Mbështetje për nano të CSS, PHP, C / C ++, HTML, Python, etj.

Para dje i lashë nje artikull duke shpjeguar, si redaktuesi i tekstit në tastierë: nano, mund të konfigurohet mjaft thjesht në mënyrë që nxjerr në pah fjalët kyçe de Piton, gjë që na lejoi të redaktojmë skedarët .py (Skedarët Python) në mënyrë më të qetë.

Epo, me siguri ata pyesin veten: «Dhe nuk mund të bësh të njëjtën gjë për skedarët .CSS .HTML .SH dhe të tjerët?»
Përgjigjja është po 😀

Këtu do t'ju tregoj se si të arrini të njëjtën gjë për skedarët nga CSS, HTML, Perl, HTML, Përplas, C, Bëni, rubin, Java, C / C ++, PHP, Piton, TeX, dhe të tjerët më shumë

Për shembull, një skedar .SSS do të dukej kështu:

Për ta arritur këtë për të gjitha gjuhët e mësipërme, këtu janë hapat:

1. Hapni një terminal, në të shkruani sa vijon dhe shtypni [Hyni]:
cd $HOME/ && wget https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/nanorc.nanorc && mv nanorc.nanorc .nanorc

2. Pasi kjo dhe shtypet [Hyni], terminali do të mbyllet.
3. Hapni një terminal tjetër dhe provoni sa vijon:
nano test.html

Shkruaj komanda si: dhe ata do të shohin se ato ndryshojnë ngjyrën

Gati, një këshillë që të paktën do të më ndihmojë shumë.
Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   oleksis dijo

  Shumë e dobishme me siguri, pasi Nano është një nga redaktorët që vjen në mënyrë të paracaktuar në shumë distro dhe për të redaktuar skedarët, theksimi i ngjyrave në sintaksë është shumë i dobishëm. A mund ta shndërrojmë Nano si IDE, me funksionalitete të tjera për zhvillim?

  Përshëndetje dhe +1 për postimin!

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Nuk e di haha, duhet të vendosim automomplete dhe disa gjëra të tjera haha.

   1.    oleksis dijo

    Epo, kohët e fundit po kërkoj një alternativë për një redaktor në GNU / Linux me funksionalitetet, lehtësinë dhe produktivitetin e Notepad ++. Me përjashtim të Emacs që është një redaktues i mirë, por kërkon kohë dhe të mësosh përmendësh shumë komanda dhe shkurtore të tastierës

    Përshëndetje!

    1.    elav <° Linux dijo

     E provuat Komodo-Edit?

     1.    oleksis dijo

      Faleminderit për rekomandimin +1. Epo unë e kam provuar dhe deri më tani më ka befasuar, shpresoj që me kalimin e kohës të më plotësojë nevojat e mia si zëvendësim i Notepad ++. Gëzuar!

 2.   Reedyseth dijo

  Ka punuar për mua në 100, mund ta shtoni për skedarët konf dhe var regjistrat?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk e di ... Unë nuk e bëra këtë punë si e tillë, këto cilësime të paracaktuara vijnë në të vërtetë me sistemin.

 3.   st0rmt4il dijo

  Për ata që preferojnë ata mund të përdorin skribë. Shtë mjaft e thjeshtë dhe nuk konsumon asnjë burim krahasuar me redaktorët e tjerë të tekstit.

  Versionet e reja të këtyre redaktorëve tashmë kanë theksimin automatik, ju thjesht krijoni skedarin, e ruani me shtesën, për shembull .py dhe kur ta hapni përsëri, wuaalaa! .. ndryshimi do të jetë atje

  Përshëndetje!

 4.   Jose dijo

  Ju gjithashtu mund të krijoni një skedar të zbrazët me shtesën që dëshironi dhe pastaj
  filloni të punoni me të, prekni skedarin.css, prekni skedarin.py, prekni skedarin.html, etj.
  Në atë mënyrë do të kishit modele të ndryshme.