Me Terminal: Komandat e Madhësisë dhe Hapësirës

Le të themi se duam të dimë madhësinë e një skedari, dosjeje ose hapësire në diskun e ngurtë në serverin tonë dhe nuk kemi një ndërfaqe grafike. Si ta bëjmë atë?

Shihni madhësinë e skedarëve dhe dosjeve me "du".

Ka disa mënyra për ta arritur këtë. Le të shohim disa komanda të thjeshta për të ekzekutuar aplikacione që janë instaluar tashmë, zakonisht në të gjitha sistemet. Nëse duam, për shembull, të dimë madhësinë e një .iso ose të një dosjeje specifike, mund ta përdorim du.

$ du -bsh /fichero_o_carpeta

Du ka më shumë mundësi, por në këtë rast unë përdor këto 3:

 • -b [–bajt]: Shfaq në bajte.
 • -s [–përmbledh]: Tregoni vetëm madhësinë totale të secilit argument.
 • -h [–njerëzore-e lexueshme]: Madhësitë e printimeve të lexueshme (p.sh., 1K, 234M, 2G)

Shihni hapësirën në disk me "df".

Për të parë hapësirën unë gjithmonë përdor komandën «df»Më duket se është më komode për të lexuar. Përdorimi i tij është shumë i thjeshtë, ne vetëm duhet të vendosim:

$ df -h

Kjo do të kthejë ndarjet e montuara, përdorimin e hapësirës në secilën dhe atë që mbetet nga pjesa tjetër, dhe gjithçka në një mënyrë të lehtë për të lexuar.

Artikulli i lidhur:
Si të vrasësh proceset lehtë

Të dhëna të tjera me pemë.

Artikulli i lidhur:
Mbyllja dhe rifillimi duke përdorur komandat

Një urdhër tjetër shumë interesant është «pemë»Ose çfarë po thotë në spanjisht« pemë »😀 Ne duhet ta instalojmë atë dhe nëse përdorim këtë komandë do të marrim rezultate shumë interesante.

$ sudo aptitude install tree

dhe provoni këto variante:

$ tree /directorio

$ tree -h /directorio

$ tree -dh /directorio


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

56 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   F3niX dijo

  E lexova këtë postim 2 vjet më vonë. 🙂

 2.   Luani dijo

  Unë e lexova këtë post 3 vjet më vonë xD

 3.   Juan Carlos dijo

  E shkëlqyeshme, praktike dhe e thjeshtë. Faleminderit ..!!

 4.   Daniel dijo

  Unë e lexova këtë post 4 vjet më vonë xD

 5.   luisdelbar dijo

  Unë e lexova këtë post 5 vjet më vonë, por faleminderit xD

 6.   Ezekiel dijo

  Tashmë është Prill 2016 dhe postimi po ndihmon akoma.

  Faleminderit për kontributin

 7.   Raul dijo

  Epo, ky post më ndihmoi, faleminderit. 15/05/2016

 8.   sergio dijo

  Ne jemi në 12/08/2016 dhe XD është ende duke punuar

 9.   mario lara dijo

  Unë e lexova këtë postim më 18 dhe nuk mund ta imagjinoni sa më ka ndihmuar.

 10.   Francisco Martin dijo

  Post shumë i dobishëm!

  Si plotësim: Nëse ekzekutoni df -hT, me T, mund të shihni llojin e sistemit të skedarëve për secilën pikë të montimit: ext4, xfs, etj.

  df-hT

  Parë në: http://www.sysadmit.com/2016/08/linux-ver-espacio-en-disco.html

 11.   Noe Rekra dijo

  Unë e lexova këtë postim më 01

 12.   Abraham dijo

  05 / Shtator / 2016 Faleminderit!

 13.   Gerard dijo

  E lexova këtë artikull 5 vjet më vonë, më 27 shtator 2016.
  xDDD

 14.   John titor dijo

  Unë vij nga e ardhmja dhe postimi ende ndihmon.
  05 / 11 / 2059

 15.   Ulan dijo

  4 ditë pas të ardhmes së Jhon Titor dhe ende i dobishëm. 9-11-2016. Salu2

 16.   Paul dijo

  VINI NGA E KALUARA, Përse shërben ky shërbim?

 17.   Zentola dijo

  Ky post më kujton mungesën e kohës, dhe të afërmin e kohës hapësinore.
  Burimi i hapur është gjithmonë i dobishëm. 😉 dhe me miqtë nga DesdeLinux dhe UsemosLinux, më të arritshëm.
  Bëhu debian shoku im

 18.   gjermanisht dijo

  Janar 2017, faleminderit për postimin! 🙂

 19.   Anselmo Gimeno dijo

  Madhe Dhe e shoh tani, shkurt 2017.
  Një përshëndetje.

 20.   teurik dijo

  27-02-2017 shumë e dobishme

 21.   Mike_DCX dijo

  Më ndihmoni: 09-05-2017

 22.   Michael dijo

  Dhe e vërteta është se ajo vazhdon të ndihmojë !! Urime

 23.   anonim dijo

  8 qershor 2017 dhe vazhdon të ndihmojë.
  Falënderim

 24.   diego dijo

  23 qershor 2017… dhe do të vazhdojë të ndihmojë

 25.   anonim dijo

  29 qershor dhe vazhdoni të ndihmoni …… Faleminderit!

