Matni shpejtësinë e HDD me dd

Disa muaj më parë ju lashë një artikull se si të matni shpejtësinë e HDD hdparmEpo, këtë herë do t'ju tregoj se si ta bëni të njëjtën gjë me: dd

wd-akrep-i zi

Matni shpejtësinë e leximit dhe shkrimit të HDD me dd

Na duhet vetëm një komandë e vetme për ta ditur këtë, komanda është si më poshtë:

dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync

Në thelb ajo që do të bëjë është të krijojë dhe shkruajë të dhëna randoms në një skedar (i quajtur test), pesha përfundimtare do të jetë 1024 MB, domethënë 1 GB dhe çfarë do të na tregojë (dhe çfarë ka vërtet rëndësi për ne) do të jetë shpejtësia me të cilën mbush ato 1024 MB dhe kohën e nevojshme.

Këtu është një screenshot i një terminali pas ekzekutimit të komandës:

shpejtësia dd-hdd

Siç mund ta shihni, u deshën 9 sekonda për të mbushur atë GB, që do të thotë se shpejtësia ishte 119 MB / s ... jo e keqe

Si mund ta di nëse HDD-ja ime është e ngadaltë?

Për të ditur nëse disku juaj i ngurtë është i ngadaltë, thjesht duhet të dini se në fakt çdo shpejtësi më e madhe se 50 MB / s është e pranueshme (e përsëris, e pranueshme, jo shumë e shpejtë). Në rast se disku juaj i ngurtë nuk është i madhësisë ose dëshironi një më të shpejtë ose SSD, unë ju rekomandoj që të kërkoni në dyqane të specializuara ku do t'ju këshillojnë kur bëhet fjalë për blej hard drive dhe duke pyetur, ata do të rekomandojnë hard diskun që ju nevojitet vërtet bazuar në buxhetin ose nevojat tuaja. Në rastin tim, kompjuteri im desktop me një HDD normal më dha 70 MB / s. Sigurisht, nëse është një SSD ose RAID dhe shpejtësia "e pranueshme" nuk është e njëjtë ????
Nëse keni nevojë për një hard disk për një server, do të jetë gjithmonë më mirë të përdorni një SSD, përveç nëse është e qartë që serveri ka nevojë për shumë kapacitet ruajtje, kështu që ose keni një HDD më të ngadaltë me shumë kapacitet ose bëni një investim blerja e disqeve të forta SSD dhe krijimin e një bastisje.

Fund!

Në thelb kjo është ajo, shpresoj se ka qenë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Shumë interesante!
  Faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove

 2.   Rrëshqitje dijo

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 30,227 s, 35,5 MB / s

  Kam një problem, kjo më ndodh për përdorimin e një laptopi prej vitesh më parë me një disk 5200rpm dhe sata 2

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Mik, ai HDD duket se është në ditët e tij të fundit ... plak, plak

   1.    Paco dijo

    Epo, laptopi im është një vjeçar, doli shumë lirë për të gjitha tiparet, por më lexon me 51 MB / s.

    A do të thotë kjo se ata më shqyen?

 3.   SLO dijo

  Artikull i mirë KZKG ^ Gaara, çfarë ndodh kur HDD ka më shumë se 80% gabime?, Që nuk mund të rregullohet me asnjë metodë, a është fundi i HDD ?, Me teknologjinë moderne, do të jetë e mundur të merrni një HDD në IDE prej 250 GB ose të paktën 100 GB dhe sa më shumë ose më pak do të ishte çmimi?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit ^ _ ^

   250 GB IDE HDD ekzistojnë dhe janë në shitje, shikoni këtu: http://www.ebay.com/bhp/250gb-ide-hard-drive

   Një gjë tjetër shumë e ndryshme do të ishte të jesh në gjendje të blesh në eBay, të kesh shpërndarje në vendin tënd, etj.

   Për gjënë tjetër që më pyetni ... Më pëlqen të them se në informatikë nuk ka asgjë të pamundur, ka vetëm gjëra që ne ende nuk dimë t'i bëjmë. Nëse një HDD ka 80% gabime, edhe kur i riparoni duke përdorur diçka si HirensBootCD ose të ngjashme, në fund se HDD do të përfundojë duke ju dhënë më shumë dhimbje koke sesa problemet e zgjidhura ... ju mund të përdorni edhe disa pajisje speciale për rikuperimin e të dhënave ose riparimin sektorial (ose diçka e tillë), dhe që HDD është më i mirë ... por shoku, edhe duke bërë atë, të paktën unë nuk do ta vë informacionin tim në rrezik në një HDD që kishte kaq shumë probleme 😉

   1.    SLO dijo

    Faleminderit për përgjigjen KZKG ^ Gaara, A mund t'i besohet eBay?, Një faqe "fiktive" që nuk është theksuar sipas legjislacionit të secilit vend dhe prindi i tij është në Luksemburg, ku disa përdorues ankohen se janë mashtruar nga mashtruesit.

