Mars 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Mars 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Mars 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Sot, dita e parafundit e «marzose 2023»Si zakonisht, në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë përmbledhje të vogël, me disa nga më të shumtët botime të paraqitura të asaj periudhe.

Për ta bërë më të lehtë për ju që të shijoni dhe ndani disa nga informacionet, lajmet, mësimet, manualet, udhëzuesit dhe publikimet më të mira dhe më të rëndësishme, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Hyrje e Muajit

Në mënyrë të tillë që ata të mund të azhurnohen më lehtë në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhja e marsit 2023

brenda DesdeLinux en Mars 2023

mirë

Whisper: Sistemi i njohjes automatike falas të të folurit
Artikulli i lidhur:
Whisper: Sistemi i njohjes automatike falas të të folurit
GNU Health Hospital Management 4.2: Një përditësim i shkëlqyeshëm
Artikulli i lidhur:
GNU Health Hospital Management 4.2: Një përditësim i shkëlqyeshëm
Mozilla AI: Fondacioni Mozilla hyn në garën e AI
Artikulli i lidhur:
Mozilla AI: Fondacioni Mozilla hyn në garën e AI

E keqe

Tux, nuskë e kernel Linux
Artikulli i lidhur:
Linux 6.3 heq mbështetjen për përpiluesin Intel ICC
AI
Artikulli i lidhur:
A ju kujtohet boti i pare avokati, mire tani po e padisin se nuk ka "titull"
HP
Artikulli i lidhur:
HP e bën përsëri, tani bllokon printerët që përdorin "bojë të palës së tretë"

Interesante

Zeek: Mjet i Sigurisë së Rrjetit me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
Zeek: Mjet i Sigurisë së Rrjetit me Burim të Hapur
Station, WebCatalog, Rambox dhe Franz: cili është statusi i tyre aktual?
Artikulli i lidhur:
Station, WebCatalog, Rambox dhe Franz: cili është statusi i tyre aktual?
Menaxheri i aplikacioneve uebi dhe Nativefier: Aplikime për të krijuar aplikacione uebi
Artikulli i lidhur:
Menaxheri i aplikacioneve uebi dhe Nativefier: Aplikime për të krijuar aplikacione uebi

Top 10: Postimet e rekomanduara

 1. Mars 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit: Përmbledhje lajmesh rreth GNU/Linux, Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur për muajin aktual që fillon. (Ver)
 2. ActivityWatch: Një aplikacion për të gjurmuar aktivitetin e një kompjuteri: Një aplikacion falas dhe i hapur që na ndihmon të arregjistroni atë që bëjmë në një kompjuter. (Ver)
 3. HopToDesk: Aplikacion i lirë dhe ndër-platformë për desktop në distancë: Një mjet i lirë dhe me burim të hapur për desktopin në distancë, që është në vetvete një pirun i RustDesk. (Ver)
 4. Optimizer: Një optimizues falas, i hapur dhe falas për Windows: Një mjet i avancuar i cilësimeve në mënyrë që përdoruesit të mund të rivendosin privatësinë e tyre dhe më shumë. (Ver)
 5. Windowsfx dhe Kumander: 2 Distros GNU/Linux të stilit Windows: 2 Distro të çuditshme dhe interesante GNU/Linux me stilin vizual të versioneve të Windows (11/7). (Ver)
 6. OpenAI do të lejojë integrimin e aplikacioneve ChatGPT përmes një API: E cila do t'i japë Devs qasje në gjuhën e bazuar në AI dhe aftësitë e tekstit në të folur. (Ver)
 7. Godot 4.0 mbërrin me pajtueshmëri të madhe, performancë dhe më shumë përmirësime: Përfshirë mbështetjen dhe përmirësimet e Vulkan në sistemet globale të ndriçimit. (Ver)
 8. Thorium, pirun i kromit që zgjeron aftësitë dhe performancën e tij: Një shfletues që është 8-40% më i mirë falë përfshirjes së optimizimeve shtesë. (Ver)
 9. Mbërrin Snoop 1.3.7, mjeti për të kërkuar llogaritë e përdoruesve në të dhënat publike: Një mjet mjekoligjor OSINT që kërkon faqe, forume dhe rrjete sociale. (Ver)
 10. LibreELEC 11.0 Mbërrin Bazuar në Kodi 20, Përmirësime Mbështetëse dhe më shumë: Një version i ri për të kthyer çdo kompjuter në një qendër multimediale. (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Jashtë DesdeLinux en Mars 2023

