Mbyllja dhe rifillimi duke përdorur komandat

Shumë herë ne duam të dimë se si ta fikim kompjuterin, ta rifillojmë atë ... secili pas një kohe të caktuar ose në një kohë të saktë, mirë, këtu është se si ta bëni këtë nga terminali:

Për të mbyllur kompjuterin:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -h tani
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi kërkohen lejet administrative.

Për të fikur PC-në pas një kohe të caktuar:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -h + "koha e dëshiruar"
Duhet të ndryshojë ""Koha e dëshiruar"”Për numrin ose numrin e minutave që duhet pritur para se të fikni sistemin.
Shembull: mbyllje sudo -h +10 // Sistemi do të mbyllet 10 minuta pasi të ketë hyrë në këtë rresht komande.
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi kërkohen lejet administrative.

Për të fikur PC-në në një kohë të caktuar:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -h "koha e dëshiruar"
Duhet të ndryshojë ""Koha e dëshiruar""Logjikisht, koha kur ata duan që sistemi të fiket. Ora në format 24 orë, domethënë; nga 0 në 23.
Shembull: mbyllje sudo -ora 22:30 // Sistemi do të mbyllet në 22:30, domethënë; në 10:XNUMX të natës.
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi kërkohen lejet administrative.

Për të rifilluar PC-në ndonjë nga të mëposhtmet:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -r tani
kzkggaara @ geass:. Rindiz sudo $
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi që kërkohen lejet administrative. Gjithashtu, secila nga dy linjat e mëparshme bën të njëjtën gjë; rinisni PC-në.

Për të rifilluar PC-në pas një kohe të caktuar:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -r +"Koha e dëshiruar"
Duhet të ndryshojë ""Koha e dëshiruar" ”Për numrin ose sasinë e minutave që duhet pritur para se të rindizni sistemin.
Shembull: mbyllje sudo -r +10 // Sistemi do të rindizet 10 minuta pasi të ketë hyrë në këtë rresht komande.
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi kërkohen lejet administrative.

Artikulli i lidhur:
Cron & crontab, shpjegoi

Për të rifilluar PC-në në një kohë të caktuar:

kzkggaara @ geass:. mbyllje $ sudo -r "Koha e dëshiruar"
Duhet të ndryshojë ""Koha e dëshiruar""Logjikisht, koha kur ata duan që sistemi të riniset. Ora në format 24 orë, domethënë; nga 0 në 23.
Shembull: mbyllje sudo -r 22:30 // Sistemi do të riniset në 22:30, domethënë; në 10:XNUMX të natës.
Shenim: Shtë e nevojshme të futni fjalëkalimin tonë rrënjësor pasi kërkohen lejet administrative.

Më shumë komanda në: Mësoni të bëni pa mjedisin grafik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

56 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   diazepani dijo

  Unë e përdor atë vetëm kur kam nevojë për të rinisur makinerinë dhe nuk mund ta bëj atë përmes grafikut

 2.   i çmendur dijo

  Ndonjë ide për të shfaqur një mesazh kaq shpesh?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Shpjegoni më mirë se çfarë doni të bëni dhe unë ju ndihmoj ta arrini atë

   1.    i çmendur dijo

    Le të themi:

    mbyllje - ora 10 «mbyllja e kompjuterit në» # kohë

    ideja që shfaq një mesazh brenda të njëjtit terminal aq shpesh për të paralajmëruar mbylljen.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Ah, kaq e thjeshtë.
     Së pari e vendosim të presë 60 sekonda, pasi të kenë kaluar 60 sekonda, tregojmë një mesazh në terminal që thotë "Mbyllja" dhe pas 10 sekondash të tjera, fillojmë procesin e fikjes.
     Do të ishte kështu:
     sleep 60 && echo "Apagando" && sleep 10 && shutdown -n

     Nëse dëshironi të tregoni një mesazh por është një njoftim i sistemit (Gnome ose KDE) do të ishte me komandën njoftim-dërgim, që kjo të funksionojë duhet të keni të instaluar libnotify-bin dhe linja do të ishte:
     sleep 60 && notify-send "Apagando" && sleep 10 && shutdown -n

     1.    i çmendur dijo

      Faleminderit faleminderit, është ajo që unë kam kërkuar për një kohë të gjatë.