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Ehm, varet

    eBay është një treg i madh ndërkombëtar, hile për të shmangur përvojën e keqe është blerja e artikujve nga shitësit të cilët kanë një kënaqësi me të vërtetë të lartë% (më shumë se 95%), dhe një numër të madh të shitjeve. Pra, nëse blini nga një djalë i cili, për shembull, ka 98% kënaqësi nga 50.000 marrëveshje të bëra, burrë, nuk ka shumë të ngjarë që të keni një përvojë të keqe me të.

   3.    SLO dijo

    Përshëndetje KZKG ^ Gaara,

    Ju më keni lënë të hutuar me këtë !, .... së pari ju thoni se është të blini nga ata që kanë një shkallë vërtet të madhe kënaqësie prej më shumë se 95% dhe një numër të madh në shitje, atëherë më thoni që nëse blej nga ai që ka 98% kënaqësi nga 50.000 marrëveshje të bëra, nuk ka shumë të ngjarë, çfarë kuptoni me këtë?

    Çfarë i është parë të njëjtit shitës me lloje të ndryshme të yjeve,… çfarë ndodh nëse rezultati fiksohet në yje? Për shembull: 5 yje të gjelbërt (99%) pozitiv, 3 yje të verdhë (10%) neutral, 5 yje të kuq (5%) negativ.

    A nënkuptojnë shumë 3 ose 5 negative?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Po, nëse blini një artikull nga dikush që nga 50.000 shitje ka një normë kënaqësie 98%, nuk ka shumë të ngjarë që të keni një përvojë të keqe, domethënë është vërtet e vështirë të shqyhet ...

     Për shembull shiko këtë artikullNëse shikoni në të djathtë, duket se shitësi ka një% të pranimit prej 99,4% të një totali prej 9362 shitjesh, në fakt ... nëse klikoni mbi emrin / pseudonimin e tij, do të shihni më në detaje votat e tij pozitive dhe negative, asnjanës, etj.

   4.    SLO dijo

    Informacion shumë i mirë KZKG ^ Gaara, në atë lidhje që keni vendosur në artikuj, megjithëse ai shitës ka Artikujt prej 32 negativ dhe 32 neutral, shihet se ai ka 99.4% të (9375) shitjeve pozitive, që do të thotë … Se ky shitës nuk është 100% i besueshëm?

    Për një pyetje tjetër, për të qenë në gjendje të bleni në eBay, a duhet domosdoshmërisht të regjistroheni në atë faqe?, Dhe kështu të jeni në gjendje të porosisni direkt nga (eBay) ose direkt me shitësin?, Imagjinoj se duhet të ketë një taksë për përdorimin e eBay?, Sa kohë duhet për të marrë porosinë? Për shembull: Më duhet një HDD në IDE, mundësisht 250 GB, ose të paktën (120 ose 100 GB). Doja gjithashtu një procesor në Intel (R) Pentium (R) M 780.

    Karakteristikat e HDD-së së mëparshme në IDE:

    Modeli: ATA SAMSUNG HM100JC
    Versioni i firmware-it: YN100-80
    Kapaciteti: 100 GB

    Karakteristikat e procesorit:

    Modeli: Intel® Pentium® M Processor 780
    Numri i procesorit: 780
    Shpejtësia: 533 MHz
    Frekuenca bazë e procesorit: 2.26 GHz
    Bazat e mbështetura: H-PBGA479, PPGA478
    kunjat e procesorit: PGA- 478

 4.   Rrëshqitje dijo

  Unë kam qenë duke provuar porteun që duke mos ngarkuar në disk vetëm në usb dhe me 40 MB / s, është ajo që duhet të jetë sata 1, në fund të fundit për ta bërë budalla atë kam ngarkuar porteun 100% në dash dhe në vend të kësaj nga testimi në një ndarje që kam testuar në dosjen personale, rezultati është i fuqishëm:

  1073741824 bajt (1.1 GB) të kopjuara, 1.33319 s, 805 MB / s

 5.   xhece47 dijo

  E pranueshme.

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 10,3208 s, 104 MB / s

 6.   Krlos kmarillo dijo

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1.1 GB) të kopjuara, 28.9431 s, 37.1 MB / s

  Unë mendoj se është koha për të blerë një tjetër hard drive.

 7.   Vicente dijo

  Përshëndetje, unë mendoj se kjo mund të bëhet për të matur shpejtësinë e qershorit në kartën SD ose microSD apo jo? A do ta ndryshonit adresën që shoqëron nëse me atë të kartës apo jo?
  Falënderim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ehm Unë nuk mendoj kështu, nëse ndryshoni if ​​në për shembull, / dev / mmc2… atëherë ajo që do të bënit është të kopjoni 1 GB nga karta në një skedar, dhe kjo do t'ju japë shpejtësinë.