GNU/Linux Distro lëshon sipas DistroWatch

 1. magji 9: 01.
 2. Linux nga Scratch 11.3: 01.
 3. NutyX 23.02.1: 01.
 4. Ambian 23.02: 02.
 5. GarudaLinux 230305: 06.
 6. Shpëtim 2.4.2: 06.
 7. FreeELEC 11.0.0: 06.
 8. Siduksioni 22.1.1: 10.
 9. HelloSystem 0.8.1: 11.
 10. KaliLinux 2023.1: 13.
 11. Fedora 38 Beta: 14.
 12. Qubes OS 4.1.2: 15.
 13. Murena 1.9: 16.
 14. Shpëtimi i sistemit 10.00: 16.
 15. Bishtat 5.11: 20.
 16. Trisquel GNU / Linux 11.0: 22.
 17. Proxmox 7.4 "Mjedisi Virtual": 23.
 18. Ubuntu 20.04.6: 23.
 19. Slackel 7.6 "Openbox": 25.
 20. Kioska Porteus 5.5.0: 27.
 21. UBports 20.04 OTA-1: 27.
 22. 125: 28.
 23. OpenMandriva 23.03 "ROME": 30.
 24. Lubuntu 23.04 Beta: 31.
 25. LinuxLite 6.4: 31.
 26. MidnightBSD 3.0.0: 31.

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • Fituesit e Çmimeve të Software-it të Lirë shpallen: Eli Zaretskii, Tad (SkewedZeppelin), GNU Jami: Fondacioni i Software-it të Lirë (FSF) shpalli sot (18) fituesit e Çmimeve të Software-it të Lirë 03, të cilat ndahen çdo vit në konferencën LibrePlanet të FSF-së për grupet dhe individët në softuerin e lirë që kanë dhënë kontribute të rëndësishme për kauzën e liria e softuerit. Fituesit e çmimit të këtij viti janë Eli Zaretskii, Tad (SkewedZeppelin) dhe GNU Jami. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • OSI do të mbajë Klinikën e Licencimit: The OSI ka kënaqësinë të njoftojë Klinikën e saj të Licencimit të Iniciativës me Burim të Hapur 2023, e cila është një ngjarje personalisht që zhvillohet më 4 prill në Uashington DC. Ky seminar njëditor do të mbulojë tema të avancuara të licencimit të softuerëve me burim të hapur me interes për qeverinë federale të SHBA-së, si dhe tema të reja si ndërthurja e modeleve të AI, licencimi dhe të dhënat. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • Burimi i hapur: ndarja e faktit nga trillimi: Softueri me burim të hapur është i kudondodhur, duke përbërë pjesën më të madhe të infrastrukturës softuerike që qëndron në themel të sistemeve në të cilat mbështetet shoqëria jonë, nga telefonat celularë te teknologjitë e internetit e deri te sistemet e automobilave dhe të sigurisë vendase. Por ndërsa softueri me burim të hapur është vënë në qendër të vëmendjes, veçanërisht përpjekjet për të garantuar sigurinë dhe qëndrueshmërinë e ekosistemit, është e rëndësishme të ndash faktin nga trillimi kur mendon për burimin e hapur dhe mënyrën më të mirë për ta mbështetur dhe përdorur atë. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: themeli linux, në Anglisht; dhe Linux Foundation Europe, në spanjisht.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për këtë muaj të dytë të vitit, «marzo 2023», të jetë një kontribut i madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e «tecnologías libres y abiertas».

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.