Liruar Mageia 1: Versioni i Parë i Mandriva "Komunitetit"

Më 18 shtator 2010, një grup i ish-punonjësve të Mandriva, me mbështetjen e anëtarëve të komunitetit, njoftuan se kishin krijuar një Fork të Mandriva Linux, domethënë, do të krijohej një shpërndarje e re e udhëhequr nga komuniteti, e quajtur Mageia. . Ky veprim erdhi si përgjigje e lajmeve se shumica e punonjësve që punonin në shpërndarjen e Mandriva ishin pushuar nga puna kur Edge-IT (një degë e Mandriva) ishte shkatërruar. Grupi shpjegoi se ata "nuk dëshironin të vareshin nga luhatjet ekonomike ose lëvizjet strategjike pa shpjegime nga kompania".

Pas 9 muajsh punë intensive, lind Mageia 1.

Mageia 1 bazohet në Mandriva 2010 dhe është e ngjashme me të. Mund të gjejmë KDE 4.6.3, GNOME 2.32.1, Firefox 4.0.1, Linux 2.6.38.7, X. Org X Server 1.10.1, GCC 4.5.2 dhe shumë paketa të tjera. Për të parë një listë të plotë të të gjitha veçorive dhe lajmeve të saj, përdorni ato lëshoni shënime.

Ai gjithashtu ka një version Live-Cd, për të qenë në gjendje ta provoni atë pa instaluar dhe përmes të cilit mund të instaloni nëse dëshironi.

Isshtë ndërtuar në një bërthamë 2.6.38.7 dhe mjetet e sistemit janë akoma në krye të drakes klasike që mund të gjenden në Mandriva 2010.2, kështu që ne kemi të gjithë koleksionin e larmishëm personal të Mageia për të menaxhuar sistemin në mënyrë efikase dhe me cilësi pa marrë parasysh desktopin që kemi zgjedhur. Dhe sigurisht që ajo mirëmban Qendrën e Kontrollit, diçka për të cilën përdoruesit e Mandriva janë krenarë, dhe një pjesë shumë e zili (dhe imituar) nga shumë distro.

Një fakt interesant është se është e mundur të azhurnoni Mandriva 2010.2 në Mageia 1, ose nga Mageia DVD ose me metodën e re Mageia Online, e cila lejon shkarkimin e një pakete RPM që mund ta ekzekutojmë grafikisht për azhurnimin. Sigurisht, mund të bëhet edhe nga një terminal.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.