Mageia 2 është lëshuar

Me një farë diskrecioni dhe në përputhje me datën e publikimit, ajo është lëshuar magji 2, pirun i Mandriva. Ky version i ri përfshin mjediset desktop:

 • KDE4 4.8.2
 • Gnome 3.4
 • XFCE 4.9
 • LXDE
 • Rroje Qt
 • E17

Dhe menaxherë të ndryshëm të dritareve të tilla si:

 • OpenBox
 • Prodhuesi i dritareve
 • IceWM
 • FluxBox
 • fvwm2
 • Mbresëlënës

Ndër aplikacionet e jashtëzakonshme gjejmë:

 • LibreOffice 3.5
 • Firefox dhe Thunderbird ESR (Publikimi i Ndihmës së Zgjatur 10.0.4)
 • Qendra Media XBMC 11

Ajo gjithashtu sjell Kerneli Linux 3.3.6.

Për të shkarkuar imazhet ISO thjesht ndiqni lidhjen më poshtë: Shkarkoni Mageia 2. Urime Mageia për këtë lajm të shkëlqyer;).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   auroszx dijo

  Prisni or RazorQt? Desktopi i plotë? OO Përndryshe, unë do të shkarkoj versionin me LXDE, i cili është tamam për mua.

  1.    Perseu dijo

   Rightshtë e drejtë, e plotë

   1.    auroszx dijo

    Mendova se nuk ishte ende plotësisht i plotë, duke e shkarkuar për të provuar ... Unë shoh që nuk ka versione të dedikuara, kështu që unë do të shkarkoj ose Gnome ose KDE mendoj ...

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë kam qëndruar gjithsesi ... Unë mendoj se ia vlen të marr një shije

 2.   Jezu dijo

  pyesni, rroje-qt vjen me vezë të verdhë ose openbox, nëse sjell vezë të verdhë ia vlen të provoni

  1.    auroszx dijo

   Nuk sjell asnjërën prej të dyjave, ju mund të përdorni ndonjë Menaxher të Dritareve, megjithëse zakonisht përdoret me Openbox, Compiz dhe KWin.

   1.    Jezu dijo

    E kuptova që brisku-qt shoqërohet me vezë (e cila është gjithashtu në qt) por ndërkohë shkon dorë për dore me openbox (e cila as nuk është një alternativë e keqe)

   2.    Perseu dijo

    Mund të funksionojë edhe me murmuritje (Gnome)

    1.    nano dijo

     Razor-Qt është si një parazit, i përmbahet gjithçkaje xD

     1.    Marco dijo

      Jam kurioz ta provoj në Chakra, por kam frikë të mos ngatërroj sistemin.

     2.    Perseu dijo

      Nuk do të ndodhë që të mos ju pëlqejë dhe t'i jepni një sudo pacman -Rsn XD. Seriozisht, më besoni se nuk ka mënyrë më të mirë për të provuar briskun sesa në chakra ;-), 0 rrëmujë dhe shumë të sigurt.

 3.   sieg84 dijo

  Sipas blogut Mageia është Xfce 4.8.3.
  Më në fund doli. 🙂

 4.   leonardopc1991 dijo

  Qij djemtë Mageia, unë sapo mbarova së shkarkuari 4 GB izo të mageia 1 dhe tani ata dalin me versionin që ju japin, thashë, do të qëndroj me mandriva

  1.    TDE dijo

   LOL

   1.    leonardopc1991 dijo

    ultra lol

  2.    Annubis dijo

   Ju e qeni veten, sepse nuk jeni "cool"

   1.    leonardopc1991 dijo

    Jo jo nuk jam i ftohtë Dukem si provë Perseus dhe provë distros

 5.   Marco dijo

  Pa dashur të gjeneroni një flakë, a e keni kuptuar tashmë që në llogaritjen e 7 ditëve të fundit të DistroWatch, Mageia shfaqet në vendin e dytë? hehe, kjo nuk është asgjë, Chakra ime e dashur është në pozitën e 14-të, megjithëse me të vërtetë nuk besoj në saktësinë e kësaj faqe, nëse është shumë informuese.

  1.    Windousian dijo

   Për çfarë ju informon?

   1.    Annubis dijo

    Se shumë kanë klikuar në lidhjen Mageia xD

    1.    Windousian dijo

     Shumë informuese atëherë: P.

     E çuditshme do të ishte që nuk ishte në pozicionet e para (lexoni këtë artikull për të kuptuar pse).

