sistemeve të lojrave nga fundi i viteve 70 deri në ditët e sotme.
 • Kjo lejon të luajë lojëra dhe programe falas.
 • Mbështetje për Humble Bundle dhe GOG.
 • Menaxhimi i ruajtjes së lojës.
 • Ju lejon të arkivoni skedarët e instalimit në disqet e jashtme ose të rrjetit për një procedurë instalimi plotësisht të automatizuar.
 • Karakteristikat e komunitetit: lista e miqve, biseda dhe planifikimi i ngjarjeve me shumë lojtarë.
 • Lutris duhet të punojë në çdo platformë moderne Linux, por është zyrtarisht në përputhje me Debian Testing, Ubuntu LTS, Fedora, Gentoo, Arch Linux, Mageia dhe OpenSuse.

Si të instaloni Lutris 0.4.10

Ekipi i Lutris ka një manual të shkëlqyeshëm të instalimit të aplikacioneve për secilin distro, ne mund ta përdorim atë nga ketuMe hapa të thjeshtë mund të kemi në funksionim këtë platformë të shkëlqyeshme të hapur të lojrave.

Në mënyrë të ngjashme, mund të gjendet një listë e lojërave të disponueshme në platformë. ketu dhe zhvilluesit mund të kontribuojnë në mjetin nga Depo zyrtare e Lutris

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Omar Pinto dijo

  Le të jetojmë pak. Faleminderit blog

 2.   Gonzalo martinez dijo

  A e kopjuan ata haptazi avullin nga modeli?

  Veçanërisht e urrej softuerin pa identitet, i cili është një kopje, dhe veçanërisht më shqetëson që ai jepet pothuajse gjithmonë nga njerëz të softuerit të lirë

  1.    kdexneo dijo

   Sipas mendimit tim, programi i pronës bën të njëjtën gjë.

 3.   Gonzalo martinez dijo

  Por me sa duket programi "i pronarit" nuk ka etikë dhe softueri i lirë ka

 4.   Fabricio Për dijo

  Ka RSS nga Linux?

  1.    hardhucë dijo
 5.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Unë nuk jam një lojë, por ajo ka tërhequr vëmendjen time për ta provuar. Faleminderit shumë për postimin.

 6.   i zymtë dijo

  Me sa duket, romët shkarkohen, por kur përpiqeni të hapni dosjen është bosh, kush tjetër e ka atë problem?

 7.   eze dijo

  ajo që dështon në linux, janë emrat e tmerrshëm që ata vendosin në programe.