Matrica, një shpresë e re për komunikimin e decentralizuar

Lufta për kontrollin e komunikimeve

Rreth vitit 2005, filloi lufta për fushën e komunikimit të mesazhit direkt. Që para lindjes së WhatsApp, gjysma e botës preferoi të shkruante mesazhe me tekst në vend që të telefononte sepse mesazhet kanë që unë nuk e di se çfarë e bën bisedën më interesante.

Për një përdorues mesatar, lëshimi erdhi nga dora e dy ish-punonjësve të Yahoo të cilët menduan për një aplikacion multiplatform që do të përdorte fuqinë e internetit për të dërguar dhe marrë mesazhe dhe imazhe: WhatsApp. Por sigurisht, për përdoruesit më të përkushtuar, këto lloj aplikacionesh ekzistonin që nga fillimi i viteve 1990 (IRC dhe XMPP), megjithëse jo në celularët.

Unë nuk jam duke shkuar për të ritreguar historinë e WhatsApp dhe bum të aplikacioneve të ngjashme, por mjafton të them se të gjithë Aplikacionet e njohura (Telegram, Allo, Wee Chat, Line, Hip Chat, Imo, Viber, Facebook Messenger, dhe një kohë e gjatë etj.) Janë një përpjekje për të ndërtuar dhe kontrolluar një monopol rreth komunikimeve. Edhe nëse propozimi është falas dhe i hapur, shumica e propozimeve përdorin protokollin e tyre, i cili bën të mundur komunikimin vetëm nëse i keni, pavarësisht nëse protokolli është falas ose jo. Pse është e rrezikshme apo të paktën e kundërshtueshme? Imagjinoni që ju nuk mund të telefononi shoqen tuaj sepse ajo nuk ka të njëjtën kompani telefonike si ju, ose që ju nuk mund t'i shkruani një email partnerit tuaj sepse ata kanë një llogari me një shërbim tjetër nga ai juaji. Duket budalla, apo jo? Epo, e njëjta gjë vlen për mesazhet, vetëm se ne e shohim izolimin midis mesazheve si të natyrshëm sepse kompanitë kanë bërë një përpjekje për të izoluar (me gjithë ironinë që nënkupton) protokolle të ndryshme për të mbetur si pronarë të monopolit (dhe ngarkuar për të në kalim).

Komunikim i lirë dhe i decentralizuar

Protokolli XMPP është dekada i vjetër dhe propozon saktësisht të kundërtën: komunikime universale dhe të decentralizuara për të gjithë. Unë nuk do të flas për këtë protokoll otra vez dhe si është një mundësi e humbur nga shumica dërrmuese e përdoruesve. Ajo që unë do të them është se problemi i tij i madh ishte (dhe ende është) mungesa e tij e plastikës dhe përshtatjes me trendet e reja dhe përdorimet e komunikimeve bashkëkohore. Për të provuar këtë, ekziston një protokoll i ri: matricë. Matrica është një standard i hapur për komunikimet ndërvepruese dhe të decentralizuara. Friendlyshtë miqësor me teknologjitë e fundit dhe, mbi të gjitha, është shumë fleksibël për të komunikuar me protokolle të tjerë të vjetër dhe të rinj (aktualisht është 100% i pajtueshëm me XMPP dhe IRC, por edhe me Slack, Skype dhe Lync). Ideja është e njëjtë: një standard që mund të zbatohet nga kushdo dhe që lejon komunikimin edhe nëse serveri ose shërbimi juaj është i ndryshëm nga imi. Tashmë ka shumë klientë (gjithashtu të hapur dhe falas) që ju lejojnë të lidheni me matricën (më i popullarizuari është Trazirë, zhvilluar nga i njëjti ekip matricë), dhe gjithashtu ka tashmë servera të shumtë ndërveprues që ofrojnë mundësinë e regjistrimit për të filluar komunikimin (edhe pse, përsëri, Synapse më i popullarizuar, nga krijuesit e matricës).

Shumica e njerëzve nuk janë të interesuar që diçka të jetë e lirë, aq më pak e decentralizuar, dhe madje kështu që matrica ka një mundësi për thjeshtësinë e përdorimit dhe ndërlidhjes (si urat e saj me Skype, Slack ose Lync), kështu që në mjedis puna ka shumë potencial. Një avantazh tjetër i madh është aftësia për të kriptuar komunikimin, megjithëse kjo do të kufizonte fleksibilitetin e historisë dhe mund të ishte joproduktive në një mjedis ku duhet të dini se kush tha çfarë një javë ose më shumë më parë.

Tregu i mesazheve "falas" duket të jetë diçka e parëndësishme, por një shembull që ka shumë para të përfshira është ai i Google, i cili ndryshon strategjinë e tij çdo vit dhe vret dhe krijon aplikacione të mesazheve me qëllimin e vetëm të bëhet flamuri në komunikimet, megjithëse në historinë e saj nuk ka qenë as afër. Pavarësisht nëse jemi të vetëdijshëm për këtë apo jo, ne jetojmë në një botë me spiunazh dhe diskriminim masiv me qëllime tregtare dhe kriminale (ose "siguri", siç e quajnë disa), kështu që humbja e sovranitetit të komunikimeve tona nuk mund të jetë një opsion. Matrica duket të jetë një standard që po rritet dhe që pak nga pak po i hap hapësirë ​​një bote komunikimesh të ngopura me mundësi tregtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   I mençur dijo

  Çfarë artikulli të mirë,
  Imagjinoni që ju nuk mund të telefononi shoqen tuaj sepse ajo nuk ka të njëjtën kompani telefonike si ju, ose që ju nuk mund t'i shkruani një email partnerit tuaj sepse ata kanë një llogari me një shërbim tjetër nga juaji. Duket budalla, apo jo? Epo, e njëjta gjë vlen edhe për mesazhet »Ky është ari

 2.   Alfonso dijo

  Unë plotësisht nuk pajtohem nga pikëpamja e privatësisë dhe e sigurisë. Gjurmueshmëria, garantimi i privatësisë së informacionit dhe meta-informacioni i gjeneruar nga komunikimet p2p po banalizohen.

  Sipas mendimit tim, ky artikull është lënë përgjysmë dhe arsyet e dhëna janë të pasakta ose, të paktën, të diskutueshme.

 3.   gjermanisht dijo

  Shumë interesante.

 4.   anonim dijo

  ne do ta provojmë