Marina e SHBA do të përdorë Linux

Vitin e kaluar ne pamë se si forca ajrore amerikane vendosi të përdorë Linux, mirë tani është radha e marinësMarinë).

Lajmi më arrin deri SoftueriLibreV, dhe është shkruar aq mirë sa që preferoj të mos bëj versionin tim të lajmit, kështu që do ta lë lajmin të plotë:

Pas problemeve me stacionet e tij të kontrollit Marinë vendosi, duke punësuar Raytheon, të ndryshojnë sistemet e tyre të kontrollit për pajisjet ajrore pa pilot si helikopterët e tyre të ngritur. Zgjedhja juaj është të kaloni në Linux.

MQ-8 Fire Scout - përdoruesi i ardhshëm i sistemeve GNU / Linux

"… Kontrata për përpjekjet e kërkuara për të përfunduar tranzicionin Linux në softuerin e sistemit të kontrollit taktik për ngritjen vertikale stacionet e kontrollit tokësor të automjeteve ajrore pa pilot…"

nëpërmjet mbrojtje.profesionistë | defpro.com.

Me aftësitë e motit, këto helikopterë lejojnë një "sy të tretë" për të ndihmuar forcën detare në gjuajtje me armë. Ata kanë sensorë elektrikë, optikë dhe infra të kuq, radar, shënues lazer dhe sistemin e tyre të armëve.

Për Raytheon, një kontraktues i paharrueshëm për forcat e armatosura të gjysmës së botës, ai përfaqëson një sfidë për të cilën është i përgatitur. Me blerjen tuaj të Teknologjitë BNN - ndërmarrja e parë e internetit me zotërim të teknologjive të kriptimit, rrjeteve mobile dhe simuluesve ushtarakë - do të përpiqet të zëvendësojë pajisjet taktike me ato të reja me imunitet më të mirë në botën reale.

Dhe këtu lajmi mbaron. Shumë faleminderit SoftueriLibreV për informacion.

Ju i njihni miqtë, Software-in e Lirë kudo ...

Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

42 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Pablo dijo

  Shkëlqyeshëm !!! tani gringos do të përdorin GNU / Linux për të vrarë njerëz në të gjithë botën !!! le te festojme te gjithe !!! ¬¬

  1.    nano dijo

   Askush nuk e feston atë, ata thjesht e shpallin atë

   1.    Juan Pablo dijo

    Unë sqaroj se komenti im nuk ishte duke thënë që ata e festojnë atë këtu, natyrisht, ata po raportojnë, por është e bezdisshme që ky përdorim do t'i jepet softuerit të lirë.

    Falë lirisë 0, përfshihet përdorimi ushtarak, një komb ka të gjithë të drejtën të ushtrojë sovranitetin e tij, ajo që i zemëron njerëzit është të njohin mënyrën se si SHBA ushtron 'sovranitetin e saj', ata gjithashtu do ta përdorin atë në dronë [1] që janë do të sjellë në Amerikën e Jugut gjithashtu me SL [2], dhe kush e di se sa vëllezër do të bien viktima të abuzimeve të gringos. Dshtë çmenduri të dish se këto abuzime [3] do të bëhen me GNU / Linux

    Unë po shprehja zemërimin tim për politikën e gringos. Brohoritje

    [1] http://www.kungfoosion.com/2012/07/el-comando-sur-enviaria-drones.html
    [2] http://news.cnet.com/8301-11386_3-57449783-76/u.s-navy-turns-to-linux-to-run-its-drone-fleet/
    [3] https://www.youtube.com/watch?v=5rXPrfnU3G0

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Faktet janë këto:
    1. Softueri Privat nuk përdoret më në një organizatë me rëndësi.
    2. Në vend të kësaj do të përdoret Softueri i Lirë.
    3. Kjo mund të rrisë cilësinë e drejtuesve ose numrin e zhvilluesve të Linux.
    4. Ju mund të bëni që organizatat ose vendet e tjera të vënë bast në SWL në institucionet e tyre.

    Kështu e shoh unë.
    Se SHBA do ta përdorë atë për qëllime lufte? … A nuk është e njëjtë me atë që keni bërë tashmë me Softuerin Privat?

    1.    Simon Orono dijo

     nga 4 në numrin 1, rekursion i pafund !!!

 2.   sallaks dijo

  A do të jetë slogani i Raytheon diçka si "Linux për luftë"?

