Me terminalin: Formatoni një kujtesë USB

Kur nuk kemi një mjet grafik si GParted ose opsioni për të formatuar kujtimet si në xhuxh, ne mund të përdorim një komandë që në të vërtetë bën të njëjtën gjë si dy mjetet e përmendura më lart.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të sigurohemi që kemi të instaluar paketën dosfstools.

$ sudo aptitude install dosfstools

Pasi të instalohet, ne do të kontrollojmë se ku ndodhet kujtesa jonë flash. Mund të përdorim komandën:

$ sudo fdisk -l

E cila do të kthejë diçka si kjo:

Linja që na intereson është ajo që thotë:

/dev/sdc1  *      62       7983863     3991901   b  W95 FAT32

Pasi të dimë se cila pajisje është të formatojmë, ne përdorim komandën:

sudo mkfs.vfat -F 32 -n Mi_Memoria /dev/sdc1

Me opsion -F 32 ne ju themi se do të formatohet si Yndyrë32, dhe me opsionin -n Ne vendosim një etiketë ose emër në pajisje.

E thjeshtë apo jo?

Redakto: Kam harruar të them se për të ekzekutuar këtë operacion, pajisja duhet të çmontohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

  mmm Unë e bëj atë në një mënyrë tjetër:
  mkdosfs ("-n", "MI-PENDRIVE", "-v", "/dev/sdb1")

  -n më lejoni të emëroj ose etiketoj pajisjen USB.
  -v do të tregojë se cila pajisje është ajo që do të formatohet.

  1.    moa dijo

   Duhet ta ekzekutoni pa citate dhe kllapa që imagjinoj

 2.   Oscar dijo

  Unë e gjeta këtë lidhje në internet nga ku mund të merrni paketën deb për ta instaluar, e provova dhe funksionon shumë mirë.

  https://sites.google.com/site/kubuntufacil/formatear-memorias-usb-en-kubuntu

  Unë shpresoj se është e dobishme për ju.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Për shkak se jemi në Kubë, ne nuk kemi qasje në faqet e Google ose kodin.google ose diçka të tillë, nëse mund të shkarkoni soft dhe ta dërgoni në kzkggaara@myopera.com 😀

   1.    Neo61 dijo

    KZKG ^ Gaara, mik, një pyetje, si mund ta riemërtoja një pajisje pa formatuar? Ju po shikoni vargun e komandës dhe unë mendova për këtë.

   2.    Blackhack dijo

    A e keni provuar tor ....?

 3.   Oscar dijo

  Unë tashmë jua kam dërguar atë me Gmail, më tregoni nëse nuk e merrni për ta dërguar me një postë tjetër.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Po më erdhi dhe unë ju përgjigja me një pyetje
   Faleminderit vërtet mik

 4.   Kuba e Kuqe dijo

  Dokumentacioni që mund të kemi këtu është shumë i mirë ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit për komentin CubaRed. Një kënaqësi që të kam këtu.

   të fala

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Faleminderit për komentin dhe mirëseardhje në sit site

 5.   Elynx dijo

  Unë jam duke kandiduar nga Slax Linux (Sigurisht CD i drejtpërdrejtë: P) dhe përdor komandën e mëposhtme:

  mkfs -T -F32 / dev / sda

  / dev = pika e montimit
  / sda = makinë ose media e lëvizshme

  Përshëndetje!

 6.   Dielli dijo

  Xhind, ti ma shpëtove jetën.

 7.   Wayne7 dijo

  Vitet kalojnë dhe unë vazhdoj të kontrolloj postimin xD.
  Tlav elav te mbare.
  Përshëndetje!

  1.    elav dijo

   Hahaha faleminderit

 8.   Ramon dijo

  Epo, asgjë, nuk ka asnjë mënyrë, as nga garted dhe as në tastierë me opsionin tuaj: më përgjigjet:

  mkfs.vfat: nuk mund të hapet / dev / sdg1: Sistemi i skedarëve vetëm për lexim

  1.    HELO CRAZY dijo

   Duhet të keni të instaluar paketën dosfstools, që të jeni në gjendje të formatoni në terminal, pasi nëse jeni në një mjedis Gnome mund të përdorni programin Disk, është shumë e lehtë.

 9.   USB origjinale dijo

  Mendova se ishte pak më e komplikuar, me tutorin është bërë më e lehtë.

