Mandriva përsëri lufton falimentimin dhe premton të afrohet me komunitetin e saj

DesdeLinux ka ndjekur nga afër zhvillimin e ngjarjeve përreth Mandriva dhe problemet e saj financiare, fakti i mos botimit të diçkaje para dhe në kohën e duhur ishte sepse asgjë konkrete nuk ekzistonte akoma (përveç faktit të shmangies së falimentimit), por kishte akoma shumë dyshimet në ajër dhe tani që dihen pak më shumë për të ardhmen e tij, ne shfrytëzuam rastin për të dhënë lajmin e plotë: D

Ngjarjet

12 Prill 2012

Një reklamë shfaqet në blogun e tij zyrtar me titull: Përshëndetje, komunitet. Bëni veten të dëgjuar! Aty ku, në përmbledhje të shkurtër dhe siç tregon titulli i tij, nga komuniteti kërkohet që të kontribuojë me ide, këshilla dhe madje të ekspozojë ankesat e tij në lidhje me Mandriva, me synimin për mbledhjen e përgjithshme që do të zhvillohej më 30 Prill.

30 Prill 2012

Asambleja e përgjithshme e Mandriva takohet për të diskutuar të ardhmen e shpërndarjes franko-braziliane dhe në fund të ditës, Drejtori i Operacioneve Jean-Manuel Croset komunikuar shkurtimisht në Kësaj radhe rezultati i takimit në fjalë:

Takimi i përgjithshëm i aksionarëve të Mandriva shkoi mirë.

Ndër të tjera, një rikapitalizim është aprovuar dhe do të përfundojë në 10 ditë. Rishikimi i strategjisë filloi dy javë më parë dhe do të përfundojë me vendimet përkatëse të marra në mes të majit.

Siç mund ta shihni, ky mesazh nuk është shumë i qartë, ai vetëm konfirmoi vazhdimësinë e shpërndarjes. Pas disa ditësh, shfaqet thënia e mëposhtme: I dashur Komunitet - II, e cila shpjegon më mirë situatën:

2 maj 2012

I dashur komunitet, siç është premtuar, këtu është një azhurnim i shkurtër mbi atë që është arritur dhe ku po shkojmë.

Jehona e Komunitetit është shumë mbresëlënëse. Mandriva Linux ka ende mbështetësit dhe ndjekësit e saj, por unë gjithashtu kam ndjerë zhgënjimin e tyre gjatë viteve të fundit dhe mungesa e informacionit në muajt e fundit është sigurisht një faktor kryesor në shpjegimin pse shumë prej jush ndiheshin të vetmuar, pa e mbajtur dikush . Kjo nuk ishte kurrë rasti. Ne kemi pasur ndoshta kohët më të trazuara që ka përjetuar Mandriva SA dhe jam i lumtur që kjo ka mbaruar tani për tani. Fatkeqësisht, ai nuk ishte në gjendje të komunikonte asgjë, pasi kjo mund të kishte rrezikuar të ardhmen tonë. Masat për të zgjidhur vështirësitë ishin vërtet si ecja në vezë, çdo njoftim mund të jetë kërcënues për jetën e temës së negociatave.

Situata e vështirë që kemi provuar ka shumë arsye të ndryshme që nuk mund dhe nuk do të zbulohen këtu, pasi disa janë të mbuluara nga marrëveshjet e mos zbulimit dhe disa kanë të bëjnë me të kaluarën dhe siç e dimë të gjithë e kaluara nuk mund të ndryshohet. Detyra ime është të marr parasysh të kaluarën dhe të përpiqem të mos bëj të njëjtat gabime. Kjo nuk është aspak e lehtë, duke marrë parasysh që ne jemi një kompani tregtare me punëtorë me rrogë që varen nga operacionet për jetesë dhe aksionarët që financojnë kompaninë duan të shohin rezultate çdo muaj. Arsyeja kryesore pse Mandriva SA rregullisht kishte vështirësi është sepse, në të kaluarën, rregulli themelor i të ardhurave që mbulonte kostot nuk ishte respektuar. Kjo duhet të ndryshojë, ka mënyra për ta arritur këtë, por kjo do të thotë që ne duhet të gjejmë mënyra alternative për të punuar dhe promovuar produktet që kanë një mundësi tani në treg.

Projekti Mandriva Linux ka të drejtë të jetë një hapësirë ​​ku mund të zgjerohet, dhe për bashkëpunëtorët dhe fansat, një vend ku ata mund të shprehin talentet e tyre. Po punojmë pikërisht për këtë tani dhe për dy javët e ardhshme. Ne do të shpallim drejtimin që synojmë të marrim projektin gjatë javës së tretë të majit. Nuk ka dyshim se do të jetë e vështirë për të përmbushur të gjitha pritjet dhe dëshirat, ka shumë dhe disa nuk janë në përputhje me të tjerët, por ne do të përpiqemi të arrijmë atë që mund të jetë e dobishme dhe më premtuese për komunitetin dhe për Mandriva Linux projekti Qëndroni të ndezur dhe mos ngurroni të përdorni adresën e emailit Community@mandriva.com Ndërkohë. Ne jemi ende duke dëgjuar dhe duke iu përgjigjur email-eve të shumta të marra gjithashtu!