 3.   elav dijo

  Tani ata thonë se Linux është i keq sepse ushtria amerikane e përdor atë xD xD

  1.    rock and roll dijo

   Po, do të jetë dikush që e thotë këtë. Por softueri nuk është i keq, nuk mund të jetë. E keqja mund të qëndrojë te njerëzit dhe në përdorimin e tyre të softuerit. E keqja mund të bëhet me butë. të lirë ose të butë. privat

 4.   KZKG ^ Gaara dijo

  Softueri i Lirë, Linux nuk është as i mirë as i keq… është vetëm program, çfarë të bësh me të (nëse do ta përdorësh atë si një smartphone smartphone si Android ose si një sistem raketash) është diçka tjetër.

  Liria për ta përdorur atë ekziston, detajet e "në atë që ta përdorin ose për çfarë ta përdorin" mbetet nga ana e ndërgjegjes së secilit.

 5.   Edward Ocando dijo

  Tani ne do të përdorim linux për të vrarë njerëz të pafajshëm në luftëra. Sa të mirë (ose më mirë, sesa i keq), ne jemi në rrugën e duhur ...

  Unë jam një përdorues linux, por unë mendoj se marina duhet të zhvillojë programet e saj për armët e saj të luftës. Nëse ka ndonjë katastrofë në ndonjë nga këto luftanije (Zoti na ruajt), jini të sigurt se Linux do të fajësohet për të. Kështu që nuk më duket se duhet të jetë një lajm që na bën të lumtur, përkundrazi është një lajm që na bën thirrje për reflektim ... Shumë njerëz nuk do të përdorin ndonjë softuer, ose produkt që përdoret nga qeveritë për të vrarë njerëz (dhe të pafajshëm njerëzit).
  Po Linux për publikun e gjerë, JO Linux-it si një armë lufte.

  1.    rock and roll dijo

   Ju nuk mund të bëni asgjë, sepse SL është falas për të gjithë. Njerëzit e vetëm përgjegjës për një përdorim të mundshëm ushtarak janë njerëzit, jo një seri kodesh që nuk kanë fuqi vendimmarrëse.

   1.    Edward Ocando dijo

    Kur dikush vret një fëmijë të pafajshëm me armë zjarri, a nuk është përgjegjës edhe prodhuesi i armës ..? apo është vetëm personi që qëllon ..?

    Ne të gjithë jemi përgjegjës për veprimet ose krijimet tona, kështu që pasojat shihen në brezin e tretë ose të katërt.

    1.    elav dijo

     Unë e kuptoj pozicionin tuaj por kjo është një çështje shumë e paqartë. A u bënë kompjuterë për të hakuar llogaritë bankare, për të bërë mashtrime dixhitale dhe më shumë? Jo

     A u bënë kompjuterë për të kontrolluar armët, robotët dhe ndonjë instrument tjetër të luftës? Jo

     Pra, nuk mund të fajësojmë ata që shpikën ose revolucionarizuan kompjuterët, apo jo? Çështja është që nëse është një armë apo një kompjuter, ajo zakonisht bëhet me një qëllim (mbrojtja dhe puna përkatësisht në këtë rast), dhe është një problem i qenies njerëzore që përdor mjetin.

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     Nuk është e njëjta gjë, sepse ju po krahasoni ... Linux me një armë zjarri? O_O.
     Më mirë le të krahasojmë Linux-in me një kuzhinë ose thikë shtëpie.

     Unë mund të marr thikën dhe të pres perimet nga shtëpia, që e bën atë një mjet shumë të mirë, si dhe mund të marr Linux dhe ta përdor në kompjuterin tim, gjë që e bën Linux-in një mjet të shkëlqyeshëm.

     Edhe unë mund të merrja thikën dhe të vrisja dikë në rrugë, a do ta bënte kjo thikën një gjë të keqe?
     Theshtë e njëjta gjë me mikun Linux.

     Një armë zjarri ka vetëm një qëllim, të bëjë dëm dhe / ose të vrasë të kundërtën, ndërsa një mjet i qëllimit të përgjithshëm (si Linux dhe thika) nuk bie në të njëjtin klasifikim, dhe nuk është as i mirë as i keq, e mira e keqe do të ishte përdoruesit dhe qëllimet e tij.

     1.    Hugo dijo

      Përgjigje shumë e mirë.

      Nga ana tjetër, sigurisht që mund të jetë për të ardhur keq, por realiteti është se teknologjia shpesh përfiton nga kërkimet e kryera për qëllime lufte, kjo ndoshta është rasti që kur ekziston qenia njerëzore. Një shembull relativisht i fundit do të ishte arpanet, i cili edhe pse u krijua nga një agjenci amerikane e mbrojtjes, ishte praktikisht baza për zhvillimin e mëvonshëm të internetit.

