Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion

Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion

Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion

Vetëm disa ditë më parë, ekipi i zhvillimit të GNU / Linux Mageia Distro na ka dhënë befasinë e këndshme të njoftimit se imazhet e para të provës Mageia 8, janë në dispozicion për të gjithë ata të apasionuarit pas Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, por mbi të gjitha entuziastët dhe ndjekësit e Distro tuaj, ndihmojnë për ta zhvilluar atë, në mënyrë që të arrijnë me sukses versioni përfundimtar (i qëndrueshëm) i Mageia 8.

Në këtë imazh të parë të ofruar, ata theksojnë se do të ketë azhurnime të paketave në shkallë të gjerëDhe tipare të reja të implementuara për të përmirësuar atë që Mageia tashmë u ofron të gjithë përdoruesve dhe komunitetit të saj.

Mageia 8: Hyrje

Që nga viti 2011, në Blog DesdeLinux Ne kemi ndjekur dhe publikuar zhvillimin e Distro-s në fjalë, domethënë që nga artikulli ynë i parë në lidhje me të në versionin e tij 1.0 në 2011, deri në 2 të mëparshëm, në lidhje me versionin e tij aktual dhe të qëndrueshëm 7.

Të cilën ne rekomandojmë ta rishikojmë, pasi që, siç thamë, është versioni aktual i qëndrueshëm.

magji 7
Artikulli i lidhur:
Beta e dytë e Mageia 7 me LibreOffice 6.2 është këtu
logoja e mageia
Artikulli i lidhur:
Versioni i qëndrueshëm i Mageia 7 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Derisa, për më shumë informacion zyrtar në lidhje me të, ju mund të shkoni në tuaj faqen zyrtare të internetit dhe / ose tuajin Blog zyrtar, të dy në spanjisht.

Mageia 8: Përmbajtja

Mageia 8: Alfa juaj e parë 1 Fotografitë e disponueshme

Për këtë imazhi i parë i disponueshëm Alpha 1, zhvilluesit e saj ofrojnë sa vijon:

Përfshihen azhurnimet kryesore

 • thelb: 5.7.4
 • glib: 2.31
 • gcc: 10.1.1
 • rpm: 4.16.0
 • Kromi: 81
 • Firefox: 68.9
 • LibreOffice: 6.4.4
 • Plazmë: 5.19.1
 • GNOME: 3.37
 • Xfce: 4.15.2

Përveç kësaj, ajo përfshin sa vijon përmirësime të mëdha:

 • Mbështetje më e mirë për ARM, të gjitha paketat janë ndërtuar për Aarch64 dhe ARM v7.
 • Shumë përmirësime në instaluesin, i cili tani ka mbështetje më të mirë për F2FS dhe Nilfs2.
 • Optimizimi i menaxhimit të paketës. Paketa rpm 4.16 tani sjell shumë përmirësime.
 • Për më tepër, analizimi i meta të dhënave në urpmi është rritur gjithashtu duke përdorur ngjeshjen e ZStd.

Lista e plotë e tipareve të magji 8 mund të lexohet nga sa vijon lidhje.

Më shumë detaje mbi Mageia 8

download

Nëse jeni përdorues i pasionuar i Magjia ju mund të shkoni në faqen zyrtare dhe të shkarkoni tha Version Alpha 1 nga këtu, duke përdorur sa më poshtë lidhje. Ose versioni juaj aktual i qëndrueshëm duke shtypur më poshtë lidhje.

Mos harroni se:

"Shumëllojshmëria e imazheve ISO të disponueshme është e njëjtë me atë të Mageia 7, duke ofruar instalues ​​për sisteme 32-bit dhe 64-bit, imazhe Live 64 bit për Plasma, GNOME dhe Xfce, si dhe imazhin Live 32-bit me Xfce .". Ekipi i Mageia.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, dhe përsëri duke cituar Ekipi i Mageia, është mirë të kihet parasysh se:

"Mageia është një sistem operativ falas i bazuar në GNU / Linux. Shtë një projekt i komunitetit, i mbështetur nga një organizatë jofitimprurëse e kontribuesve të zgjedhur. Misioni ynë: të ndërtojmë mjete të shkëlqyera për njerëzit. Përtej lindjes së një sistemi operativ të sigurt, të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm, qëllimi është gjithashtu të ndërtojmë dhe mbajmë një komunitet të njohur dhe të besueshëm brenda botës së softuerit të lirë.". Ekipi i Mageia.

Nëse ju pëlqen dhe përdorni Mageia, dhe ju dëshironi bashkëpunojnë me të, mund ta bëni në shumë mënyra në vijim lidhje nga faqja e saj zyrtare e internetit ose shprehni mbështetjen tuaj për sa tha Distro e GNU / Linux Në tjetrën lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth të ashtuquajturit GNU / Linux Distro «Mageia», e cila po fillon rrugën e saj për në version i ri 8, dhe që tenton të dihet mirë sepse konsiderohet a Sistem operativ i qëndrueshëm dhe i sigurt për kompjuterë desktop dhe server; të jetë shumë interesi dhe dobia, Për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.