Me terminalin: Finch, klienti i mesazheve të menjëhershme

Trishtil është një klient modular i mesazheve që përdoret përmes tastierës, i cili bazohet në i purpurt është në gjendje të lidhet me shërbimet: AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Zephyr, Gadu-Gadu, y QQ në të njëjtën kohë.

Trishtil nuk është më shumë se Pidgin, por në tastierë. Përdorimi i tij është mjaft i thjeshtë, megjithëse kushton pak përshtatja në fillim 😀 Disa komanda themelore janë:

[Alt] + [A]: Zgjidhni listën e opsioneve të disponueshme (Preferencat, Llogaritë..etj).
[Alt] + [N]: Na çon në dritaren tjetër.
[Alt] + [P]: Na çon në dritaren e mëparshme.
[Alt] + [W]: Tregon listën e dritareve, duke qenë në gjendje të zgjedhim se në cilën duam të shkojmë.
[Alt] + [C]: Mbyllni dritaren.
[Alt] + [Q]: Dil.

Ka shumë të tjerë që mund t'i shohim duke shtypur në tastierë:

$ man finch

Dhe këtu ju lë si duket e lidhur dikur:

Dhe në këtë një bisedë e vazhdueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i çmendur dijo

  përsëri faleminderit, më pëlqen, është interesante, unë do ta përdor dhe po, ju duhet të mësoheni me të. dhe unë imagjinoj përdorimin e terminalit me dsl ose përtaci e re e qenushit do të ishte e shkëlqyeshme.

  përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Jam i lumtur që ju shërben

   të fala