Masakhane, një projekt me burim të hapur që mundëson përkthimin makinerik të më shumë se 2000 gjuhëve afrikane

Masakhane

Kur zakonisht dëgjojmë për projekte me burim të hapur në shumicën e rasteve programet vijnë në mendje ose shërbime komunale për qëllime të përditshme të punës. Megjithëse nuk është rasti si i tillë, që nga burimi i hapur mbulon shumë fusha të tjera.

Njëri prej tyre është inteligjenca artificiale që aktualisht po rritet në një mënyrë të jashtëzakonshme eksponenciale, pavarësisht nga fakti se disa vite më parë besohej se do të ishte diçka që do të zhvillohej mirë shumë vite më vonë.

Inteligjenca artificiale (AI) aktualisht përdoret për raste të ndryshme, nga të cilat më të njohurat janë për zbulimin e objekteve, njerëzve, modeleve ndër të tjera. Përdoret gjithashtu brenda përkthyesve, shumë prej të cilave janë patentuar nga ndërmarrjet.

Por në këtë rast ne do të flasim për një projekt me burim të hapur gjë që prej atëherë ka zgjuar interesin e shumë vetave është zhvilluar për të përmbushur një nevojë të madhe në territorin afrikan, i cili është komunikim pasi që aktualisht vlerësohet se ka afro 2000 gjuhë në Afrikë.

Masakhane një projekt që duhet të përmbushet për të mirën e përgjithshme

Projekti për të cilin do të flasim është "Masakhane" i cili është një projekt që u themelua nga studiuesit e IA të Afrikës së Jugut Jade Abbott dhe Laura Martinus dhe projekti po bashkëpunon me studiuesit e AI dhe shkencëtarët e të dhënave nga e gjithë Afrika.

Kur u takuan në një konferencë në lidhje me mësimin makinerik dhe përpunimin e gjuhës natyrore (NLP) këtë vit, ata diskutuan një projekt për të përkthyer gjuhët afrikane në modele të të mësuarit makinerik dhe filluan Masakhane. Emri i projektit "Masakhane" është një fjalë që do të thotë "të bëjmë së bashku" në Zulu.

Gjuhët që lejojnë përkthimin makinerik në Masakhane përfshijnë jo vetëm gjuhët amtare Afrikanë, por gjithashtu dialekti nigerian Pidgin në anglisht dhe arabisht që flitet në Afrikën Veriore dhe Qendrore. Ndryshe nga gjuhët evropiane, këto gjuhë nuk kanë pika specifike referimi ose grupe të mëdha të dhënash.

Përveç kësaj rëndësia e mundësive të shumta për afrikanët, përfitimet e zhvilluesve që marrin pjesë në Masakhane janë renditur si "Suksesi i projekteve të Afrikanëve për UA është një studiues Afrikan i AI". Kjo mund të çojë në kufizime të relaksuara.

Aktualisht në Masakhane ka rreth 60 zhvillues në Afrikë (Afrika e Jugut, Kenia dhe Nigeria) nga të cilat secili pjesëmarrës mbledh të dhëna në gjuhën e tyre amtare dhe stërvit modelin.

Në Kenia, anglisht përdoret shpesh në shkolla dhe vende të tjera publike, por në jetën e përditshme përdoren gjuhë të ndryshme për secilin fis, kështu që Siminyu ndjeu se kishte një hendek komunikimi. Ishte Prandaj, zhvilluesi i AI Siminyu vendosi të bashkohet me Masakhane.

Siminyu beson se përkthimi i gjuhëve afrikane duke përdorur të mësuarit makinerik do të çojë në një rritje në përdorimin e AI në Afrikë, duke ndihmuar njerëzit në Afrikë të përdorin AI në jetën e tyre. Siminyu argumenton se projektet në të gjithë kontinentin, si Masakhane, ato janë të rëndësishme për lidhjen e zhvilluesve afrikanë dhe komuniteteve kërkimore për një bashkëpunim afatgjatë dhe të qëndrueshëm.

“Dallimet gjuhësore janë një pengesë dhe heqja e pengesës gjuhësore do të lejojë shumë afrikanë të marrin pjesë në ekonominë dixhitale dhe, në fund të fundit, në ekonominë e UA. "Unë mendoj se është përgjegjësia e atyre që marrin pjesë në Masakhane për të marrë njerëz që nuk janë të përfshirë në shoqërinë AI," tha Siminyu.

Asistentët nga Masakhane thonë se komuniteti i zhvilluesve në Afrikë po zgjerohet me shpejtësi dhe se përfitimet e përkthimit makinerik për gjuhët afrikane janë të konsiderueshme.

Ne mund ta zgjidhim problemin. Ne kemi ekspertë, kemi njohuri dhe inteligjencë ... Unë mendoj se ata do të bëhen një terren për të kontribuar në botë. Thotë një zhvillues afrikan.

Së fundi, nëse doni të dini më shumë rreth projektit, ju mund të kontrolloni detajet në faqen e saj zyrtare. Lidhja është kjo. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.