      Nëse ndonjë gjë, lajmi sigurisht që forcon pozicionin e shumë specialistëve që pretendojnë se siguria dhe stabiliteti i Linux nuk shkaktohet vetëm nga pjesa e tij më e ulët e tregut.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Një shembull tjetër klasik është thjesht: INTERNET.
       Interneti lindi në SH.B.A., si një projekt ushtarak, dhe pastaj u rrit shumë më tepër, duke përfshirë universitete, etj etj ... derisa të jetë sot.


    3.    Blazek dijo

     Unë nuk jam aspak dakord me qëndrimin tuaj, nëse pranoj që njerëzit janë përgjegjës për veprimet e tyre, por ata nuk janë përgjegjës për krijimet e tyre. A është Marie Curie përgjegjëse për zhvillimin e bombave bërthamore pasi zbuloi radioaktivitetin? Instrumentet radioaktive u zhvilluan gjithashtu për mjekësi ose krijimin e termocentraleve. Njëri nuk është përgjegjës për krijimin e tij, por për përdorimin e tij.

     Për më tepër, kompjuterët e parë u krijuan për të thyer kodet në Luftën e Dytë Botërore, përndryshe ata nuk do të ishin zhvilluar në atë që janë sot. Edhe interneti filloi përdorimin e tij në ushtri.

  2.    nano dijo

   Kjo nuk është diçka që çdokush mund të trajtojë, unë nuk zgjedh sistemin tim sepse dikush e përdor ose jo. Problemi është ai lloj i të menduarit të kufizuar që mendon se mund të jetë i keq ose që Linux do të fajësohet; Askush nuk mund të fajësojë çdo zbatim të ndonjë sistemi, thjesht sepse për gjëra specifike si softueri ushtarak ajo që ka rëndësi është implementimi, sistemi do të funksionojë në varësi të mënyrës se si ata e punojnë atë, dhe nëse kokat do të rrokullisen, jini të sigurt se ata do të jenë ai i atyre që zbatuan sistemin dhe jo ai i Linus ose sistemi si i tillë.

   Nga Zoti, komentet e tipit Hipi të "tani ata do të përdorin Linux për të vrarë njerëz" nuk kanë kuptim ... po, në teori ata do të përdorin Linux për të vrarë njerëz, por Linux nuk ishte programuar për një gjë të tillë, ajo ishte programuar të përdoret kudo që dëshironi dhe natyra e tij është të jetë 100% e paanshme, falas ...

   Këtu Askush nuk feston që është përdorur për këtë lloj qëllimi, sepse në fakt ai është mizor, ajo që kërkohet është të informojë ... le gringos të bëjnë atë që duan me sistemin, t'i kritikojnë ata dhe të jenë anti-imperialistë nuk do të ndryshojë gjithçka, Në fakt, secili gjigant bie nën peshën e vet

 6.   fitues dijo

  Në të gjitha vendet përveç në studiot e Disney !!
  XD XD

 7.   vicky dijo

  Çfarë kanë përdorur më parë?
  Në mënyrë të ngjashme, bursat në të gjithë botën përdorin Linux, dhe këto kanë bërë që më shumë njerëz të vdesin (natyrisht nga uria) sesa dronët e Yankees.

  Nga rruga, BSD nuk ishte zhvilluar pjesërisht nga forcat amerikane? Mbaj mend që e lexova diku, por tani nuk mund ta gjeja.

 8.   William.uy dijo

  Unë supozoj se është një vendim që ka të bëjë me lajmet e fundit (vitin e kaluar dhe të tanishëm) të spiunazhit dhe sulmeve kibernetike të marra kryesisht dhe me sa duket nga Kina ... është e natyrshme që ata duan të "ngurtësojnë" sistemet e tyre kompjuterike duke zgjedhur për një OS të ngjashëm me unix.

  A mund të them se jam i kënaqur? E vërteta nuk është… Unë preferoj të vazhdoj të përdor implementimet e Microsoft.

 9.   Uau dijo

  Ajo që mungonte hehe, unë mendoj se gnu-linux është një armë "por e lirisë", natyrisht kjo varet nga mënyra se si e përdorni sistemin ose pse, ai që pështyn sistemin është ai që qëndron prapa kompjuterit.

 10.   Leper_Ivan dijo

  Unë besoj se nuk ka rëndësi se ku përdoret Softueri i Lirë, për sa kohë që përdoret dhe imagjinoj që përdorimi i bërë nga ushtria SL do të na sjellë përfitime në një masë më të madhe ose më të vogël, mbase.