   Problemi me ta bërë këtë është që nëse nuk jam gabim, në fund ajo që do të matje do të ishte leximi i kartelës (sepse do të shkruaje me të në HDD), dhe gjithashtu të dhënat do të kalonin përmes HDD gjithsesi ... dmth, nuk do të ishte një testi (mendoj) 100% i vlefshem

 8.   Teck dijo

  Rezultati me Manjaro Kernel 4.1 dhe SSD

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 6,33915 s, 169 MB / s

 9.   HO2Gi dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm KZKG ^ Gaara, a e dini nëse ekziston një mënyrë për të ditur nëse "gnu / linux" ose "linux" (pra nuk ka ndonjë mosmarrëveshje XD) e trajton më mirë përdorimin e dashit dhe nëse ka ndonjë hile më të mirë.
  Përshëndetje.

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 6,89022 s, 156 MB / s

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Thjesht po kërkoj mundësi të mira për të bërë teste RAM nga Linux (po përtoj të shkruaj haha), kur të gjej atë që kërkoj mos u shqetëso, do ta ndaj këtu ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Gjë normale ... në Taringa ata kopjojnë gjithçka që vendosim këtu, mendoj se nuk ka asnjë përdorues të vetëm me origjinalitet atje ... _¬

 10.   xhemin-samuel dijo

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 16,9916 s, 63,2 MB / s

  Përdorni sistemin e skedarëve XFS
  😉

 11.   Payuta dijo

  [payuta @ Manjaro-HP ~] $ dd nëse = / dev / zero i = testit bs = 64k numërim = 16k konv = fdatasync
  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 3,57703 s, 300 MB / s
  [payuta @ Manjaro-HP ~] $
  Këto janë të dhënat e mia SSD !!!!
  Thx për majë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi

 12.   sandro dijo

  Unë do të shtoja ose do të theksoja se në rastin e disqeve të forta (mekanike) nuk është e njëjta gjë për të gjeneruar këtë skedar "provë" në një ndarje që ka cilindrat e saj në anën "e jashtme" (më shumë udhëtim në të njëjtën shpejtësi këndore [ rpm] -> më shumë shpejtësi lineare ~ më shumë MB / s) e diskut sesa në një tjetër që i ka ato në pjesën e brendshme të tij. Për shembull në një kompjuter portativ me një makinë 5400rpm:
  Ndarja e parë e NTFS për Windoze:
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 22,8917 s, 46,9 MB / s
  Ndarja e dytë NTFS për Windoze-GNU / Linux:
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 28,6148 s, 37,5 MB / s
  Ndarja e katërt EXT4 për GNU / Linux Kryesore:
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 42,1906 s, 25,4 MB / s
  Disku është i lidhur në modalitetin sata1 (1.5 Gb / s):
  / dev / sda:
  Koha e memorizuar lexon: 3080 MB në 2.00 sekonda = 1541.28 MB / sek
  Koha e diskut të memorizuar lexon: 170 MB në 3.03 sekonda = 56.04 MB / sek
  Dhe nga ana tjetër, një disk i jashtëm usb3 i lidhur përmes usb2 (480Mb / s -> 60MB / s ~ 30MB / s fd):
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 37,2769 s, 28,8 MB / s cqd.
  Salu2

 13.   Testi? dijo

  Çfarë do të ishte = prova? A ka ndonjë mbetje nga ky test në disk? Dua të them ... disa skedarë që zënë 1 GB që mund të fshihen

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për të matur shpejtësinë e shkrimit ishte e nevojshme të krijoni një skedar të quajtur test në HDD, pasi të keni përfunduar testin mund ta fshini atë

 14.   David L. dijo

  Truk i bukur, faleminderit!

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1,1 GB) të kopjuara, 2,37306 s, 452 MB / s

 15.   romak dijo

  [root @ fedora file] # dd if = / dev / zero of = test bs = 64k numërim = 256k konv = fdatasync
  262144 + 0 rekorde të lexuara
  262144 + 0 shënime të shkruara
  17179869184 bajt (17 GB) të kopjuara, 8,61083 s, 2,0 GB / s

 16.   CyberJames dijo

  Niiiceeee !!

  16384 + 0 rekorde të lexuara
  16384 + 0 shënime të shkruara
  1073741824 bajt (1.1 GB, 1.0 GiB) e kopjuar, 2.4175 s, 445 MB / s

 17.   87 erives dijo

  Shumë interesante, por atje po matni edhe kohën e leximit apo thjesht po shkruan ???