Me terminalin: Kompresoni dhe dekompresoni skedarët

Kur punoni me servera, shumë herë ju duhet të kompresoni ose dekompresoni skedarët në distancë duke përdorur terminalin, dhe në shumë raste nuk dimë (ose kujtojmë) se si ta bëjmë atë. Unë ju sjell një artikull që kam botuar disa kohë më parë në blogu im i vjetër, dhe kjo shpjegon në detaje se si ta bëjmë atë.

Para se të kompresoni dhe dekompresoni me ndonjë nga formatet e mëposhtme, sigurohuni që të keni instaluar kompresorin që korrespondon me formatin me të cilin do të punojmë.

Skedarët tar

Paketimi: tar -cvf archivo.tar /dir/a/comprimir/
Shpaketoni: tar -xvf archivo.tar
Shihni përmbajtjen: tar -tf archivo.tar

Dosjet Gz

Ngjesh: gzip -9 fichero
Dekompresoni: gzip -d fichero.gz

Skedarët Bz2

Ngjesh: bzip fichero
Dekompresoni: bzip2 -d fichero.bz2

gzip ó bzip2 ato vetëm kompresojnë skedarët [jo direktoritë, prandaj tar ekziston]. Për të kompresuar dhe arkivuar në të njëjtën kohë duhet të kombinoni katran dhe gzip ose bzip2 si në vazhdim:

Skedarët Tar.gz

Ngjesh: tar -czfv archivo.tar.gz ficheros
Dekompresoni: tar -xzvf archivo.tar.gz
Shihni përmbajtjen: tar -tzf archivo.tar.gz

Skedarët Tar.bz2

Ngjesh: tar -c ficheros | bzip2 > archivo.tar.bz2
Dekompresoni: bzip2 -dc archivo.tar.bz2 | tar -xv
Shihni përmbajtjen: bzip2 -dc archivo.tar.bz2 | tar -t

Skedarët zip

Ngjesh: zip archivo.zip ficheros
Dekompresoni: unzip archivo.zip
Shihni përmbajtjen: unzip -v archivo.zip

Dosjet Lha

Ngjesh: lha -a archivo.lha ficheros
Dekompresoni: lha -x archivo.lha
Shihni përmbajtjen: lha -v archivo.lha
Shihni përmbajtjen: lha -l archivo.lha

Dosjet Arj

Ngjesh: arj -a archivo.arj ficheros
Dekompresoni: unarj archivo.arj
Dekompresoni: arj -x archivo.arj
Shihni përmbajtjen: arj -v archivo.arj
Shihni përmbajtjen: arj -l archivo.arj

Dosjet e kopshtit zoologjik

Ngjesh: zoo -a archivo.zoo ficheros
Dekompresoni: zoo -x archivo.zoo
Shihni përmbajtjen: zoo -L archivo.zoo
Shihni përmbajtjen: zoo -v archivo.zoo

Skedarë të rrallë

Ngjesh: rar -a archivo.rar ficheros
Dekompresoni: rar -x archivo.rar
Shihni përmbajtjen: rar -l archivo.rar
Shihni përmbajtjen: rar -v archivo.rar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Trembëdhjetë dijo

  Unë nuk e di në distros dedikuar serverave, por në shpërndarjet desktop, paketat që lidhen me secilin lloj të compression (rar, jar, për shembull) nuk janë të instaluar gjithmonë.

  Nëse është kështu, para se të kompresoni ose dekompresoni, instaloni të gjitha paketat që korrespondojnë me secilin lloj të skedarit të kompresimit.

  Përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Kjo është ajo që unë sqaroj në fillim të postimit

   1.    Trembëdhjetë dijo

    Trueshtë e vërtetë, heh.

  2.    Crasere dijo

   Kam provuar metoda të ndryshme të gjetura në WWW për të nxjerrë një skedar ose skedar zip shumëpjesësh (skedarë të shumëfishtë zip) nga një shkarkim i Google Drive, por ato nuk funksionuan (mirë).

   Më në fund e kuptova lehtësisht nga terminali si kjo:

   unzip emrin e skedarit01.zip
   kur ta përfundoj nxjerrjen e asaj pjese të njëjtë me sa vijon:
   unzip emrin e skedarit02.zip
   dhe kështu me radhë ...

   Menyre tjeter:

   7z x emri i skedarit01.zip
   kur ta përfundoj nxjerrjen e asaj pjese të njëjtë me sa vijon:
   7z x emri i skedarit02.zip
   dhe kështu me radhë ...

   Fuente: https://www.lawebdelprogramador.com/foros/Linux/1720854-Como-extraer-un-fichero-zip-multiparte.html

 2.   Roberto dijo

  Si mund të unzip shumë fotografi * .tar në të njëjtën kohë?

  Përshëndetje dhe thanks.

 3.   deveja36 dijo

  Si mund të unzip shumë fotografi * .tar në të njëjtën kohë?

  Pershendetje dhe faleminderit.?

  ekzekutoni komandën e mëposhtme

  për Dosje në * .tar.gz; bëj tar xzvf $ FILE; bërë

  !!!!! linux falas HONDURAS !!!