 11.   v3on dijo

  bla bla bla, a është gjithçka që unë dëgjoj, softueri i lirë është po aq i yti sa i yni, dhe liria e tij është në skajet në mënyrë që të përdoret, nëse dëshiron të vrasësh foshnje çifute me ngjyrë, vazhdo, ata do të kujdesuni për agjencitë e duhura për të ndëshkuar një kasaphanë të tillë, ose nëse duan të krijojnë sisteme speciale operative për lebrozët me AIDS në Afrikë, vazhdo! ata janë FALAS T TO B DNIN ÇFAR Y SHIKONI ME PROGRAMIN FALAS ...

 12.   hairosv dijo

  Flota detare dhe madje edhe unë .... heheheejjee

 13.   manoloks dijo

  Duhet të jetë një goditje shumë e vështirë për zhvilluesit dhe programuesit e programeve falas për të parë se Unë e punoj atë me kaq shumë dashuri dhe përkushtim e bërë dhe e bërë e disponueshme për publikun, tani ajo do të përdoret për të vrarë civilë në të gjithë botën dhe për të shkatërruar infrastrukturën dhe jetesën e shoqërive të tëra. Por një nga katër liritë e softuerit të lirë e thotë atë shumë qartë: Liria për të drejtuar programin për çdo qëllim ....

  Faktorët e kushtëzimit moral duhet të merren parasysh në raste të tjera, jo në softuer.

  1.    Juan Pablo dijo

   Pajtohem plotësisht, kjo është ajo që dua të them.

   Për shembull, shumë më vonë unë dua të paketoj për Debian, mund ta imagjinoni që këto dronë mbajnë Debian? Unë do të përfundoja në mënyrë të papërshtatshme Xha Sam në vrasjen e pafajshëm kudo, apo jo? Një rast shumë hipotetik i qartë. Thjesht jep shumë zemërim

   Por gjithsesi….

   1.    nano dijo

    Thatshtë se ajo që ju thoni është qesharake, ju nuk do të ndihmonit në asgjë për të vrarë njerëz, as indirekt dhe as drejtpërdrejt. Para së gjithash, sepse ata nuk do të përdorin ndonjë paketë apo edhe ndonjë depo.

    Një tjetër është se as ju, as unë, as shumë atje nuk do të paketojmë diçka që me të vërtetë ndihmon ose intereson qeverinë gringo.

    Së treti, përdorni Debian? lol, ata do te marrin thelbin e paster dhe te thjeshte dhe prej andej do te bejne cfare te duan, hajde, NUK KA NUK ka distro te afte te beje dicka te tille; në fakt, ajo që u duhet nuk është një sistem desktop, por një sistem i nivelit të ulët (në nivelin e programimit) që flet me makineritë në gjuhë të koduara ... nuk është si të shkruash diçka në Python ose C ++.

    Unë nuk e di deri kur ata do të vazhdojnë të alarmohen nga diçka që, megjithëse nuk është e mirë apo e bukur, do të ndodhë, ne nuk mund ta shmangim atë dhe ... nëse përpiqemi ta bëjmë atë do të ishim hipokritë sepse është shumë e qartë në filozofinë e burimeve të hapura dhe softuerin e lirë: Liria për të ekzekutuar programin për çdo qëllim.

    1.    Juan Pablo dijo

     Ju nuk e kuptonit argumentin, e njëjta gjë ndodh me zhvilluesit e kernelit linux, a mendoni se Alan Cox mendoi për këto përdorime kur ai kontribuoi në mënyrë aktive në kernelin linux?

     Kjo është arsyeja pse ai tha se ishte një rast hipotetik. Dhe e përsëris: Unë po shprehja mosmarrëveshjen time me politikën e jashtme të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Pajtohem me argumentin se e keqja është përdorimi që i jepet softuerit ... Por meqenëse ata nuk e miratuan komentin tim tjetër: - /

     1.    elav dijo

      Unë nuk e di se çfarë keni thënë më parë, ose për çfarë bëhet fjalë tani, por mund të jeni i sigurt për diçka, komenti juaj nëse nuk është miratuar ose nuk është aprovuar, është për shkak se asnjë administrator nuk ka pasur kohë ta bëjë atë ..

     2.    KZKG ^ Gaara dijo

      Nuk është aprovuar? Tani për tani unë kontrolloj kutitë e komenteve, ne nuk i kundërshtojmë komentet shoku

      PS: Filtri Akismet tashmë po më shqetëson mjaftueshëm ¬_¬

      1.    elav dijo

       Nuk ishte filtri, domethënë po, por me shumë arsye, sepse komenti kishte disa lidhje dhe ju e dini që ai mund të jetë SPAM.


