Mësoni rreth Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux pa pasur nevojë ta instaloni atë

Mësoni Softuer të Lirë dhe GNULinux: Imazh i Veçantë

Mësoni Software-in e Lirë dhe GNU / Linux: Pa instaluar asgjë.

Shumë dekada më parë kur Lëvizja e Software-it të Lirë u shfaq dhe më vonë përbënte bashkimin e asaj që tani njihet si GNU / Linux, domethënë, Sisteme Operative dhe programe të bazuara në Linux të grupuara nën filozofinë GNU.

Dhe sot krijimi, përdorimi dhe shpërndarja e Programit të Lirë dhe GNU / Linux mirëmbahet nga një Lëvizje «Tekno-sociale», një komunitet i gatshëm të plotësojë nevojën për të kryer projekte falas dhe falas Para zhvillimit dërrmues dhe shumicë të Softuerit Privat, për të rikrijuar atë epokë të artë të softuerit ku zhvillimi i kompjuterëve të parë dhe programeve kompjuterikë ishte thellësisht bashkëpunues dhe akademik.

Mësoni pa instaluar: Hyrje

paraqitje

Dekada e viteve 50/60

Ishte rreth viteve 50/60 kur anëtarët e informatikës shkencore në atë kohë i përbërë nga të njëjtët shkencëtarë kompjuterikë, akademikë dhe grupe studiuesish që kanë punuar në bashkëpunim me njëri-tjetrin, ata bënë shumicën e softverit të krijuar si një komunitet.

Dhe ato u shpërndanë (Sistemet Operative, Programet dhe Kodet Burimore) me ndihmën e grupeve të përdoruesve të tyre, të gjitha me qëllim që ato të mund të modifikohen për të arritur rregullimet dhe / ose përmirësimet e nevojshme.

Dekada e 70 / 90

Në vitet '70 kjo prirje filloi të kthehej mbrapsht, për të shkuar nga kompjuterët e mëdhenj dhe të shtrenjtë të qendrave universitare dhe enteve qeveritare me anëtarë me punë bashkëpunuese me Sisteme Operative të fuqishme dhe të qëndrueshme si Unix (me shumë përdorues dhe me shumë detyra) grupeve më të vogla të punës në qendrat private të hetimit kryesisht me sisteme operative të pronarit.

Sisteme Operative Private që gjithnjë e më shumë kishin më shumë kufizime të markës, e drejta e autorit, qiradhënia, licencimi, ndër shumë të tjera, të cilat kufizuan përdorimin falas dhe masiv të tyre.

Paraqesin

Por në ditët e sotme në këtë luftë kundër softverit të pronarit dhe të mbyllur, çdo ditë shumë më tepër njerëz në sferat personale (shtëpiake) dhe profesionale (të punës) po fillojnë ose rifillojnë përdorimin e Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux me forcë.

Por në përmbledhje, Historia e Softuerit të Lirë dhe specifikisht GNU / Linux kalon nëpër ngjarjet e njohura të Richard Stallman në 1984 kur krijoi projektin GNU dhe Linus Torvalds në 1991 kur shkroi një bërthamë të ngjashme me Unix për kompjuterët e asaj kohe.

Duke i dhënë si rezultat i bashkimit të të dy projekteve një Sistem Operativ të plotë të quajtur GNU / Linux, se ishte tip Unix dhe se mund të ekzekutohej edhe në kompjuterë shtëpiakë (PC) të asaj kohe. Dhe duke arritur sot ku është përshtatur për shumë shtëpi, biznes dhe arkitekturë kërkimore.

Dhe tani me performancën aktuale të PC-ve, masivizimi i tyre ka arritur në shtëpi për shkak të kostos së përballueshme të Hardware, dhe nevojës në rritje për të minimizuar shpenzimet për përdorim, mirëmbajtje dhe azhurnim të Softuerit Privat, i cili u ka dhënë atyre një mundësi e mrekullueshme për Softuerin e Lirë dhe GNU / Linux për të zënë një pozicion të nderuar brenda kësaj faze të re të shoqërisë së informacionit.

Lidhja

Por, përtej çdo konsiderimi të kostove ose funksionaliteteve në lidhje me Softuerin Privat, Softueri i Lirë është më shumë në përputhje me interesat e shtetësisë sesa të korporatave, ai është më pro-modern pa paragjykuar lirinë e krijimit, përdorimit, shpërndarjes, mësimit dhe përshtatjes së njohurive.

Dhe është në këtë pikë ku Softueri i Lirë përshtatet në mënyrë të përsosur me katër (4) liritë ose parimet e tij për këtë nevojë jetësore të qytetarit. Le të kujtojmë se katër (4) liritë e Software-it të Lirë janë:

 • Përdorni: Liria për të përdorur softuerin për të qenë në gjendje ta përdorin atë lirisht, pavarësisht nga qëllimi i tij.
 • Studimi: Liria për të studiuar se si është krijuar softueri për të parë se si funksionon.
 • Share: Liria për të shpërndarë softuerin për të siguruar që ne mund t'i ndihmojmë të tjerët ta kenë atë.
 • Për tu bërë më mirë: Liria për të modifikuar elementët e saj, për t'i përmirësuar dhe përshtatur ato me nevoja të ndryshme.

Prandaj, të mësuarit për të përdorur dhe përdorur përfundimisht sa më shumë Softuer të Lirë përbën një mundësi dhe një nevojë mbizotëruese. në mënyrë që një pjesë e madhe e Shoqërisë Njerëzore jo e favorizuar nga Sistemi aktual të mund të mbetet me modesti në modernitetin teknologjik pa shpërfillur humbjen e të drejtave të tyre për Privatësi, Siguri dhe Liri individuale dhe kolektive.