 26.   Jezu dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit më ndihmuat sot. 325 para Krishtit

 27.   Gabo dijo

  akoma punon, akoma punon !!! 17/07/2017

 28.   anonim dijo

  UAU

 29.   anonim dijo

  Jemi në vitin 2032 dhe akoma shërben hahaha

 30.   errësoj dijo

  E lexova këtë postim në Mars 2017 dhe sot e kam provuar por duke filtruar rezultatin me grep

  df -hT | grep sd

  ku sd është hard drive ose hard drive që kemi instaluar.

 31.   errësoj dijo

  E provova në këtë mënyrë

  df -hT | grep sd

 32.   Xhon Burgos dijo

  Post shumë interesant. Për të shtuar, është e mundur të renditni prodhimin e du -h (që tregon rezultatin në MB, GB,…) duke kaluar prodhimin në komandën sort -h. Me llojin -h ju mund të renditni prodhimin e du -h sipas madhësisë.

  Më shumë informacion dhe shembuj: http://www.sysadmit.com/2017/09/linux-saber-tamano-directorio.html

 33.   anonim dijo

  Shtator, më pëlqen

 34.   anonim dijo

  27 shtator 2017 ...

 35.   anonim dijo

  Janar 2147

 36.   anonim dijo

  informacion i shkëlqyeshëm i shkëlqyeshëm më ndihmoi shumë ... përshëndetje

 37.   anonim dijo

  19/10/2017 dhe vazhdoni të ndihmoni

 38.   Carlos dijo

  21 - 10 - 2017 Faleminderit !!!

 39.   Carlos dijo

  me pelqejne papaja

 40.   pepe dijo

  ne shkojm!!

 41.   Daniel Portugal Revilla dijo

  akoma sherben !!! 10/12/2017 Pothuajse Krishtlindje!
  Ka funksionuar për mua: Unë kam instaluar CentOS minimal në një disk virtual 5 GB dhe kam disa paketa të instaluara për të vendosur aplikacione node.js.

 42.   Rolando dijo

  15-12-2017 Faleminderit shumë i dobishëm vëlla, shumë mirë.

 43.   anRoswell dijo

  28-12-2017 Ende duke ndihmuar, faleminderit burra.

 44.   Miksteriksi dijo

  06-01-2018 dhe më shërbeu në android me termux

 45.   anonim dijo

  Ai kishte disa nga informacionet, por jo të gjitha. Akoma më bëri përshtypje, postim i shkëlqyeshëm, faleminderit

 46.   anonim dijo

  Unë e lexova këtë post 7 vjet më vonë.

 47.   anonim dijo

  Kam lexuar këtë postim dhe ajo ende nuk më do: 'v

 48.   anonim dijo

  23/02/2018 për të mos rënë ...
  Ende ndihmon!

 49.   anonim dijo

  23/03/2018 A është ende në këmbë kjo?

  1.    Zentola dijo

   Na vizitoni nga e ardhmja !!!
   08 / 03 / 2018

 50.   elastik dijo

  25/03/2018 Ende punon!

  Faleminderit!

 51.   Hije30 dijo

  14/04/2018 Dhe Ende Punon

 52.   John Edison Castro Cubillos dijo

  «Azhurnoni 2018/05»
  Kërkohen gjithashtu argumente të kërkuara për opsione të gjata
  për opsione të shkurtra.

  -a, –të gjithë përfshijnë sisteme të skedarëve bedel
  -B, –block-size = SIZE madhësitë e shkallës sipas SIZE para se t’i shtypni ato; p.sh.
  –Tregoni statistikat e drejtpërdrejta për një skedar në vend të pikës së montimit
  –Totali prodhon një total të madh
  madhësitë e printimit -h, –njerëzore të lexueshme në formatin e lexueshëm nga njerëzit (p.sh., 1K 234M 2G)
  -H, –si po kështu, por përdor fuqitë prej 1000 jo 1024
  -i, –inodat shfaqin informacionin nyja-i në vend që të përdorin blloqet
  -k si –bllok-madhësi = 1K
  -l, –lokale kufizon renditjen në sistemin e skedarëve lokalë
  –No-sinkronizimi nuk e quan sinkronizimin përpara se të merrni mënyrën e përdorimit
  –Dalja [= LIST_OF_Fields] përdor formatin e daljes të përcaktuar nga
  -P, –portabiliteti përdor formatin POSIX për dalje
  –Sync sync thirrjet përpara se të merrni mënyrën e përdorimit
  -t, –type = TYPE kufizon renditjen në skedarë të tipit TYPE
  -T, –lloji i shtypjes tregon llojin e sistemit të skedarëve
  -x, –exclude-type = TYPE kufizon renditjen në sistemin e skedarëve që nuk janë të tipit TYPE
  -v (nuk ka efekt)
  –Ndihma shfaq këtë ndihmë dhe mbaron
  –Version raporton versionin dhe del

 53.   bpmircea dijo

  mahnitëse, 2o18 qershor dhe mashtrimi xd ende funksionon

 54.   Shëno1234s4 dijo

  2019 t

 55.   Archibaldo de la Cruz dijo

  21-02-2020 Postimi ende ndihmon. Faleminderit shume.