Me terminalin: Komandat themelore në GNU / Linux

Ekzistojnë disa komanda të përdoruesve GNU / Linux duhet të dimë që gjendja e tij të jetë shumë themelore. Në këtë postim do të flasim për disa prej tyre dhe mënyrën e funksionimit të tyre, gjithçka që na duhet është një terminal

Ai vret gomarët.

Unë mendoj se komanda më e rëndësishme që duhet të dimë është:

$ man

Ky do të jetë ai që do të na nxjerrë jashtë dyshimeve dhe shqetësimeve tona shumë herë. Përdorimi i tij është i thjeshtë, sintaksa themelore është komanda $ man, shembull:

$ man man
$ man mkdir

Unë punoj me dosje dhe direktori.

Për të ndryshuar direktorinë përmes terminalit ne përdorim komandën cd. Funksionimi i tij është i thjeshtë në terminal:

$ cd : Ne shkojmë direkt në dosjen tonë / shtëpi.
$ cd /home/elav/Documents/PDF/ : Le të shkojmë në dosje PDF brenda / shtëpi / elav / Dokumente.
$ cd .. : Ne ngjitemi një nivel. Nëse jemi brenda PDF ne jemi duke shkuar tek / shtëpi / elav / Dokumente.
$ cd ../.. : Ne ngjitemi në dy nivele. Nëse jemi brenda PDF ne jemi duke shkuar tek / shtëpi / elav /.

Nëse duam të shohim në cilën dosje jemi, përdorim komandën:

$ pwd

Për të krijuar një dosje ne përdorim komandën mkdir:

$ mkdir /home/elav/test : Ne krijojmë dosjen e provës brenda / shtëpi / elav.
$ mkdir -p /home/elav/test/test2 : Ne krijojmë dosjen test2brenda / shtëpi / elav / provë /. Në rast se dosja provë nuk ekziston, është krijuar.

Komandat e informacionit.

Ekzistojnë disa komanda për të parë informacionin në skedarë ose dosje, dhe hapësirën që ata zënë. Më e njohur është ls, e cila na ndihmon të rendisim përmbajtjen e një direktorie.

$ ls : Renditni përmbajtjen e direktorisë
$ ls -l : Renditni përmbajtjen e direktorisë si listë, përveç shfaqjes së të dhënave të tjera.
$ ls -la : Renditni përmbajtjen e direktorisë, përfshirë skedarët e fshehur (ata kanë një periudhë përpara emrit)

Ne tashmë kemi parë komandat e hapësirës dhe madhësisë në disk në këtë hyrje, kështu që nuk i vendos.

Unë punoj me skedarë.

Ka shumë pëlhurë për t'u prerë këtu, por këtë herë do të flas për komandat cp (per te kopjuar), mv (për të prerë / lëvizur) dhe rm (Hiq / Fshi).

$ cp /home/elav/fichero1 /home/elav/fichero2 : Ne krijojmë një kopje të skedari1
$ cp /home/elav/fichero3 /home/elav/fichero2 : Ne kopjojmë dhe zëvendësojmë skedari3 en skedari2.
$ cp -R /home/elav /home/elav/bckup : Ne kopjojmë të gjithë përmbajtjen e direktorisë elav para / shtëpi / elav / rezervë. -R (Rekursiv) duhet të përdoret për dosjet.

$ cp /home/elav/fichero* /home/elav/bckup : Kopjoni gjithçka në emër dosje, pa marrë parasysh se çfarë kthehet, ose shkalla.

Diçka e ngjashme është komanda mv, por në këtë rast, skedari1 do të zhvendoset (ose riemërtohet) në skedari2.

$ mv /home/elav/fichero1 /home/elav/fichero2

Në rastin e dosjeve, nuk është e nevojshme të vendosni opsionin -R.

$ mv /home/elav/bckup /home/elav/bckup2

Dhe së fundmi kemi komandën për të fshirë skedarët ose drejtoritë.

$ rm /home/elav/fichero1 : Fshi skedarin1.

Dhe në rastin e dosjeve, nëse duhet të përdorim opsionin -R.

$ rm -R /home/elav/bckup : Fshi dosjen prapa

Për të përmirësuar këto komanda, ne mund të përdorim opsionin -v (i folur) që do të na tregojë në ekran veprimet që komanda po kryen në atë moment.

Këto janë disa komanda shumë themelore, por sigurisht që ia vlen të dihen. Më vonë do t'ju tregojmë të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Dhe killall?

 2.   oleksis dijo

  Do të vlerësohej nëse këto postime të mira, shumë themelore dhe të rëndësishme për fillestarët bashkangjitnin një version të tij në pdf ose instalonin një shtesë WordPress që eksporton hyrjen në PDF.

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Disa kohë më parë (disa muaj tani, gati 1 vit) rishikova shtojcat që eksportojnë në PDF, por asnjëri prej tyre nuk më bindi, do të kërkoj një që është mjaft i mirë për ta instaluar këtu

   Përshëndetje partneri

   1.    Guxim dijo

    Po sikur ta programonit?

 3.   mitrat dijo

  Ka disa mashtrime, të cilat mund të përdoren edhe si sfond, madje pashë një fletë aplikimi / mashtrimi të shtuar në terminal, por pothuajse të gjitha janë në anglisht.

  Ndoshta një përshtatje e tyre në spanjisht do të ndihmonte lexuesit e mundshëm të kësaj serie interesante artikujsh hyrëse në tastierë.

  Në kohën e tij 1991 bleva librin e Anaya dhe kohët e fundit e rilexova dhe m'u kujtua kënga sa kemi ndryshuar, i dashur Linux.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Nëse i gjeni këto bërxolla, na lini lidhjen dhe unë vetë me kënaqësi do të bëj përkthimin e nevojshëm
   të fala

   1.    Guxim dijo

    Ka diçka të ngjashme:

    http://sinwindows.wordpress.com/2011/03/25/cheat-cube-para-varias-distros-de-linux-bonus-track/

    Ajo që nuk e di është nëse mund ta shihni, nëse nuk i shkarkoni dhe unë do t'ju dërgoj

 4.   Andres dijo

  Komanda e provës është gjithashtu interesante

  komanda e provës