 10.   jamil dijo

  Faleminderit, pasi kërkova në disa vende, unë isha në gjendje ta riparoja atë me këtë informacion, vendosa komandën sudo mkfs.vfat -F 32 -n My_Memory / dev / sdx pastaj hapa gparted dhe e formatova në fat32, dhe tani funksionon shkëlqyeshëm, gjithçka është bajga kishte ndodhur duke e çuar pendën në një shtypshkronjë me erë. Shpresoj të mos e bëj përsëri atë gabim.
  Përshëndetje, blog i mirë.

 11.   Claudi dijo

  Shokët Elav dhe përdoruesit e Linux,

  Faleminderit ! Kanë kaluar 2 vjet që kur e keni shkruar këtë dhe në secilën faqe ata thonë diçka ndryshe, shumica nuk funksionojnë, janë të pasakta ose hapat mungojnë. Do të ishte mirë nëse zgjidhjet e sakta si kjo shfaqen diku në mënyrë që të mos çmendeni duke provuar gjëra që nuk funksionojnë. Unë shënoj këtë blog. të fala

 12.   gabux22 dijo

  E vërteta është që unë bëra hapat e treguar nga elav, sot dhe kam ringjallur 16 GB pendrive… faleminderit elav, njohuritë tuaja janë shumë në kohë

 13.   Miguel dijo

  Vëlla të dua. Faleminderit shumë mirë të shpjeguar

 14.   René Izarra Izarra dijo

  Në komandë:

  mkfs.vfat -F 32 -n Kujtesa ime / dev / sdc1

  duhet të përdor "-I" në mënyrë që të mund të mbishkruajë ndarjen usb.

 15.   i fshehur dijo

  Gjeta një mundësi tjetër që gjithashtu shpjegohet shumë mirë në http://wp.me/p2mNJ6-3I

 16.   Rodrigooo dijo

  Sa i madh!
  Ky tutorial më shpëtoi në një mënyrë të rëndësishme !!!

 17.   eduardo dijo

  Dikush di se si të bëjë një usb të shisheve me një imazh të linux-it prej më shumë se 4 GB pasi që për Fat 32 ky imazh nuk është më i mundur, dikush mund të më udhëzojë se si të përgatis usb, përshëndetje dhe falënderime

 18.   ferreyrawm dijo

  kontrolloni unetbootin ose clonezilla

 19.   Isaac dijo

  Përshëndetje, shikoni, unë kam një USB që nuk mund ta formatoj, pasi është me leje vetëm për të shkruar, unë tashmë kam provuar me gparted dhe asgjë, unë do të rekomandoja disa softuer, kujtesa e njeh atë, unë mund të shoh se çfarë ka në memorje, Mund të kopjoj nga memoria në kompjuter, por jo nga kompjuteri në memorie pasi që kuptoj që destinacioni është vetëm për lexim, ju lutem Nëse keni njohuri, më jepni një dorë. brohoritje ...

  1.    Ignacio dijo

   Unë gjithashtu kam të njëjtin problem, me sa duket disa malware në një kompjuter tjetër ndryshoi kujtesën për të lexuar vetëm dhe përmbajtja nuk mund të fshihet apo edhe të formatohet, madje as me linux, jo me windows, unë ndoqa disa mësime me komandat e konzolës që gjoja e zgjidhin atë dhe asgjë, asgjë nuk mund të bëhet me kujtesën, a di dikush se si të rimarrë përdorimin e memorjes usb me këtë problem?

  2.    estelondono dijo

   Përshëndetje Isak!
   Ndonjëherë kjo më ka ndodhur. Ka punuar për mua, me gparted, të përdor opsionin për të "shkatërruar" (jo vetëm fshirë atë) ndarjen dhe më pas të krijojë një tryezë të re të ndarjes. Ndonjëherë më duhet të heq dhe rilidh memorien në mënyrë që të krijoj tabelën e re.
   Shpresoj të të ndihmojë.

 20.   kaço dijo

  Problemi është se ky format në b W95 FAT32 por me Windows XP të vjetër nuk i lexon pendrives, unë duhet t'i formatoj në një mënyrë tjetër me formatin c W95 FAT32 (LBA)

 21.   Xavier dijo

  Asnjë nga këto udhëzime nuk më ka ndihmuar, nuk e di se ku është problemi.

