Në dispozicion Mageia 5

magji 5

Pas një viti zhvillimi, versioni i ri i Mageia është më në fund jashtë, zonja dhe zotërinj.

Risi e saj kryesore është mbështetja për UEFI, e cila çoi në shumë ndryshime në instaluesin e saj, ndër të tjera mbështetje për RAID dhe integrim me GRUB 2. kësaj i shtohet se vjen me kernel 3.19.8, Xorg 1.16.4. 4.14.3, KDE 3.14, GNOME 2.4.5, Kanellë 1.8.0, MATE 4.12, XFCE 0.9.0, LXQt 5.1.2, Plasma 4.4.2.2, LibreOffice 31.7.0 dhe Firefox ESR 38 (së shpejti do të azhurnohet në versionin ESR XNUMX) Çfarë thonë ata?

Shkarkoni Mageia 5

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Ajo që më duket interesante është përfshirja e XFCE, Kanellës, Mate dhe Gnome. Para se t'ju jepte vetëm opsionin e Kde. Si për të provuar. Të fala.

  1.    transportues uji dijo

   Për dijeninë time, Mageia gjithmonë ka ofruar mundësinë për të instaluar desktopë të tjerë, por është dhe vazhdon të jetë qendrore e KDE dhe Gnome. KDE dhe Gnome mund të testohen (dhe instalohen) nga versionet »Drejtë»; për të instaluar desktopë të tjerë duhet ta bëni atë nga një version "instalimi tradicional" ose instalimi në rrjet.

   Kam instaluar Mageia 3 KDE (tani 4 dhe së shpejti 5) në një makinë dy vjet më parë dhe mendoj se distro është një nga më të mirat. Ajo që më ka bërë përshtypje në lidhje me distro është një komunitet miqësor dhe një organizatë transparente. Unë kurrë nuk kam pasur probleme me distro ose me azhurnime normale ose kalimin nga versioni 3 në 4.

   Zhvillimi i versionit 5 hasi probleme, por ekipi ka patur kuptimin e duhur për t'i rregulluar ato përpara se të lëshojë versionin. Ata kanë marrë 7 muaj më shumë se sa pritej, me një kosto: nuk është plotësisht e azhurnuar. E shoh në desktopin tim të preferuar, Iluminizmin, i cili është lënë në edicionin e fundit E18, një version që kishte probleme shumë prej të cilave u rregulluan në E19.

   Pavarësisht nga zhgënjimi me E18, Mageia është një distro solide që ia vlen të përdoret.

 2.   i paemëruar dijo

  Pyes veten nëse një ditë do të kemi lxqt në depot e debianit

  regards

 3.   Korniza dijo

  A mund ta përdor për të zgjatur jetën e një laptopi të vjetër hp me një procesor AMD?

  1.    javierreta dijo

   Po, mund ta përdorni. Nuk do t'ju zhgënjejë