Masat e sigurisë për Bitcoin

Falë komenteve dhe dyshimeve të komunitetit Nga Linux, ne kemi vendosur të hyjmë pak më thellë në temën e Bitcoins.

Për ata që nuk janë të informuar, Bitcoin është një monedhë jo fizike dhe virtuale e decentralizuarMe fjalë të tjera, ajo nuk mbështetet nga asnjë bankë ose entitet qeveritar dhe për këtë arsye nuk përcaktohet nga parametrat konvencionalë të një monedhe konvencionale. Aktualisht mund të përdoret për transaksione pagese në shumë biznese dhe njerëz në të gjithë botën.

Bitcoin Bitcoin mund të blihet përmes shtëpive të këmbimit për këtë monedhë, me anë të kriptimit të bllokut ose minierave të të dhënave, dhe si një formë pagese për një mall ose shërbim. Për të kryer transaksione me këtë monedhë elektronike, duhet të verifikoni nëse përfituesi ose biznesi i pranon Bitcoins si një formë pagese, pasi, pavarësisht nga fakti se shumë biznese dhe njerëz e përdorin atë tashmë në të gjithë botën, në të njëjtën mënyrë të tjerët për shkak të paditurisë ose për shkak të pasigurisë ata nuk e zbatojnë atë.

Një nga çështjet që shkakton shqetësimin më të madh për përdoruesit që përdorin ose duan të marrin Bitcoins është çështja e sigurisë. Kjo është arsyeja pse ne e kemi kushtuar këtë artikull për të sqaruar dyshime të caktuara në lidhje me këtë temë.

Mos harroni se Bitcoin punon nën profilin e monedha kripto; format e pagesës me para dixhitale ose jo fizike. Ky përkufizim sugjeron që gjithçka që përfshin trajtimin e këtij transaksioni është përmes kompjuterit ose telefonit celular, kështu që masat e sigurisë që ne zbatojmë në të duhet të merren parasysh.

Çanta:

Ju duhet të instaloni portofolin për të përdorur "monedhat" tuaja. Në këtë pikë është vendi ku ne rekomandojmë të jeni shumë të kujdesshëm kur e zgjidhni atë. Portofoli është thjesht vendi ku janë regjistruar dhe ruajtur Bitcoins tuaj, prandaj është e nevojshme të hulumtoni rreth tyre dhe të zgjidhni atë të duhur për sigurinë tuaj.

siguria bitcoin2 Mos harroni se kuletat virtuale regjistrojnë paratë tuaja dhe janë si kuletat konvencionale, në to ju mbani paratë tuaja, por vetëm një shumë të caktuar. Rekomandohet të mbani vetëm një pjesë të Bitcoins në portofol dhe pjesën tjetër në një llogari tjetër, për të shmangur sasitë shumë të mëdha në një. Mund të keni edhe disa kuleta, kjo e bën më të lehtë për ju të keni një sasi të madhe fondesh, por në pika të ndryshme.

siguria bitcoin3 Ju keni mbështetur fjalëkalimet tuaja. Nëse e humbni, sistemi Bitcoin nuk ofron rigjenerimin e fjalëkalimit tuaj, kështu që nëse e humbni, nuk do të keni më qasje në fondet tuaja përgjithmonë. Kur e krijoni, duhet të përmbajë të paktën 16 karaktere. Kombinimet e shkronjave, numrave dhe shenjave të pikësimit rekomandohen për një fjalëkalim më të fortë.

Ju gjithashtu mund të keni një shumë nënshkrime. Kjo kërkohet përveç fjalëkalimit kur keni hyrë në portofolin tuaj. Ju gjithashtu mund ta ndani atë me përdorues të tjerë, në mënyrë që disa prej tyre të mund të kenë qasje në Bitcoins vetëm nëse anëtarët e tjerë aprovojnë. Aktualisht multi-nënshkrimi përdoret vetëm nga përdoruesit teknikë, por pritet të jetë i disponueshëm në të ardhmen për komunitetin Bitcoin.

siguria bitcoin4 Rezervoni portofolin tuaj duke bërë një rezervë. Thjesht mbajeni atë në një vend të sigurt në kompjuterin tuaj në disa vende të mbrojtura, në rast se në çdo kohë keni nevojë ta përdorni për shkak të problemeve me kompjuterin tuaj.

Encrypt rezervat tuaja në rast se do të ruhej në internet. Disavantazhet në lidhje me këtë është se ato mund të cenohen nga lidhja ekzistuese e internetit. Nëse kuleta nuk rezervohet një herë, rekomandohet që të bëni një kopje rezervë të rregullt të kopjeve rezervë.

Ka kuleta jashtë linje; Këto janë ideale për të siguruar më shumë siguri për Bitcoins tuaj. Këto kuleta nuk janë të lidhura me internet pasi janë ruajtur në një vend të sigurt.

Përditësimi i softuerit tuaj ju mund të keni më shumë siguri në sistemin tuaj. Isshtë një mënyrë për të mbrojtur paratë tuaja falë azhurnimeve.

Pagesat me Bitcoin:

Transaksionet e bëra me Bitcoin janë i pakthyeshëm. Kjo do të thotë që nga momenti që është bërë, nuk ka asnjë mënyrë për ta anuluar nëse e kuptoni se keni dhënë një informacion të pasaktë. Ajo do të anulohet vetëm nëse sistemi verifikon diçka të pasaktë në të dhëna gjatë procesit para se ta ekzekutojë atë.

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm që transaksionet e bëra janë publike. Këto janë në ueb, kështu që çdokush mund t'i shohë ato. E vetmja gjë që nuk është publike është përdoruesi që e drejton atë. Për këtë arsye rekomandohet që, për masat e sigurisë, të përdorni një adresë tjetër për transaksion.

Së fundmi, ne duam të theksojmë se Bitcoin është një monedhë që është në zhvillim e sipër. Duhet të merret parasysh që sistemi i nënshtrohet ndryshimeve të vazhdueshme, kështu që nuk vërehet se si do të ishte zhvillimi i tij me kalimin e kohës. Mos harroni gjithashtu se është një monedhë e decentralizuar, por nuk përjashton një sipërmarrës nga përgjegjësitë e tij të tjera financiare vetëm për ta përdorur atë si një mënyrë pagese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.