Mësoni Python duke programuar

Këto ditë kam qenë midis vetullave të mia dhe kam mësuar të programoj Piton, edhe nëse janë thjesht gjëra themelore.

En Mjeshtrat e internetit ai publikoi një udhëzues i cili tashmë ka 2 artikuj, duke treguar një metodë për të mësuar të programosh Piton. Gjëja më e mirë për këtë material është se ajo çon në teori me praktikë dhe do të botohet çdo të Martë. Pa dyshim që ia vlen të hidhni një vështrim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Titani dijo

  Faleminderit vëlla për informacionin. Do të më ndihmojë shumë pasi që jam gati të mësoj disa programime edhe nëse i thoni "gjërat themelore".

  Një përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Ju mirepresim Informacioni është atje, ne vetëm duhet ta ndajmë atë

 2.   Xhahalli dijo

  Shumë mirë

  Si shtesë dhe pa dashur të spam, ekziston edhe një udhëzues shumë i mirë nga faqja mundogeek (pikë) në pdf, e lexova dhe kuptohet shumë mirë.

  të fala

  1.    elav <° Linux dijo

   Cila është lidhja? A do të jetë Python për të gjithë?

   1.    Xhahalli dijo

    Epo po, kaq, mendova se ishte i njohur, prandaj nuk e lashë lidhjen direkte XD. Rekomandohet shumë pasi që përmban informacion të drejtpërdrejtë në masën e plotë që të ketë seksione si shprehje të rregullta dhe pjesë të punës me ueb.

    Si shtesë ka dy udhëzues që mund të shihni.

    1.- Nga crackslatinos ftp, udhëzim i bërë nga RicardoNarvaja, nga i cili mësova shumë:
    http://ricardonarvaja.info/WEB/OTROS/PYTHON%20DESDE%20CERO/

    2.- Një libër tjetër që po lexoj është «Mëso të mendosh si një programues me python». deri më tani është shumë e mirë dhe e detajuar mirë:
    http://www.mediafire.com/?c9ga97zr0wdpkis

    1.    elav <° Linux dijo

     Faleminderit për lidhjet, me siguri do të shërbejë më shumë se një. 😀

     1.    marcelo dijo

      Sigurisht që ata kanë shërbyer, faleminderit Jhals.
      Faleminderit për gjithçka Z. elav. "Desdelinux.net" ka qenë (dhe është) një mbështetje e vlefshme.
      Përshëndetje.

 3.   Eduari 2 dijo

  Shikoni këtë http://pythonya.appspot.com/Sa i përket udhëzuesit masterdelweb, nuk më pëlqen që fillon me gabime në kod pa paraqitur bazat. Por të gjithë përdorin praktikën e pedagogjisë ashtu siç e shohin të arsyeshme, megjithëse nuk do të thotë se është efektive, ju duhet ta shihni.

 4.   LUMTUR dijo

  Faleminderit për informacionin, vjen nga 10.
  regards

 5.   Daniel dijo

  Ata mund të vizitojnë sitin http://www.aprenderpython.org Mund të gjeni udhëzime për video, dokumentacion të plotë në Spanjisht, artikuj, forume, etj.

  Së shpejti ata do të ngarkojnë udhëzime video për Python dhe MySQL dhe artikuj për Automatizimin.