  2.    Francisco Martinez dijo

   Përshëndetje, mendoj se informacioni që do t'ju ofroj do t'ju ndihmojë. Nëse keni dyshime, mund të vini tek unë;
   mund të përdorni skedarin (i vendosur në / etj /) / komanda "crontab" për të krijuar një "detyrë të planifikuar" duke futur vlerat: dita e muajit, dita e javës, kush e ekzekuton atë ...
   Isshtë shumë i dobishëm për serverat që kërkojnë një farë autonomie ... Shpresoj të ndihmojë

 3.   kotele dijo

  Shumë mirë, por ato janë gjithashtu:
  fillimi 0 (fik kompjuterin)
  fillimi 6 (rinisni kompjuterin)

  Ata janë më të lehtë hehee,
  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Dhe pak vetëvrasje mendoj gjithashtu haha, sepse shkuarja direkt në nivelin 0 pa kaluar nëpër të tjerët, është ekuivalente me heqjen e kabllit të energjisë, apo jo?

   init 0 çfarë bën është e drejtë? 🙂

   1.    kotele dijo

    Hahaha po, mendoj se kur nxitoj është kur e bëj xD

    1.    Guxim dijo

     Do të shihni kur të ngarkoni kompjuterin tuaj heh heh.

     Epo nëse jo, elav carcamal ju jep një sepse ai ju pëlqen.

     1.    kotele dijo

      Hahaha sa keq je ^^
      Dhe mirë, nuk e bëj përsëri. Lo prometo!
      Përshëndetje!

      1.    Guxim dijo

       Por nëse unë jam një grua shumë e mirë xD


   2.    EVER dijo

    Jo, nuk është vetëvrasje. Nivelet 0 dhe 6 ndalojnë të gjitha shërbimet, hiqni disqet përpara se të mbylleni, kështu që nuk është e njëjtë me shkëputjen e kabllit.
    të fala

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Mendova se nivelet e ndërmjetme të rradhës e bënë këtë, dhe pastaj i fundit që u ekzekutua është ai që thjesht mbylli lidhjen ... hajde, ajo i fiki pajisjet. Nga ajo që mendova, që thjesht shkimi në këtë nivel niveli sistemi do të çaktivizohej pa hequr gjithçka, mund të vendosni një lidhje që unë të lexoj rreth tij? 🙂

     Faleminderit

     1.    EVER dijo

      Nuk e di nëse lidhet, por ju ftoj të shihni përmbajtjen e direktorisë /etc/rc0.d dhe /etc/rc6.d (nëse përdorni Debian) dhe t'i krahasoni ato me nivelet e tjera.
      Ekzistojnë të gjitha lidhjet dinamike për shërbimet që fillojnë dhe ndalen kur kalojnë nga një nivel tjetër në një tjetër. Lidhjet që fillojnë me shkronjën "S" fillojnë një demon, ato që fillojnë me "K" i ndalojnë ato. Siç mund ta shihni, në nivelet 0 dhe 6, të gjitha lidhjet me daemonët fillojnë me K, që do të thotë se duke kaluar në ato nivele, ata ndalojnë të gjithë daemonët, heqin sistemet e skedarëve dhe pastaj ndryshimi midis 0 dhe 6 është që njëri dërgon sinjalin e rindezjes dhe tjetri sinjalin e fikjes.
      Me siguri një "njeri i parë" ose i ngjashëm do t'ju japë më shumë informacion. Nga kjo kompjuter që shkruaj, nuk mund t'ju tregoj ose t'ju tregoj mirë në cilën pjesë flet sepse unë jam duke përdorur systemd, i cili zëvendëson të gjitha shënimet në manualin e SystemV, siç është init.
      të fala

  2.    Juventin dijo

   Unë e bëj në këtë mënyrë ...
   (E kam mësuar vite më parë nga një sistem SUN Microsystems
   së pari identifikohu si "rrënjë", pastaj shkruaj:

   "Sync", pastaj shtyp "enter"
   pastaj shkruaj:
   "Init 0" dhe më pas shtyp "enter" dhe me këtë fik makinerinë

   Për të rifilluar, unë futem si "root" dhe shkruaj:
   "Sync", pastaj "enter"
   pastaj shkruaj:
   "Reboot" dhe i shkarkuar shtyp "enter" dhe me këtë unë rinis makinerinë

   Kjo funksionon për mua në një sistem Debian, shpresoj se ju ndihmon.

