Mandriva SA evoluon

Gjatë këtyre ditëve të fundit, ka pasur shumë spekulime në lidhje me vendimet e marra nga bordi i drejtorëve të Mandriva SA, e gjithë kjo në lidhje me deklaratën vijuese, botuar më 17 maj në blogun e saj zyrtar:

Mandriva Linux do të kthehet në komunitet

Të dashur përdorues, miq, ndjekës dhe mbështetës të Mandriva Linux Distribution, pasi shqyrtoi të gjitha mesazhet, sugjerimet, idetë dhe komentet tuaja, Mandriva SA mori vendimin për transferimin e përgjegjësisë për shpërndarjen e Mandriva Linux tek një njësi e pavarur. Kjo do të thotë që e ardhmja e shpërndarjes nuk do të vendoset më në mënyrë arbitrare nga kompania Mandriva, ne synojmë të lejojmë që shpërndarja të evoluojë brenda dhe nën kujdesin e përgjegjshëm të komunitetit. Mandriva SA, natyrisht, është pjesë e këtij subjekti dhe do ta mbështesë atë me kontribute të drejtpërdrejta. Kjo lëvizje pritet të përmbushet në muajt e ardhshëm, dhe një grup punues i përfaqësuesve të komunitetit po fillon tani. Ky grup punues do të caktohet detyra e përcaktimit të strukturave, proceseve dhe organizimit të njësisë së re dhe do të fillojë të punojë në ditët e ardhshme.

Ne besojmë se kjo qasje e re është mënyra më e mirë për të arritur një marrëdhënie optimale midis Mandriva Linux dhe komunitetit të saj dhe për të inkurajuar kontributet që do të çojnë në prodhimin e produkteve më të mira të mundshme.

Disa bloge i bënë jehonë lajmit duke i dhënë hije të tilla si: "Mandriva SA injoron paketën dhe ia kalon atë komunitetit" ¬.¬, duke pasur parasysh këtë rrethanë, vendosa të pres edhe pak dhe të mos i jap lajmet në një mënyrë "në kohë", pikërisht për të mos shkaktuar këtë lloj hamendësimi;). Epo, sot (20 maj) pasdite, një deklaratë e re shfaqet në blogun e saj zyrtar, e cila lejon që të tërhiqet një rrugë e përcaktuar mirë e masave që po merren dhe po kryhen nga Mandriva, pa më shumë, këtu lajmet:

Mandriva SA evoluon

Duke marrë parasysh mjedisin dhe tregun e saj, Mandriva SA përshtat strukturën dhe metodat e saj. Ne do t'i bazojmë produktet tona në të ardhmen e teknologjive, bashkëpunimeve dhe shoqatave që garantojnë vlerën më të madhe të shtuar për përdoruesit dhe klientët.

Si i tillë, ne kemi vendosur të adoptojmë një qasje ndryshe nga e kaluara "një madhësi i përshtatet të gjithëve", duke kërkuar bashkëpunimin më të mirë të mundshëm për secilin produkt dhe shërbim. Kjo do të na lejojë të japim përgjigjen më të mirë ndaj nevojave të klientëve tanë. Ne do t'i bazojmë produktet tona si më poshtë:

 • Desktop, Produkte OEM dhe Qendra e Kompetencës për Edukim

Bashkëpunimi dhe shkëmbimet me Mandriva Linux (entiteti në krijim), kontributet dhe mbështetja për projektin.

 • Produktet e serverit

Bashkëpunimi dhe shkëmbimi me komunitetin Mageia, kontributet në projekt.

 • Produkti Pulse2

Zhvillimi i brendshëm dhe kontributet në projektin Mandriva Linux.

Projektet kërkimore

Bashkëpunimi dhe pjesëmarrja në projektet aktuale bazuar në marrëveshjet e nënshkruara të bashkëpunimit.

Këto bashkëpunime bazohen në situatën aktuale dhe peisazhin në aspektin teknik, komercial dhe strategjik. Ato do të rishikohen rregullisht dhe mund të ndryshojnë nëse e kërkon optimizimi dhe zhvillimi i produkteve tona.

Siç do ta shihni, është më shumë se sa prisnin shumë, pasi që gjithçka nuk do të kërkojë asgjë, Mandriva kalon në duart e komunitetit (i njohur si Mandriva Linux), duke llogaritur jo vetëm me mbështetjen e Mandriva SA ( kompani), nëse jo edhe nga komuniteti Mageia: D. Pyetja e vetme që ekziston në kokën time për momentin do të ishte: A do të vazhdojë RosaLabs "në mënyrë të pavarur" apo në të ardhmen e afërt, a do t'i bashkojë ato forcat me Mandriva Linux, Mandriva SA dhe Mageia? Nëse kjo materializohet, do të ishte Dream Distro XD ... Kush e di, mbase po shohim "Zgjo një gjigant" :).

Dhe ju, çfarë mendoni për këtë;).

Fuente: Blog zyrtar i Mandriva


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Algave dijo

  Distro shumë e mirë edhe pse nuk e kam përdorur për ca kohë: f

 2.   fernando dijo

  Epo, ai ristrukturim duket mirë, shpresoj që gjithçka të dalë ashtu si ata e dëshirojnë, sepse unë jam një dashnore e fshehtë e Mandriva. E kam përdorur, me të gjitha pasojat e tij, në kuptimin e mirë të fjalës në versionin 2009 dhe e kam dashur. Pastaj pjesa tjetër atëherë as fú as fa. Por është një shpërndarje që unë gjithmonë e ndjek pavarësisht gjithçkaje dhe që do të doja ta kisha përsëri, me të gjitha pasojat e saj. Se gjithçka shkon mirë. Dhe deri në vdekje nuk më pëlqen që shpërndarjet e Linux të zhduken.

 3.   të ianpock dijo

  herë pas here

 4.   David dijo

  Idealisht, të gjithë ata do të bashkoheshin në një distro të vetme dhe kështu të kishin një produkt me cilësi shumë të lartë.

 5.   Annubis dijo

  Më shumë lajme nga bota «draker» dhe lidhur me paragrafin e fundit: http://blog.mageia.org/es/2012/05/21/mageia-cierra-el-circulo/

  Meqe ra fjala. Mageia është vendosur e dyta në Distrowatch, përpara Ubuntu.

  1.    Windousian dijo

   Si ju pëlqen horoskopi Linux :-P.

   1.    Annubis dijo

    Horoskopi? E keni fjalën për gjënë Distrowatch?

    1.    Windousian dijo

     E saktë ;-).

     1.    Annubis dijo

      Unë nuk e kuptoj atëherë horoskopin xD

      Nëse e thua sepse nuk mund të marrësh parasysh rezultatet e renditjes së shpërndarjes, unë e di. Por është gjithmonë qesharake të shohësh se si ai që të gjithë thanë "shkon i pari në humbje, sepse është më i miri", tejkalohet nga një distro që është mezi një vjeç

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    LOL !!! JAJAJAJAJA super që rikontrakton qesharake krahasimin që ju bëni JAJAJAJA !!!!

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   O_O… WTF !!!

   po ëndërroj ...

   Meqe ra fjala. Mageia është vendosur e dyta në Distrowatch, përpara Ubuntu.

 6.   koratsuki dijo

  Gjithçka duhet të shkojë mirë, unë e përdora Mandrake dhe më pëlqeu shumë, por Mandriva kurrë, kurrë nuk ka nevojë të ndryshojë. Shpresojmë që të gjitha projektet e tyre t'u jepen atyre dhe ata mund të marrin përparësi ...