LDD: Në dispozicion është Mageia 2

Ne zhytemi edhe një herë në botën magjike të "The Twilight Zone (LDD): Ka Linux përtej Ubuntu". Këtë herë ne ndajmë një shfaqje ekrani në lidhje me Mageia 2 të lëshuar së fundmi.

histori

Në fillim, ekzistonte Mandrake Linux. Një shpërndarje që dihej të ishte Ubuntu i asaj kohe: popullore, e lehtë për t'u përdorur dhe mburrej se ishte shpërndarja ideale për "të sapoardhurit". Mandrake më vonë u bashkua me Conectiva për të formuar Mandriva. Që atëherë, mbytja financiare që ka pllakosur kompaninë bëri që një grup i ish-punonjësve të Mandriva, me mbështetjen e anëtarëve të komunitetit, të krijonin një pirun të Mandriva Linux më 18 shtator 2010, domethënë një të ri. shpërndarje e udhëhequr nga komuniteti e quajtur Mageia.

Në mënyrë paradoksale, si kemi njoftuar disa ditë më parë, Mandriva Linux njoftoi se kontrolli i projektit do të kthehet në komunitet, i cili tashmë ka gjeneruar spekulime rreth bashkimit të mundshëm të Mageia dhe Mandriva.

Mageia 2 karakteristikat kryesore

Kerkesa minimale:

 • Procesori: çdo procesor AMD, Intel ose VIA;
 • Kujtesa (RAM): minimumi 512 MB, rekomandohet 2 GB;
 • Hard disk (HDD): 1 GB për një instalim minimal, 6 GB për një instalim të plotë;
 • Disku optik: CD ose DVD në varësi të ISO-së që përdorni (mund të kërkohet edhe një kartë rrjeti ose port USB, në varësi të sistemit të instalimit që zgjidhni);
 • Karta grafike: çdo ATI, Intel, Matrox, nVidia, SiS ose VIA;
 • Karta e zërit: çdo AC97, HDA ose Sound Blaster.

Ashtu si në distrot tjera, për funksionimin korrekt të pajisjeve të caktuara është e nevojshme të instaloni drejtuesit pronësorë, të cilët janë të disponueshëm në depot "jo të lira".

Bazuar në: i pavarur (fillimisht i bazuar në Mandriva)

Mjedise desktop: vjen me KDE4 SC 4.8.2 të instaluar si parazgjedhje. Sidoqoftë, mjediset e tjera të njohura të desktopit janë në dispozicion në depot për instalim: GNOME 3.4, XFCE 4.9, LXDE, Razor-Qt, E17.

Versione: ekziston një version për ta instaluar në PC dhe një tjetër për serverat. Mund të ekzekutohet si CD e Drejtpërdrejtë.

Sistemi i paketimit: RPM (urpmi)

instalim: vjen me një magjistar grafik për ta bërë instalimin shumë të lehtë.

Mbështet spanjishten: po.

Tur vizual

Faqja zyrtare e projektit: Linux Mageia
Projekti Wiki: Mageia Linux Wiki


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   René lopez dijo

  Video shume e mire ..
  Mjaft shpjeguese, si ato të mëparshmet.
  Në pritje të rishikimit të Sabayon 9 ..

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Trueshtë e vërtetë ... çështja është që e gjithë kjo duhet të jetë në një vend. Nga ana tjetër, përsëriten disa funksionalitete, për shembull konfigurimi i gjuhës, etj.
  Qendra e konfigurimit duhet të jetë vetëm një ... që është shumë e vështirë për tu bërë në Linux nga natyra e saj (gjithçka është një program) por hej ...
  Nje perqafim! Paul.

 3.   Guxim dijo

  kjo *

 4.   Guxim dijo

  Prezantim shumë i mirë, sepse Mageia është vite drite përpara Ubuntu

 5.   Të ndryshme dijo

  Në temën e «konfuzionit» midis Qendrës së Kontrollit Mageia dhe Cilësimeve të Sistemit KDE, të thuash se ato nuk janë aplikacione të përsëritura që shërbejnë për të njëjtin qëllim, pasi që Qendra e Kontrollit Mageia shërben për të konfiguruar sistemin ndërsa KDE ka vendosur KDE konfiguroni mjedisin desktop, të cilat nuk janë të njëjta

 6.   Guxim dijo

  Njeriu ajo që mund të të them është se bazohet në Slackware dhe përdor Pacman si menaxher paketash.

  Ka dy degë:

  - Rryma (kodrina)
  - Të qëndrueshme

 7.   Joshua Hernandez Rivas dijo

  në lidhje me Dimensionin e Panjohur ,,, Unë kam kërkuar për informacione Frugalware për një kohë të gjatë, shumë pak ishte krijuar