   1.    Cristian dijo

    Si ta ndez laptopin tim me një tastierë pa tel?

 4.   Gregory Shpata dijo

  Këshillë: Bëni mbyllje -h tani është ekuivalent me ndalim (përparësi: është më e shkurtër, pa parametra dhe lehtë për tu mbajtur mend), sipas dokumentacionit zyrtar (man halt).

  1.    EVER dijo

   Komanda e ndalimit nuk funksionon në të njëjtën mënyrë nëse përdorni SystemD. Në atë rast, ai ndalon të gjithë PC-në, por nuk e dërgon sinjalin ACPI të mbyllet, kështu që do të duhet të shtypni butonin e energjisë me dorë. Prandaj, komanda e rekomanduar për të zëvendësuar "mbylljen - tani" është fuqia.
   të fala

   1.    përdorues i fedora dijo

    eVeR ajo që ju thoni nuk është e tillë, Halt punon në systemD, thjesht duhet të shtoni opsionin e fikjes:
    # kasetë -p
    e vetmja pengesë me Halt është se kërkon leje rrënjë dhe / ose sudo
    Unë përdor Fedora, përshëndetje

 5.   Marco dijo

  Faleminderit për informacion. shum e dobishme !!!

 6.   Merlin The Debianite dijo

  Unë e pranoj që nuk dija për rinisjen në një kohë të caktuar, por me të vërtetë nuk e kuptoj se çfarë përdorimi do të kishte të paktën në rastin tim, unë e fik makinën vetëm në një kohë të caktuar kur ndaloj të shkarkoj diçka dhe llogaris kur të mbarojë dhe i jap gjithmonë 1 ose 2 orë më shumë se sa zgjat Shkarko.

  Kontribut i mirë.

 7.   Miguel dijo

  Shumë mirë, duhet t’i shërbejë diçkaje

  1.    e2391 dijo

   Isshtë e dobishme për ata prej nesh që përdorin Menaxherët e Dritareve. Në këtë mënyrë mund të krijoni një hyrje në menunë (nëse e keni) për të mbyllur ose rindezur PC-në.

   Kështu që sudo nuk kërkon një fjalëkalim kur mbyllja ose ndonjë komandë tjetër speciale ekzekutohet, një rregull mund të krijohet në / etc / sudoers =)

   Përshëndetje!

 8.   Rajonant dijo

  E dobishme për kur dua ta fik kompjuterin pas një kohe të caktuar, për shkarkime ose të ngjashme, faleminderit për ndarjen.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 9.   Jezu dijo

  Një pyetje, dhe si mund ta bëj që kompjuteri të ndizet në një kohë të caktuar?

  1.    EVER dijo

   Ju nuk mund ta bëni atë të ndizet nga 0, por mund ta bëni që të kthehet nga një gjumë. Për këtë është BIOS, ose gjithashtu në BIOS të pajtueshëm ekziston një mjet Linux. Nëse jeni të interesuar, unë do t'ju jap lidhjen.
   të fala

 10.   virgjili dijo

  Ju mund të përdorni ndërprerjen ose ndërprerjen e energjisë për të mbyllur dhe rindezur për të rifilluar (ata nuk kanë nevojë për parametra) me avantazhin që këta nuk kanë nevojë për leje administrative dhe për këtë arsye ne mund të vendosim për shembull; cp largefile.mkv / media / pajisje; fike

  Përndryshe ju duhet të vendosni fjalëkalimin dhe ne nuk mund ta bënim atë të fiket pas një operacioni nëse nuk e bëjmë atë si root.

  1.    0N3R dijo

   Ne mund të shtojmë parametrin -f për ta detyruar kompjuterin të fiket ose të rindizet pothuajse menjëherë, në lidhje me.

