MagpieOS: një shpërndarje në Bangladeshi bazuar në Arch Linux

Sistemi i Magpie

sot Ne do të shfrytëzojmë rastin për të hedhur një vështrim në këtë shpërndarje Linux e cila është praktikisht e re. MagpieOS është një shpërndarje Linux krijuar nga një Bangladeshi i ri, kjo u krijua me qëllimin e thjeshtë të krijimit të shpërndarjes tuaj Linux.

Rizwan është krijuesi i MagpieOS dhe ai filloi të përdorë Linux disa vjet më parë, për të cilin u habit dhe e inkurajoi atë për të krijuar shpërndarjen e tij Linux.

Do të ketë nga ata që mendojnë

"Një shpërndarje tjetër e hedhurinave, e cila është e padobishme, vetëm një më shumë për grumbullin."

Ata mund të kenë ose jo të drejtë, unë nuk jam kush, për ta gjykuar këtë pjesë, por a mund ta them atë ky është thjesht qëllimi i burimit të hapur, duke ju liruar nga marrja e kodit dhe duke bërë atë që ju pëlqen me të, për sa kohë që bëni të njëjtën "siguroni kodin".

Dhe kjo pjesë është e diskutueshme sepse ka shumë aplikime dhe shpërndarje që thjesht shkelin këtë rregull të thjeshtë.

magjistarët

Por, duke u kthyer në pikën, sa prej jush nuk dëshiron të jetë në gjendje të krijojë shpërndarjen tënde Linux, qoftë sepse dëshiron të kontribuosh diçka për komunitetin, përqendrohesh në ndonjë nevojë ose thjesht sepse ke njohuri.

MagpieOS ka për qëllim të jetë një shpërndarje e thjeshtë, vetëm me atë që është e nevojshme pa shtuar ose eliminuar, vetëm atë që është e drejtë.

Çfarë është MagpieOS?

MagpieOS është në thelb një shpërndarje Linux bazuar në Arch Linux që ka GNOME 3 si mjedisin e tij kryesor të desktopit megjithëse kemi gjithashtu mundësinë të zgjedhim një version me XFCE.

Karakteristikat e MagpieOS

Brenda programeve që na ofron MagpieOS vendas gjejmë: Firefox si shfletues uebi, LibreOffice siç janë suita e zyrës, menaxheri i shkarkimit Uget, mjeti pastrues Bleachbit, Notepadqq, SUSE Studio Image Writer, Menaxheri i Paketave Pamac, Gparted, Gimp, Muzikant Rhythmbox, Regjistrues i thjeshtë i ekranit si aplikacion për regjistrim desktop.

Ne gjithashtu gjetëm disa shtesa të përfshira për Gnome si dhe mjeti për rregullimet e Gnome.

Zemra e sistemit është Kernel 4.15 e cila tashmë ka rregullime që zgjidhin problemet e Spektrit dhe Meltdown.

edhe krijuesi i MagpieOS na jep një depo të personalizuar me ikona dhe tema të cilat sipas Rizwan këto nuk janë të disponueshme në shpërndarjet e tjera të bazuara në Arch ose AUR.

MagpieOS tashmë ka disa azhurnime deri më tani këtë vit, pasi që aktualisht është në versionin e tij 2.2 dhe vetëm në janar ishte në versionin e tij 1.0, prandaj është një shpërndarje që azhurnohet vazhdimisht.

Duke qenë i bazuar në Arch Linux ai ka të gjitha përfitimet dhe përfitimet e tij, duke përfshirë edhe atë kryesor, dhe për mendimin tim gjëja më e mirë për Arc është se ajo është Rolling Release.

Kur Rizwan filloi me Linux, ai filloi të përdorë Ubuntu dhe nëse unë pajtohem me të në diçka, është në vijim, ajo për të cilën ata na shkruajnë:

Në fillim, ai ishte i kënaqur me të. Sidoqoftë, nganjëherë programi kompjuterik që keni dashur të instaloni nuk ka qenë i disponueshëm në depo dhe ju është dashur të Google-it PPA-në e duhur. Ju vendosët të kaloni në Arch sepse Arch ka shumë paketa që nuk ishin të disponueshme në Ubuntu. Rizwan gjithashtu i pëlqente fakti që Arch është një version celular dhe do të jetë gjithmonë i azhurnuar.

Megjithëse një nga problemet e mëdha të Arch Linux është që instalimi i tij nuk është miqësor me përdoruesit e rinj, si dhe fillestarët. Ishte ajo që e bëri Rizwan të thjeshtonte këtë proces.

Dhe kështu lindi MagpieOS, në mënyrë që të lehtësojë instalimin dhe migrimin e Ubuntu në një sistem më miqësor.

Shkarkoni MagpieOS

Nëse jeni kurioz të provoni këtë shpërndarje Linux për ta instaluar ose thjesht për ta provuar në një makinë virtuale, mund të shkarkoni sistemin e ISO nga faqja e saj zyrtare në internet ose në faqen tuaj në burim forge.

Në të njëjtën mënyrë, nëse doni të mbështesni zhvilluesin, mund ta bëni atë nga opsionet që na lë në faqen e saj zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   netcelo dijo

  Përshëndetje, pasi e zbulova këtë distro, jam shumë i lumtur, pasi ishte hibrid i të qenit i detyruar të merresh me vrazhdësinë e harkut dhe të kalosh në pjesën shembullore, nuk po them që gjithmonë duhet të shkosh kundër rrymës, por ndonjëherë ju duhet të jepni mundësi. MagpieOS më mësoi se ju mund të bëni diçka mirë dhe të përmirësoni, udhëzuesi i tij i thjeshtë i instalimit është deri tani i pamposhtur, pas vdekjes së Antergos, unë kam pasur përvojën më të mirë të Arch me MagieOS pasi askush tjetër nuk ka ndaluar së punuari për mua deri më tani. Kritikoni në favor, shumë, por kundër, repo e tij, ajo u vjetëruar, zhvilluesi, la projektin të braktisur, është për të ardhur keq që diçka kaq e thjeshtë që unë mund të bëj shumë njerëz të lëvizin në Linux, është lënë mënjanë, një keqardhje e madhe , për këdo që dëshiron të provojë dhe të ketë një mundësi përveç klasikëve ubuntu, i cili është shumë i mbivlerësuar, debia, centos, etj…. Duke pasur parasysh këndvështrimin, të paktën më shumë se 18 vjet përdorimi të pastër të Linux, shpresoj që projekti Solus të mos bjerë në të njëjtën gjë, shpresoj që të zgjerojë repon e tij dhe të fillojë të lëshohet më i butë si distrot e tjera që shumë i pëlqejnë, në ajo që Arch në veçanti është diçka që u desh pak për të zbuluar dhe ishte e këndshme, por sot mund të japë inkurajim për një projekt që ngadalë po shfaqet si Solus, dhe nëse mbështetet do të ishte shumë i madh dhe më shumë. Unë e di që MagpieOS do të vdesë së shpejti, një turp, shpresoj që zhvilluesi i tij të rishikojë dhe të vërë bast më shumë dhe t'i japë një kthesë asaj situate. Rezultatet e kërkimit
  Rezultatet e Uebit

  Namaste