Mësoni pa instaluar: Përmbajtja

përmbajtje

Me siguri shumë prej nismëtarëve dhe të rinjve në fushën e SL dhe GNU / Linux, mbase shumë nga moda ose kurioziteti, ende duke qenë Përdoruesit tradicionalë të Sistemeve Operative Private (Windows / MacOS) fillojnë rrugën e tyre këtu për shkak të leximit të bollshëm të mundshëm në SL dhe GNU / Linux në mijëra ose miliona faqe (Blog, Revista, Forum) të specializuara për këtë temë, ose sepse një mik apo koleg ju tha që ata e përdorin atë në shtëpi ose në punë.

Dhe nga ky hap i vogël, mbase shumë shkarkojnë dhe instalojnë një GNU / Linux Distro si një Sistem Operativ të vetëm ose të dyfishtë në makineritë e tyre për t'u futur plotësisht në temë, gjë që nuk është as e mirë as e keqe. Por në përvojën time më e mira për të arritur një tranzicion të shkëlqyeshëm dhe migrim përfundimtar në SL dhe GNU / Linux kalon nëpër 2 faza para miratimit përfundimtar.

E para është të përdorësh shumë Program të Lirë (Programet GNU) në Sistemet tona Operative të pronarit dhe pastaj të kalosh te e dyta që ka të bëjë me mësimin dhe asimilimin e teknologjisë së zonës pa instaluar asgjë në një mënyrë përfundimtare ose radikale, domethënë, duke e përdorur atë pa e instaluar atë. Dhe për këtë ekzistojnë disa uebfaqe dhe teknologji të dobishme që mund të na shërbejnë për këtë qëllim, ndër të cilat janë:

Vende teorike

Këto uebfaqe janë përqendruar në eksplorimin e çdo GNU / Linux Distro aktuale ose të vjetër me shumë detaje, në një nivel shumë teknik të shoqëruar me analiza të shkëlqyera dhe të dobishme teknike mbi to. E cila lehtëson të mësuarit në kohë se cilin Distro të përdorë ose të fillojë të përdorë pa kaq shumë komplikime ose pasiguri.

Vende praktike

Këto uebfaqe janë përqendruar të na lejojnë të ndërveprojmë në internet dhe në një mënyrë reale me GNU / Linux Distros të panumërta dhe aplikacionet e tyre në një mënyrë të ngjashme sikur ta kishim instaluar në kompjuterët tanë për të rritur nivelin e përvojës sonë reale të përdoruesit me produktet në fjalë të zhvilluara.

Teknologji të dobishme

Ka shumë teknologji virtualizimi të disponueshme në GNU / Linux World dhe në Sisteme të Tjera Operative Private si MS Windows ose Mac OS, por asnjë nuk është aq i lehtë për t’u instaluar dhe përdorur sa VirtualBox. Kjo dhe teknologji të tjera të ngjashme u lejojnë përdoruesve të kryejnë (rikrijojnë) instalimin dhe përdorimin e GNU / Linux Distros të ndryshëm në një mënyrë 100% reale, pa pasur nevojë të ndryshojnë rrënjësisht funksionimin e Sistemit të tyre Operativ aktual.

Mësoni pa instaluar: Përfundim

Përfundim

Moderniteti aktual teknologjik ka tendencë të jetë ekskluziv për shkak të kostove të larta, kufizimeve dhe disavantazheve të përdorimit të Softuerit Privat, shtuar keqpërdorimit të tyre nga qeveritë ose sektorët ekonomikë që përpiqen të modelojnë, monitorojnë ose kontrollojnë masat qytetare përmes tyre.

Por Softueri i Lirë dhe GNU / Linux na japin mundësinë për të mbajtur gjallë mundësinë, alternativën që një pjesë e rëndësishme e softuerit aktual të vazhdojë të zhvillohet jashtë juridiksionit të biznesit dhe komercial., domethënë, zhvillohet individualisht dhe kolektivisht nga qytetarë të lirë nga interesa dashakeqëse.

Në mënyrë që të ekuilibrohet kënaqësia dhe besueshmëria se Softueri i përdorur nuk shkel të drejtat tona për Privatësinë, Sigurinë dhe Lirinë individuale dhe kolektive, që ai të mund të përshtatet nga sa më shumë njerëz të jetë e mundur dhe për çdo qëllim, dhe që maksima e Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux të mbahet e sigurt në kohë, domethënë që Softueri që mund të përdoret, studiohet, ndahet dhe përmirësohet midis të gjithëve.

Shpresojmë që lidhjet e dhëna në këtë botim të ndihmojnë në përhapjen e njohurive dhe përdorimit të Softuerit të Lirë dhe GNU / Linux pa ndërlikime të mëdha që i bëjnë ata përdorues të rinj ta refuzojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kriket Jiminy dijo

  "Kanë kaluar shumë dekada që kur Lëvizja e Softuerit të Lirë u shfaq dhe më vonë përbënte bashkimin e asaj që tani njihet si GNU / Linux, domethënë, Sisteme Operative të bazuara në Linux dhe programe të grupuara nën filozofinë GNU."

  DHE?
  Çfare ndodhi atehere?
  Pse prezantoni një vartës kaq të gjatë nëse në fund nuk tregoni se çfarë ka ndodhur "mjaft dekada më parë"?

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Ajo që ndodhi u përmblodh në paragrafin e dytë dhe në detaje në pikat 1.1, 1.2 dhe 1.3, por mirëkuptimi është i lirë dhe personal, prandaj, nuk ka asnjë problem nëse e interpretoni atë individualisht.

  Faleminderit gjithsesi për leximin dhe komentimin e artikullit.