   1.    EVER dijo

    Detyrimi i mbylljes nuk është i mirë, pasi ekzekuton urdhrin për ndërprerjen e energjisë pa ndalur shërbimet ose dismontimin e disqeve. Kjo është arsyeja pse është kaq e shpejtë!
    të fala

  2.    EVER dijo

   ndalimi dhe shkyçja DO kërkojnë leje administrative. Përdorimi i ndërfaqes grafike është më i lehtë sepse X ekzekutohet si rrënjë, kështu që nuk kërkon lartësi

   1.    alvarito050506 dijo

    Jo kështu, të paktën në Raspbian (Debian 9 Jessie), unë kandidoj startx si përdorues normal (pi).

 11.   jmvr1957 dijo

  Një pyetje, nëse duhet të fikem në një kohë të caktuar çdo ditë, për shembull në 22:30 pasdite çdo ditë të vitit, si duhet të bëj nga terminali? Faleminderit shume.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për ta bërë këtë, vendosni vijën ose komandën e mbylljes në crontab: mbyllje -r 22:30 ... Unë ju rekomandoj që ta lexoni këtë në mënyrë që të mësoni se si të përdorni crontab: https://blog.desdelinux.net/chuleta-para-entender-mejor-el-crontab/

 12.   dennis dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija ta fikja sistemin në 8 sekonda, sepse nëse më jep, por në minuta dua në sekonda

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   shutdown -t 8
   Sigurisht, duhet ta ekzekutoni këtë si root ose përndryshe duke përdorur sudo

 13.   dennis dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të dija ta fikja sistemin në 8 sekonda sepse kam përdorur disa udhëzime, por ai e fik atë vetëm në minuta që dua të di në sekonda

 14.   Dionny Fernandez dijo

  Unë jam duke bërë një skenar duke përdorur këto komanda për të fikur makinën time në një kohë të caktuar, gjithçka është në rregull derisa të vijë pika e kërkimit të fjalëkalimit, pyetja ime është se si të vendosni kodin që unë jam rrënjë ose që kur të shkoj te sudo su vendos kyç automatikisht dhe ekzekutuar atë ???
  Faleminderit paraprakisht për përgjigjet tuaja

  1.    Don Huan dijo

   ju mund të keni komandën e fikjes të drejtuar nga përdoruesi.
   hap pas hapi
   cd / sbin
   mbyllja e chmod u + s

   atëherë krijoni një lidhje simbolike në / usr / bin
   cd / usr / bin
   mbyllja e ln -s / sbin / mbylljes
   dhe ky është skenari do të funksionojë pa pasur nevojë për root

 15.   Don Huan dijo

  ummm

 16.   ULTRONI dijo

  Po sikur të planifikoj që kompjuteri im të ndizet në një kohë të caktuar?
  nga rruga, faleminderit Unë kam kërkuar për këtë informacion për një kohë të gjatë, domethënë, rreth gjysmë ore më parë ... një kohë të gjatë ... një kohë të gjatë.

 17.   ULTRONI dijo

  A mund të më ndihmoni edhe mua? Unë jam i ri në linux dhe fillova me ubuntu por karriera ime kërkon që unë të përdor Autocad si mund ta përdor Autocad në ubuntu? A do të funksiononte versioni i Autocad për Mac?

 18.   Carlos Salas dijo

  Faleminderit !!! Unë kisha nevojë për informacionin tuaj ne jemi në kontakt nga kudo që të jeni nëse jeni një vajzë një Muuuuuuuuah dhe nëse jeni një djalë harrojeni atë, heh heh.

 19.   Mburravec dijo

  Informacion shumë i dobishëm!

 20.   Gabrieli.uy dijo

  Përshëndetje një pyetje. Cila është komanda që më lejon të dërgoj një mesazh në të gjithë kompjuterët e lidhur në një rrjet Wi-Fi përmes një terminali ??? Ju falenderoj paraprakisht!

 21.   Eduardo dijo

  Përshëndetje, artikull shumë i mirë… Pyetja është: si do të fikem çdo ditë në të njëjtën kohë padyshim nga terminali… Faleminderit paraprakisht

  1.    Juan C.P. Quintana dijo

   Përshëndetje Eduardo! Mund ta vendosni në cron në mënyrë që të funksionojë kur të keni nevojë.