 14.   xhemin-samuel dijo

  Hej pjesa ku thuhet:

  «Pas problemeve me stacionet e saj të kontrollit, Flota Detare ka vendosur, duke punësuar Raytheon, për të ndryshuar sistemet e saj të kontrollit për pajisjet ajrore pa pilot si helikopterët e saj të ngritur. Zgjedhja juaj është të kaloni në Linux »

  Shikoni madhësinë e letrës ... Ky duhet të jetë rasti për komente dhe madje edhe për vetë Postin

  Po vuaja nga leximi dhe kur fillova të lexoj atë padacito me madhësinë e shkronjave ufffff më çlodhën sytë .. Ju lutemi vendosni gjithçka ashtu me atë madhësi të shkronjave

  1.    Hugo dijo

   Epo, nëse nuk gaboj, ndryshimi nuk është në madhësinë e fontit, por në stilin e tij. Sidoqoftë, disa shfletues (si Firefox) mbështesin kombinimin e çelësit të kontrollit me tastet plus / minus të tastierës numerike për të ndryshuar madhësinë e shkronjave, nuk mbaj mend nëse funksionon në Chrome (nuk e kam përdorur për një kohë e gjatë), përpiquni të shihni.

 15.   medina07 dijo

  Epo, nuk e shoh pse kaq shumë problem që përdoret GNU / Linux nga ky apo ai institucion apo person ... kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë, tani, siç theksojnë ata në disa komente më lart: - Të gjithë janë përgjegjës për përdorimi i dhënë- dhe për këtë arsye sistemi operativ në fjalë është përgjegjës.
  E vërteta është se këto lloj vendimesh nuk më befasojnë ... fuqia dhe tiparet që GNU / Linux posedon dhe ofron përveç "çmimit" të tij janë të njohura për të gjithë ne. Shuma e të gjitha këtyre lëviz shumë institucione dhe kompanitë të përdorin zgjidhje pa pagesë dhe të besueshme.

 16.   Pavloco dijo

  Kështu janë edhe Yanks, atëherë ata do të thonë se pa ta Linux nuk do të ishte asgjë dhe se u detyrohemi atyre jetën dhe Lirinë tonë.

  1.    Uau dijo

   Hehehe, relativisht e mundur.

  2.    xhemin-samuel dijo

   Kerneli i Linux është zhvilluar kryesisht nga kompania Ret Hat .. e cila është një kompani shtetërore

   1.    nano dijo

    Korrigjimi, Red-Hat kontribuon, por puna e vërtetë është bërë nga rreth 20 njerëz nga institucione të ndryshme së bashku me Linus Torvalds. Sidoqoftë do të ishte e nevojshme të hetohet.

 17.   Gjermanisht dijo

  lol xD

 18.   Miguel dijo

  killlinux

 19.   Linux Mauri dijo

  Për mua është një strategji qeveritare për t'i dhënë publicitet të keq GNU / Linux duke programuar ushtrinë me të. Por do të funksionojë kundër tyre, sepse GNU / Linux nuk është thjesht një OS, është një mënyrë jetese shumë intelektuale dhe shumë bashkëpunuese. Kështu që GNU / Linux do të përfundojë duke ndryshuar kulturën e ushtrisë. Meqenëse ekziston diçka që quhet natyra e njësisë dhe kjo nuk ndryshon, unë kam përdorur GNU / Linux që kur isha 11 vjeç (pasi kam një CPU), dhe tani jam 29, dhe është e natyrshme për mua të jini mbështetës dhe intelektual, domethënë, të shkëlqeni në gjithçka dhe përveç të qenit një person i shkëlqyeshëm, dhe kjo është trashëgimia e GNU + Linux ... Sot unë jam një mësues, dhe studentët e mi të Linux janë të gjithë inteligjentë, të aftë dhe mbështetës. Kjo është, studentë të shkëlqyeshëm dhe njerëz të shkëlqyeshëm.
  Funnyshtë qesharake sepse studentët e mi, kur më panë, filluan të përdorin Linux për të ditur më shumë se studentët e tjerë, domethënë të ishin "më shumë" se shokët e tyre të klasës, dhe pastaj ata përfundojnë të jenë njerëz më të mirë, jo vetëm me shokët e tyre të klasës intelektualisht.
  Dhe kjo është natyra e GNU / Linux: të jesh njerëz mbështetës, të aftë dhe të mirë.

bool (e vërtetë)