[Këshillë] Lidhja e pajisjeve MTP

Përshëndetje kolegë, mirëmëngjes.

Disa ditë më parë fitova një Motorola Razr D1. Dhe këto pajisje, si shumë të tjera, lidhen përmes MTP (Protokolli i Transferimit të Mediave) i cili funksionon mjaft mirë në Windows dhe Mac, por e vërteta është se në GNU / Linux është disi e rëndë.

Duke bërë disa hulumtime dhe duke bërë disa prova, gjeta një mënyrë mjaft të thjeshtë për të lidhur pajisjen dhe për ta montuar atë si një pajisje të lëvizshme.

Në ArchLinux:

sudo pacman -S mtpfs kio-mtp

Alternativë nëse përdorni Nautilus:

sudo pacman -S gvfs-mtp

Sapo të instalohen varësitë, thjesht lidhni pajisjen përmes kabllit USB, duke e lidhur pajisjen si pajisje MTP.

Tani mund të eksplorojmë kujtesën e celularit sikur të ishte një pajisje USB.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Giskard dijo

  Interesante. Unë isha gati për të blerë (më në fund) një telefon të zgjuar dhe kjo funksionon për mua. A e dini se çfarë pakete nevojitet në Xubuntu (përveç mtpfs) që Thunar ta trajtojë atë?

 2.   John Paul Jaramillo dijo

  Në Debian GNU / Linux përdor paketën mtpfs për të menaxhuar skedarët në smartphone-in tim, mendoj se quhet i njëjti në Xubuntu.

 3.   diazepani dijo

  E njëjta metodë në Debian. Ju duhet ta përpiloni atë nga git.
  http://gnulinuxvagos.es/topic/1543-soporte-mtp-en-debian-con-kde/

  Paralajmërim. Ju nuk keni pse të hapni delfinin nga njoftuesi.

  1.    eliotime3000 dijo

   Në rastin tim, unë përdor Samsung Galaxy Mini GT-S5570B me Wheezy si si një USB dhe si një antenë Wi-Fi dhe funksionon shumë mirë me Wheezy.

 4.   auroszx dijo

  Po, kjo lejon që pajisjet MTP të lidhen, por keni harruar të përmendni se protokolli MTP nuk funksionon shumë mirë në Linux dhe shpejtësitë e transferimit mund të jenë turp. Unë kam vuajtur tashmë: /

  1.    Leper_Ivan dijo

   Epo mbase varet nga pajisja, sepse me celularin tim funksionon shpejt.
   Dhe nëse lexoni në fillim, thotë se në Linux nuk funksionon as mirë.

 5.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  Instaloni më mirë gMTP, më e thjeshtë e pamundur

 6.   MSX dijo

  E mrekullueshme, mundohem dhe komentoj.

 7.   Sergio dijo

  Shume mire! Meqenëse ndihma e ArchLinux ishte e pamundur për mua ta bëja atë të funksiononte, falënderoj!

 8.   Jorge dijo

  Unë vetëm kapur këtë dhe është vlerësuar. Unë bëra testin në KDE, por problemi është se koha e qasjes është më e gjatë. Kjo e bën gjithçka të ngadaltë, madje edhe hapjen e një skedari të thjeshtë.

  Imagjinoni të kopjoni një dosje të tërë muzike.

  Sidoqoftë vlerësohet.

  Testuar me një Moto X në Gentoo.