Kjo është mënyra si janë gjërat deri më sot, duke qenë një lajm i shkëlqyeshëm për botën GNU / Linux dhe për vetë Mandriva, pasi gjithçka tregon se ata kanë rikthyer hapat e tyre dhe kanë vënë këmbët në tokë duke marrë vlerën e drejtë të komunitetit Një komunitet që në këto pjesë është themeli i çdo projekti, pavarësisht nëse ka një qëllim komercial apo "shoqëror". Urime Mandriva SA, Shpresoj që shpërndarja juaj të shkëlqejë edhe një herë me dritën e vet: D… Sapo të kemi lajme të reja në lidhje me drejtimin e ri të Mandriva, sigurohuni që do t'ju informojmë këtu;).

Nga rruga, shkoni përpara dhe shkruaj Community@mandriva.com për të ekspozuar shqetësimet ose sugjerimet tuaja, ju nuk humbni asgjë, unë e bëra atë dhe me shumë mirësi Drejtori i Operacioneve mori mundimin për t'iu përgjigjur: D, kjo është një pikë e shkëlqyeshme për t'u marrë parasysh, të paktën më lejoi të shkarkoj pak XD Nëse idetë tona vërtet merren parasysh do të ishte maksimumi, mos besoni; Këtu është përgjigjja në emailin tim:

I dashur Perse

Unë do të doja t'i përgjigjesha personalisht mesazhit tuaj dhe t'ju falënderoj për fjalët tuaja inkurajuese, idetë dhe kontributin tuaj që ju dhatë me mirësi. Numri i shpërndarjeve që keni përdorur është vërtet mbresëlënës! Veçanërisht marr parasysh shënimet dhe komentet tuaja mbi çmimin e shpërndarjes. Unë do të vë tërë energjinë e nevojshme në mënyrë që vendimet e marra gjatë Asamblesë së Përgjithshme dhe Mbikëqyrjes së ardhshme të Conseil të shkojnë në drejtimin e duhur: në favor të komunitetit Mandriva dhe përdoruesve të tij.

Ndërkohë, dëshiroj edhe një herë t'ju falënderoj për ndihmën tuaj të mirë dhe besimin që i keni dhënë punës sonë!

Mos ngurroni të më kontaktoni me sugjerimet dhe komentet tuaja në çdo kohë.

Juaji sinqerisht

Jean-Manuel Croset

Siç do ta shihni, një nga sugjerimet e mia ishte, ndër të tjera (përveç treguar se sa shpërndarje kam përdorur XDD), se kostoja e paketë energjie, në mënyrë që shumë më tepër prej nesh të mund të kenë qasje në të: D, dhe ju, çfarë sugjerimesh ose kërkesa do të bënit?

Fuente: Blog Mandriva

Pershendetje


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sieg84 dijo

  Distroja ime e parë në 2007.

  1.    Perseu dijo

   Seriozisht? Ne tashmë jemi 2 atëherë ^. ^

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Perseus + Windows + WinVista? … O_O… mund të thuash se ke grip… LOL !!

    1.    Perseu dijo

     XD, është ajo që duhej t'i përgjigjej komentit XDDD

   2.    sieg84 dijo

    Po! Herën e parë që hasa në KDE3.5

    Eh për të thënë që unë përfundova disi i irrituar me atë Mandriva 2007 sepse nuk dija ta përdorja atë KDE3.5, nuk shpëtoi ndryshime të dreqit. (i cili në atë kohë nuk e dinte se ishte një KDE, Gnome, XFCE).

    Në pritje të lajmeve që mund të sjellë një e ardhshme Mandriva 2012.

   3.    Të ndryshme dijo

    Tre xD

    1.    Perseu dijo

     XD, mirë, le të ndërtojmë një klub pastaj XD

     1.    anubis dijo

      4. Por nuk ishte në 2007, nëse jo në 2003

     2.    Annubis dijo

      Oh dhe me Mandrake 9.2, jo me Mandriva

 2.   Marco dijo

  E provova për një kohë dhe më pëlqeu shumë, por me azhurnimet e fundit, nuk mund ta bëja kurrë wifi-in tim të funksionojë. përndryshe, ndërsa një pamje e ngjashme mund të arrihet me punë, mua më pëlqen tryeza e Mandriva.