 22.   mburravec dijo

  faleminderit, unë gjithmonë e konsultoj atë

 23.   anonim dijo

  Pershendetje Nëse mund të më ndihmoni në formatimin e makinës ju lutem

 24.   Richard dijo

  Ju duhet të çmontoni USB-në me komandën umount për të qenë në gjendje të formatoni

 25.   sergio.59 dijo

  Përshëndetje Unë kam një USB që sistemi nuk e njeh, unë ju dërgoj informacionin nëse mund të më ndihmoni faleminderit

  dmesg

  [83384.348839] usb 1-1: pajisje e re USB me shpejtësi të lartë numër 8 duke përdorur ehci-pci
  [83384.506219] usb 1-1: U gjet pajisje e re USB, idVendor = 0c76, idProduct = 0005, bcdDevice = 1.00
  [83384.506225] usb 1-1: Vargjet e reja të pajisjes USB: Mfr = 1, Produkti = 2, Numri i Serisë = 0
  [83384.506228] usb 1-1: Produkti: Ruajtja në masë e USB
  [83384.506231] usb 1-1: Prodhuesi: GENERIC
  [83384.506848] ruajtje usb 1-1: 1.0: U zbulua pajisja për ruajtjen e masës USB
  [83384.508235] host scsi5: usb-magazinim 1-1: 1.0
  [83385.524951] scsi 5: 0: 0: 0: Hapësirë ​​ruajtëse USB GENERIC me hyrje të drejtpërdrejtë 1.00 PQ: 0 ANSI: 2
  [83385.556757] sd 5: 0: 0: 0: Bashkëngjitur scsi generic sg3 tip 0
  [83385.561706] sd 5: 0: 0: 0: [sdc] Disk i lëvizshëm i bashkangjitur SCSI

  root @ localhost: # fdisk -l
  Disk / dev / sda: 698.7 GiB, 750156374016 bajt, 1465149168 sektorë
  Njësitë: sektorët e 1 * 512 = 512 bytes
  Madhësia e sektorit (logjik / fizik): 512 bytes / 4096 bytes
  Madhësia I / O (minimale / optimale): bytes 4096 / bytes 4096
  Lloji disklabel: gpt
  Disk identifier: 995F9474-C5F1-4EE9-8FD7-13EA790423DC

  Pajisja Fillimi Sektorët Mbarimi Lloji i madhësisë
  / dev / sda1 2048 1050623 1048576 512M Sistemi EFI
  / dev / sda2 1050624 49879039 48828416 23.3G sistemi i skedarëve Linux
  / dev / sda3 49879040 69410815 19531776 9.3G sistemi i skedarëve Linux
  / dev / sda4 69410816 76107775 6696960 3.2G Linux swap
  / dev / sda5 76107776 80013311 3905536 1.9G sistemi i skedarëve Linux
  / dev / sda6 80013312 1465147391 1385134080 660.5G sistemi i skedarëve Linux

  root @ localhost: # fdisk -l / dev / sdc
  fdisk: nuk mund të hapet / dev / sdc: Nuk u gjet asnjë medium

  root @ localhost: # hdparm / dev / sdc

  / dev / sdc:
  SG_IO: të dhëna për shqisën e keqe / që mungojnë, sb []: f0 00 02 00 00 00 00 0b 00 00 00 00 3a 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 XNUMX
  shumë llogari = 0 (jo)
  vetëm për lexim = 0 (joaktiv)
  readahead = 256 (në)

  root @ localhost: # hdparm -C / dev / sdc

  / dev / sdc:
  gjendja e vozitjes është: gatishmëri

  root @ localhost: # hdparm -I / dev / sdc

  / dev / sdc:
  SG_IO: të dhëna për shqisën e keqe / që mungojnë, sb []: f0 00 02 00 00 00 00 0b 00 00 00 00 3a 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 XNUMX

  Pajisja ATA, me media jo të lëvizshme
  Standardet:
  Me gjasë përdoret: 1
  Konfigurimi:
  Rryma maksimale logjike
  cilindra 0 0
  kokat 0 0
  sektorë / pista 0 0
  -
  Madhësia e Sektorit Logjik / Fizik: 512 bajt
  madhësia e pajisjes me M = 1024 * 1024: 0 MBytes
  madhësia e pajisjes me M = 1000 * 1000: 0 MBytes
  madhësia e cache / buffer = e panjohur
  aftësitë:
  IORDY nuk ka gjasa
  Nuk mund të kryej IO me dy fjalë
  Transferimi i sektorit të shumëfishtë R / W: nuk mbështetet
  DMA: nuk mbështetet
  IOP: pio0