MAME hap zyrtarisht burimin

Epo, unë nuk jam një plak, por nëse marr nostalgji dhe më pëlqejnë lojërat Arcade, mos me gjyko! Epo, tashmë ka shënime rreth MaMe këtu, por sot ju informoj se zyrtarisht është me burim të hapur.

Pamja e ekranit në 2016-03-08 10:37:22

PAS 19 VITEVE, MAME TANI AVSHT në dispozicion nën një licencë të miratuar nga OSI dhe të aprovuar nga FSF! FALEMINDERIT T ALL GJITHA KONTRIBUESVE QO E NDIHM THN KIST T TO SHKOJN AS ASHT SI TOO MUNDSISHT!

MaMe ishte gjithmonë me burim të hapur, por nën licencën e tij, e cila siç e dini për shumë zhvillues nënkuptonte kufizime, të tilla si bërja e versionit tuaj për një projekt komercial, si pasojë ai gjithashtu u kufizua në vetvete për të sjellë inovacione dhe për t'u zhytur në botën e lojrave video. Ky emulator është në dispozicion për linux dhe windows.

Ka shumë rome, unë veçanërisht provova disa që më pëlqyen në lidhje me ato makina Arcade që kam përdorur për të luajtur si fëmijë dhe të kalojnë orë humbur paratë e mia, por duke kaluar një kohë të mirë (hahaha). Thjesht shkoni në google dhe vendosni emrin e lojës që dëshironi më shumë me fjalët "dhomë mame" dhe kaq. Në faqen e tyre zyrtare mund të gjeni edhe disa dhoma KETU.

Jo në humor për të bërë një bujë të tillë, është gjithashtu më mirë nëse i shkarkoni ato Mega Pako atje. Disa prej tyre peshojnë deri në 20 GB në lojëra të pastra, mund ta imagjinoni? Një lojë nuk peshon më shumë se 1 MB, ato duhet të jenë si lojëra 9341209480129350912859150 hehehe.

Me pak fjalë, ai lëvizi me licencën GPLv2 dhe disa nga përbërësit e saj  3 Klauzola Licenca BSD, plus licenca të tjera, sepse varet nga shumë shtojca të palëve të treta.

En GitHub Ky është kodi i tij burimor, për ata që nuk duan të humbin një sekondë tjetër dhe vazhdojnë të zhvillojnë ose instalojnë këtë aplikacion.

Unë e instalova atë në nenexhik linux për 30 sekonda si kjo:

aptitude install mame mame-tools mame-extra

Ne editojmë skedarin e konfigurimit:

vi /etc/mame/mame.ini

Këtu vendosim «1» nëse keni një procesor multicore

# Vendosni multithreading në '1' nëse keni më shumë se një bërthamë
multitreading 1

Dhe këtu shtojmë se ku do të jenë dhomat tona, si parazgjedhje i sjell këto shtesa atje ku normalisht shkarkoni dhomat tuaja.

rompath $ HOME / mame / rom; / usr / local / share / games / mame / rom; / usr / share / games / mame / rom

Dhe ne përdorim emulator me:

/usr/games/mame

Pamja e ekranit në 2016-03-08 10:32:48


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruisu Cordova dijo

  një lajm i shkëlqyeshëm për lojtarët klasikë: 3

  1.    brodydalle dijo

   Po, për të luajtur! Faleminderit per komentin tuaj

 2.   bitl0 dijo

  e shkëlqyeshme, kjo si ndërfaqe qmc2 dhe një multi-emulator retroarch.

  1.    brodydalle dijo

   po qmc2 është një front i shkëlqyeshëm për këtë aplikacion. Faleminderit per komentin tuaj