Me terminalin: Calendar dhe Cal.

Ne do të fillojmë atë që mund ta quajmë një seksion të ri në Fromlinux, ku do t'ju tregojmë gjërat në lidhje me terminalin: Këshilla, aplikimet, Komandat… Etj

Ne do të fillojmë me dy aplikacione shumë të thjeshta: kalendar y Cal.

Kalendari.

Ne hapim një terminal dhe shkruajmë:

$ calendar

Dhe ne do të kemi si rezultat:

Siç mund ta shohim, ata do të dalin si një lloj efemerizmi i asaj që përkujtohet ditën aktuale dhe ditën tjetër, disa të dhëna shumë interesante nga rruga

Cal & NCal

Kur ekzekutojmë të dy komandat në terminal (njëra e para dhe tjetra më vonë), do të marrim diçka si kjo:

Dy kalendarë të thjeshtë për të ditur në cilën ditë po jetojmë. Çfarë mendoni?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Laegnur dijo

  mirë

  Çfarë skenari bashrc keni për të pikturuar kohën për ju në terminal?

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë tashmë jam duke shkruar një artikull për këtë

 2.   Guadalupe dijo

  Si të azhurnoni "kalendarin"?