   2.    Marco dijo

    Ishte përmes DistroWatch që mësova për numrin e madh të distros që ekzistojnë, dhe karakteristikat e tyre. kjo më ka shtyrë të provoj disa prej tyre, disa interesante, të tjera, për mendimin tim, një katastrofë !!!!! Hahaha

    1.    Windousian dijo

     Të njohësh shpërndarje të reja është një faqe e shkëlqyeshme.

 6.   ersdol dijo

  Të mirë.

  Kam gjetur shumë interesante një artikull të lidhur me referencën vijuese:
  http://www.sied.com.ar/2011/07/linux-contra-la-obsolescencia.html

  Përshëndetje linuxeros

  1.    TDE dijo

   Komenti juaj më duket më interesant se ai shënim
   SPAM, Ju lutem

 7.   rock and roll dijo

  Për kuriozitet, unë shkarkova imazhe të drejtpërdrejta (të cilat janë të disponueshme vetëm në mjedise gnome dhe kde) dhe, për habinë time - për shkak të pritjeve që janë krijuar -, ato duken të tmerrshme. Imazhet e drejtpërdrejta thjesht nuk ekzekutohen. Ekrani bazë tregon ngarkesën e sistemit përmes shfaqjes së topave që ndodhen në logon e mageia. Pas më shumë se 10 minutash u shfaqën pesë rrathët. Unë i thashë: "Uf, më në fund", por jo, sepse pasi (prita edhe 10 minuta) asgjë. Tavolina e vdekur.
  Çfarë zhgënjimi!

  1.    curefox dijo

   A i keni regjistruar ato në një usb? nëse është kështu, duhet ta bësh me krijues imazhesh që është për openSUSE, Chakra dhe Windows, sepse me Unetbootin të paktën me Mageia 1 nuk ka punuar me atë aplikacion.

   1.    rock and roll dijo

    Përshëndetje.
    Unë kuptoj, saktësisht, unetboothin për të sjellë imazhin në USB. Unë nuk mendoja se ky ishte problemi. Në fakt, tani që e përmendët, e njëjta gjë më ndodhi pak kohë më parë kur doja të provoja OpenSuse.
    Faleminderit për paralajmërimin. Tani do të shoh nëse ka si të përdorim krijuesin e imazheve nga Debian.
    Përshëndetje.

    1.    Rajonant dijo

     Në të vërtetë, ndërsa ata ju tregojnë se problemi vjen për shkak të metodës së regjistrimit në usb, mund të përpiqeni të përdorni një program tjetër të këtij lloji siç është multisystem ose i ngjashëm, ose thjesht të përdorni komandën dd.

     1.    Annubis dijo

      As krijues imazhesh dhe as asgjë, siç ju thotë Rayonant:

      dd if=fichero.iso of=/dev/sdX

     2.    rock and roll dijo

      Faleminderit për të dhënat e komandës dd. E vërteta është që nuk e dija sepse nuk e kisha kërkuar, sepse unetboothin gjithmonë kishte punuar mirë për mua.
      Ne do ta provojmë

      PS: Në komentin tim të mëparshëm kam ngrënë aksidentalisht disa karaktere. Ideja ishte të thuash:
      "Përshëndetje.
      Unë mbajta ... »

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

     3.    rock and roll dijo

      Unë konfirmoj që me komandën dd mund të krijoni një USB të drejtpërdrejtë që funksionon në mënyrë të përsosur.
      Nga rruga, mjaft e bukur dhe e lëmuar Mageia 2. Unë nuk e provova shumë, por tregon se ata bënë shumë përpjekje për të bërë një lansim shumë të mirë.

  2.    Zrimar dijo

   Unë gjithashtu isha i zhgënjyer pasi doja të provoja edhe në modalitetin e drejtpërdrejtë. E njëjta gjë më ndodhi, vetëm, nuk e di nëse është më e keqja, unë regjistrova imazhin live në një CD normale dhe asgjë fare. Sistemi ngarkohet deri në logon Mageia dhe pastaj është i vdekur. Po prisja gjysmë ore dhe asgjë, nuk ndodhi që andej.

   Mendova se imazhi ishte i korruptuar, por duke kontrolluar shumat ato ishin mirë. Pastaj shkarkova imazhin, por me mjedisin tjetër desktop dhe kur e fillova ndodhi e njëjta gjë. Kam kontrolluar shtypjet e gabuara dhe kam bërë atë që ata propozojnë atje, por asgjë. Asgjë

   Nëse ky është fillimi, si do të jetë fundi? Në një rast tjetër do të jetë ...

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    E njëjta gjë ka ndodhur mendoj i gjallë me Mageia 1… nuk e kemi provuar ende Mageia 2.

   2.    Perseu dijo

    Për të qenë i sinqertë, nuk e provova sesionin e drejtpërdrejtë, instaloj direkt në VirtualBox :(.