  1.    Eder dijo

   Unë nuk e njoh shumë mirë Mandrivia pasi që jam relativisht i ri, mandrivia përdor KDE si parazgjedhje? Nëse po, kohët e fundit kam pasur probleme me sabayon dhe KDE Bluetooth nuk funksionoi, bluedevil nuk e njohu atë, kështu që unë instalova gnome në sabayon dhe e njoha atë sikur asgje, pra problemi nuk eshte mandrivia por kde, pershendetje.

   1.    Guxim dijo

    Po, KDE si parazgjedhje

 3.   Rajonant dijo

  Lajm i shkëlqyeshëm për një shpërndarje të madhe, pyes veten nëse disa nga ata që kaluan në Mageia për shkak të pasigurisë do të rikthehen.

  1.    Perseu dijo

   Nëse më pyesni, do të doja nëse ato mund të bashkoheshin përsëri, Mandriva + Mageia + RosaLabs do të ishte i pamposhtur, XDDD ia vlen të ëndërrohet.

   1.    Guxim dijo

    Kjo shkon në kundërshtim me parimet e GNU / Linux, pasi cenon lirinë karkale.

    1.    Perseu dijo

     ???? Ku është "shkelur liria"? .¬ '

   2.    idjm dijo

    Do të ishte fantastike, nuk ishte distrova ime e parë, por ishte ajo që më lidhi në këtë botë linux

 4.   elip89 dijo

  Urime për Mandriva, një nga shpërndarjet më të mira me KDE siç kam dëgjuar

  të fala

  1.    Perseu dijo

   Po, është një nga shpërndarjet që i jep më shumë kujdes dhe integrim më të mirë kde

 5.   Guxim dijo

  Nga rruga, shkoni përpara dhe shkruaj Community@mandriva.com për të ekspozuar shqetësimet ose sugjerimet tuaja, ju nuk humbni asgjë, unë e bëra atë dhe me shumë mirësi Drejtori i Operacioneve mori mundimin për t'iu përgjigjur kësaj

  Uff nuk mendoj se është ide e mirë të them atë që kam në mendje ...

  1.    Merlin The Debianite dijo

   Pse përdorni dritare? Në rregull, nuk ka rëndësi.

   Unë kurrë nuk kam përdorur mandrake, kështu që e vërteta është se nuk di se çfarë t'i përgjigjem këtij artikulli në atë mënyrë që unë e di.

   Çfarë lajmi të mirë.

   XD

   1.    Guxim dijo

    Kam ngarkuar hard diskun e kompjuterit me një host, tani e përdor këtë me Windows që nuk është as i imi.

    1.    assuarto dijo

     Unë kurrë nuk kam njohur historinë e Guximit me hard diskun e tij të famshëm

     1.    Guxim dijo

      Inshtë në shumë komente, unë do të duhet të bëj një manga të asaj XD

     2.    assuarto dijo

      haha po do ta lexoj XD

  2.    Perseu dijo

   Pa ofenduar ty shoku im, por mendoj se nuk është kurrë ide e mirë të shkruash atë që mendon se XDDDD, ke ide jashtë këtij dimensioni ¬.¬ "

   XDDDDDD

 6.   Merlin The Debianite dijo

  Na vjen keq që ishte mandriva, mirë mandrake nuk e kam përdorur as XD

 7.   jdrv81 dijo

  Mandriva (Mandrake) është një simbol i nderuar në botën Linux. Bazuar në një degë të Red Hat, ishte shpërndarja numër një "miqësore për përdoruesit" para se Ubuntu dhe Mark Shuttleworth të vinin së bashku me pasurinë e tyre të madhe të investuar në reklama të mëdha. Më parë, të gjithë ata që donin një distro linux "të shpejtë dhe të lehtë" po kërkonin Mandriva (Mandrake). Rezultati i historisë së Mandriva, megjithëse është për të ardhur keq, është shumë i vlefshëm, pasi krijon një precedent për projektet e tjera të shpërndarjes Linux që kërkojnë të bëhen projekte ekonomikisht fitimprurëse (një koncept shumë i ndryshëm nga "i qëndrueshëm ekonomikisht") siç është Linux Mint. Menaxhimi i projekteve softuer duhet të ketë rregulla të qarta dhe shumë të rrepta që nuk bien ndesh me parimet filozofike që projekti mund të ketë. Në të ardhmen, projektet e shpërndarjes Linux do të dinë, bazuar në përvojën e Mandriva, se zgjidhja e pahijshme e konfliktit mund të vrasë fjalë për fjalë projektin. Do të duhet shumë kohë që Mandriva të rikuperohet (ndërkohë Mageia, me ish zhvilluesit e Mandriva, ngadalë por me siguri po bëhet më i fortë), por unë jam i bindur që ai do ta shërojë.