 22.   Babil dijo

  Në laptopin tim kam 2 ndarje, në të parën kam të instaluar Windows 10, në të dytën kam të instaluar Debian 8.3 Jessie. Kur jam futur në Debian dhe më pas dua ta fik me butonin e fikjes ose me tastierë, rrallë mbyllet, në të shumtën e rasteve nuk e mbyll sistemin, përkundrazi, ai rindizet dhe më tregon ekranin kryesor të grubit për të zgjedhur sistemin operativ që dua të filloj. Nuk e di pse është kjo. Nëse dikush mund të më ndihmojë, unë do ta vlerësoja atë. Unë jam i ri në Debian. Brohoritje ..

 23.   martinat dijo

  Ju lutem dikush mund të më ndihmojë. Në laptopin tim kam 2 ndarje, në të parën kam të instaluar Windows 10, në të dytën kam të instaluar Debian 8.3 Jessie. Kur të jem futur në Debian dhe pastaj dua ta fik me butonin e fikjes ose me tastierë, një herë në një kohë ai mbyllet, shumicën e kohës sistemi nuk mbyllet, përkundrazi, ai rinis dhe më tregon ekranin kryesor të grubit për të zgjedhur sistemin operativ që unë dua të filloj. Nuk e di pse është kjo. Nëse dikush mund të më ndihmojë, unë do ta vlerësoja atë. Unë jam i ri në Debian. Brohoritje ..

 24.   Salvador dijo

  Përshëndetje Kam nevojë për ndihmë, nëse dua të bëj një menu me dy opsionet mbyllje dhe rifillim, por të paktën herën e parë që ekzekutoj skenarin nëse i jap mbyllje, duhet të më dërgojë përsëri pyetjen, duke detyruar të rindizë sistemin, të paktën herën e parë, pas kësaj ndizeni përsëri dhe ekzekutoni skriptin por këtë herë ajo vepron normale, domethënë nëse e fik, e fik dhe rifilloj rinisjen, si mund ta bëj, që makineria të kujtojë që unë tashmë e detyroj rinisjen të paktën një herë .

 25.   Diego dijo

  Si mund të ndërtoni një skenar që ekzekuton mbylljen e saktë kur humbet 5 pings rresht, dhe prej atëherë e tutje mbyllja ka një vonesë prej 5 minutash, por gjatë asaj kohe vazhdoni të pingoni, dhe nëse keni një përgjigje, anuloni mbylljen dhe vazhdoni gjithçka normale dhe nëse vazhdon pa përgjigje, fikeni në atë kohë maksimale.
  Kjo është për shkak se unë kam një router të papërdorur të lidhur me rrymën normale, dhe kur drita fiket fiket dhe aty humbet ping, …… dhe kompjuteri ka UPS / UPS dhe nuk dua që ai të fiket kur bateria mbaron. (kështu që nuk shkarkohet plotësisht)

 26.   M @ rko dijo

  Përshëndetje mirë, unë jam i ri duke përdorur Linux dhe kam Windows 10 dhe Linux deepin 15.3 në laptopin tim dhe do të doja të planifikoja një energji në një kohë të caktuar, faleminderit

 27.   Baterist ~ dijo

  Unë përdor Fedora. Energji mjaft e mjaftueshme për të mbyllur dhe rindezur për të rifilluar. Asnjë lartësi nuk kërkohet për t'i drejtuar ato.

 28.   abdiel49 dijo

  Si mund të zgjidh një problem mbyllje, çfarë ndodh është që kur unë përdor ndonjë komandë për të mbyllur ose rifilluar makinën time duket se ajo fik çdo gjë, përveç disqeve, procesori vazhdon të punojë në mënyrë që unë nuk kam asnjë mundësi tjetër, përveç të shtypni butonin e energjisë derisa të mbyllet dhe kjo nuk duket e shëndetshme për ekipin tim, faleminderit paraprakisht.
  P.S.
  Unë jam në një Debian 9 / Genom dhe përdor një HP AMD A9 / Radeon R5 Grafics

bool (e vërtetë)